Aktuality

Hlavný hygienik Ján Mikas končí vo funkcii, nahradiť ho má žena

Hlavný hygienik Ján Mikas končí vo funkcii, nahradiť ho má žena

Aktuálnymi zmenami v slovenskom zdravotníctve rezonuje oznámenie o odvolaní hlavného hygienika Jána Mikasa z jeho funkcie. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, nominovaná stranou Hlas, plánuje jeho odvolanie realizovať už v utorok, najneskôr v stredu tohto týždňa. O tejto zásadnej zmene informoval predseda parlamentu a strany Hlas, Peter Pellegrini, v rozhovore pre denník Plus Jeden deň.

Podľa Pellegriniho, nová hlavná hygienička, ktorej meno zatiaľ nebolo verejnosti odhalené, prichádza na túto pozíciu s dlhoročnou praxou v oblasti hygieny a splňuje všetky náležité podmienky pre výkon tejto dôležitej funkcie. „Je to dlhoročná pracovníčka v oblasti hygieny a spĺňa všetky podmienky,“ uviedol Pellegrini, čím naznačil, že výber novej hlavnej hygieničky bol vykonaný s ohľadom na jej odborné kvality a skúsenosti.

Zmena na pozícii hlavného hygienika prichádza v čase, keď Slovensko, podobne ako mnohé ďalšie krajiny, čelí rôznym výzvam v oblasti verejného zdravia. Od pandémie COVID-19 po otázky týkajúce sa environmentálnej hygieny, úloha hlavného hygienika je kľúčová pre ochranu zdravia a bezpečnosti obyvateľstva.

Ján Mikas sa ujal funkcie hlavného hygienika v kritickom období a bol jednou z kľúčových postáv v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku. Jeho odborné vedenie a rozhodnutia boli pod drobnohľadom verejnosti i odborníkov, pričom sa stretával s rôznymi názormi na jeho prístup k riešeniu pandémie.

Očakáva sa, že odvolanie Jána Mikasa z funkcie a nástup novej hlavnej hygieničky prinesie nový impulz do sektora verejného zdravotníctva na Slovensku. Zatiaľ čo detaily týkajúce sa identity a plánov novej hlavnej hygieničky zostávajú zahalené tajomstvom, odborná verejnosť aj laická populácia očakávajú, že jej vedenie bude pokračovať v efektívnom zabezpečovaní ochrany verejného zdravia.

Vzhľadom na dôležitosť tejto pozície a vplyv, ktorý má hlavný hygienik na zdravotné usmernenia a politiky, bude menovanie novej hlavnej hygieničky sledované s veľkým záujmom. Jej úlohou bude nielen reagovať na aktuálne zdravotné výzvy, ale aj formovať dlhodobú stratégiu pre zdravie a hygienu na Slovensku.

Prečítajte si tiež
To Top