Donuty. Slovo, ktoré keď počujte, tak si vybavíte kruhové pečivo s otvorom uprostred pokryté čokoládou alebo preliate cukrovou polevou s farebnými cukríkmi. Pre mnohých sú donuty synonymom sladkého potešenia, ideálneho k rannej káve, alebo ako odmena po dlhom dni. Aj keď sa môžu zdať jednoduché, dokonalý donut je výsledkom vedy a umenia. Poďme sa ponoriť do histórie tohto obľúbeného pečiva a objavme recepty, ktoré vás naučia, ako si pripraviť tie najlepšie pochúťky priamo u vás doma.
Donuty, ako ich poznáme dnes, majú svoje korene v Holandsku a Belgicku, kde sa stredoveké pečivo zvané „olykoek“ smažilo v horúcom tuku. Tieto prvé donuty boli husté, plné orechov a sušeného ovocia.
Keď holandskí osadníci prišli do Ameriky v 19. storočí, priniesli so sebou recept na olykoek. V priebehu rokov sa tento recept menil a prispôsoboval. Legenda hovorí, že námorník z Maine menom Hanson Gregory vytvoril klasický dierkovaný tvar donutu v roku 1847 tým, že odstránil stred z olykoek, pretože bol príliš hustý a nie vždy sa dobre upražil. A tak sa zrodil moderný donut.
Donuty zažili skutočný rozmach v 20. storočí, hlavne vďaka firmám ako Dunkin‘ Donuts a Krispy Kreme, ktoré z popularizovali tento sladký pokrm na celom svete. U nás poznáme donuty bez vnútorného otvoru a nazývame ich šišky.
Recepty
Klasický cukrový donut
Ingrediencie: 500g hladkej múky, 60g cukru, 1 štipka soli, 240ml mlieka, 50g masla, 2 vajcia, 20g čerstvého droždia, olej na vyprážanie, cukor na posypanie.
Postup: Zmiešajte všetky suroviny a vypracujte cesto. Nechajte ho kysnúť 1 hodinu. Rozvaľkajte a vykrojte kruhy. Uprostred vykrojte menší kruh. Vyprážajte v horúcom oleji. Posypte cukrom.
Čokoládové donuty
Postup je rovnaký ako pri klasickom donute, len pridajte 50g kakaového prášku do cesta. Po vyprážaní polejte čokoládovou polevou.
Donuty s marmeládou
Použite recept na klasický donut pričom nevykrojte dieru uprostred. Po vyprážaní naplňte naplňte donuty obľúbenou marmeládou.
Škoricové donuty
Po vyprážaní posypte donuty zmesou cukru a škorice.
Donuty s vanilkovým krémom
Naplňte vyprážané donuty vanilkovým krémom a polejte čokoládovou polevou.
Polevy na donuty
Čokoládová poleva
Ingrediencie: 150g čokolády na varenie, 50ml smotany na šľahanie, 1 lyžica masla.
Postup: Čokoládu, smotanu a maslo rozpustite v panvici na nízkom ohni, miešajte, kým nie je zmes hladká. Odstavte a nechajte mierne vychladnúť pred namáčaním donutov.
Vanilková poleva
Ingrediencie: 200g práškového cukru, 3-4 lyžice mlieka, 1 čajová lyžička vanilkového extraktu.
Postup: Zmiešajte všetky ingrediencie dohladka. Ak je príliš hustá, pridajte trocha mlieka.
Jahodová poleva
Ingrediencie: 150g jahodového džemu, 100g práškového cukru, 2-3 lyžice vody.
Postup: Džem preceďte cez sitko, zmiešajte s cukrom a vodou, kým nevznikne hladká poleva.
Škoricovo-cukrová poleva
Ingrediencie: 200g práškového cukru, 3 lyžice mlieka, 1 čajová lyžička škorice.
Postup: Všetky ingrediencie dobre zmiešajte dohladka.
Karamelová poleva
Ingrediencie: 100g cukru, 60ml smotany na šľahanie, 50g masla, štipka soli.
Postup: Cukor rozpustite na panvici, až kým nezískate zlatistý karamel. Opatrne pridajte smotanu (dávajte pozor, môže to prskať), maslo a štipku soli. Miešajte, kým nie je poleva hladká.
Mätová poleva
Ingrediencie: 200g práškového cukru, 3-4 lyžice mlieka, 1 čajová lyžička mätového extraktu.
Postup: Zmiešajte všetky ingrediencie dohladka.
Pri polevách môžete byť kreatívni a kombinovať rôzne chute podľa vašich predstáv. Napríklad, môžete pridať farbivo do vanilkovej polevy a vytvoriť farebné donuty alebo pridať kúsok ovocia či orieškov na čokoládovú polevu pre extra textúru a chuť. Experimentujte a vychutnávajte si vlastné kreácie!
Tipy a triky
- Vždy používajte čerstvé droždie na dokonalé a nadýchané donuty.
- Vyprážajte donuty v oleji s vysokým bodom zahrievania, ako je napríklad arašidový olej.
- Aby ste získali rovnomernú zlatohnedú farbu, vyprážajte donuty pri teplote 180-190°C.
- Pred vyprážaním nechajte cesto dostatočne dlho kysnúť.
- Používajte strednú veľkosť dierky na vykrajenie donutov, aby ste dosiahli dokonalú kombináciu chrumkavosti a mäkkosti.
Bez ohľadu na to, či ste nováčik v pečení donutov alebo skúsený majster pekárne, dúfame, že tieto recepty, tipy a triky vám pomôžu vytvoriť dokonalé donuty, ktoré si vychutnáte sami alebo s rodinou a priateľmi. Donuty sú nielen chutné, ale aj symbolom radosti a spoločného zdieľania – takže si ich užite!
Najčastejšie otázky
Čo sú to vlastne donuty?
Donuty sú sladké pečivo, často vo forme kruhu s otvorom uprostred, ktoré sa vyprážajú v oleji a následne sa obvykle obalia v cukre alebo poleve.
Aký je pôvod donutov?
Donuty majú korene v Holandsku a Belgicku vo forme pečiva zvaného „olykoek“. Moderný tvar s otvorom v strede pochádza z Ameriky z 19. storočia.
Ako dlho vydržia donuty čerstvé?
Najlepšie chutia v deň prípravy. Uchovávajte ich v uzavretom obale na chladnom mieste maximálne 1-2 dni. Na dlhšie skladovanie ich môžete aj zmraziť.
Je možné donuty piecť namiesto smaženia?
Áno, existujú recepty na pečené donuty, ktoré sú o niečo zdravšie, ale majú mierne odlišnú textúru a chuť.
Môžem donuty naplniť aj inými náplňami než marmeláda?
Určite! Donuty môžete naplniť čokoládou, vanilkovým krémom, ovocím, pudingom a ďalšími obľúbenými náplňami. Plnené donuty poznáme ako šišky.
Ako dosiahnem, aby donuty boli nadýchané a mäkké?
Dôležité je použitie čerstvého droždia, správne vychladenie cesta a správna teplota oleja pri vyprážaní.
Aký olej je najlepší na smaženie donutov?
Doporučuje sa používať olej s vysokým bodom zahrievania, ako je arašidový olej, slnečnicový olej alebo palmový olej.
Ako správne vyprážať donuty?
Donuty by mali byť vyprážané pri teplote okolo 180-190°C, aby sa získala rovnomerná zlatohnedá farba a dokonale mäkká vnútorná textúra.
Existujú aj zdravšie verzie donutov?
Áno, môžete experimentovať s celozrnnou múkou, alternatívnymi sladidlami ako med alebo agávový sirup a s výberom zdravších náplní a polev.