Kultúra

Hollywoodsky štrajk scenáristov sa skončil, štrajk hercov pretrváva. Práce na druhej sérii „Wednesday“ sa pohli vpred.

V máji 2023 sa naše obľúbené televízne a filmové produkcie zastavili. Prečo? Pretože Writers Guild of America (WGA) začalo štrajkovať. Tento štrajk trval dlhých 146 dní a skončil sa až koncom septembra. Ale aký bol pravý dôvod tohto obrovského štrajku a aký vplyv malo toto rozhodnutie na celý filmový a televízny priemysel?

Dôvody štrajku

2. mája 2023, presne o polnoci, WGA, ktorá zastupuje 11 500 scenáristov, vyhlásila štrajk, ktorý sa skončil až 27. septembra 2023. Bolo to najdlhšie prerušenie amerických filmových a televíznych produkcií od čias pandémie COVID-19 v roku 2020. Ale čo spôsobilo túto obrovskú pauzu?

Jedným z hlavných dôvodov boli odmeny z mediálneho streamovania. Scenáristi tvrdili, že ich príjmy výrazne klesli v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím. Nemenej dôležitým problémom bol aj nástup umelej inteligencii, ako je ChatGPT. Scenáristi nechceli byť nahradení AI, ale chceli ho používať len ako nástroj na pomoc pri svojej tvorbe.

Dôsledky štrajku

Štrajk postihol mnoho filmov, televíznych programov a podcastov. Niektoré pokračovali vo výrobe bez scenáristov, zatiaľ čo iné boli pozastavené alebo úplne zrušené.

Počas štrajku niekoľko celebrít vyslovilo želanie ukončiť štrajk tým, že budú pokračovať vo filmovaní alebo propagácii počas prebiehajúcich rokovaní. Všetci však nakoniec po reakcii verejnosti zmenili názor a ospravedlnili sa.

Pokrok v rokovaniach

Rokovania medzi WGA a štúdiami boli náročné. Avšak medzi 20. a 24. septembrom sa konali sľubné rokovania, ktoré skončili dočasnou dohodou. O niekoľko dní neskôr, po hlasovaní, vedúci odborového zväzu hlasovali za ukončenie tohto štrajku.

Druhá séria seriálu Wednesday

So skončením štrajku sa môže pokračovať v prípravách aj na projekte „Wednesday“ – druhá séria. Variety nedávno informovalo, že príprava scenárov pre druhú sériu „Wednesday“ bude pre Netflix „hlavnou prioritou“. Ďalšou veľkou prioritou pre streamovacieho giganta je 5. séria seriálu Stranger Things.

Kedy môžeme očakávať druhú sériu Wednesday na Netflixe?

Aby sme mohli správne predpovedať, kedy sa druhá séria „Wednesday“ objaví na Netflixe, je dôležité pozrieť sa späť na produkčný harmonogram prvej série.

Natáčanie prvej série Wednesday prebiehalo v Rumunsku od septembra 2021 do marca 2022, čo predstavuje sedem mesiacov. Takže by bolo prekvapením, keby sa s natáčaním druhej série začalo v roku 2023, keďže štrajk spisovateľov sa len nedávno skončil a štrajk hercov ešte stále prebieha. Z tohto dôvodu sa natáčanie druhej série nemôže začať, kým sa tento štrajk neskončí. Ak by sa začalo s natáčaním na jar 2024, tak novú sériu by sme mohli očakávať až v roku 2025.

Hollywoodsky štrajk scenáristov bol zlomovým momentom pre filmový a televízny priemysel v roku 2023. Ukázal, aké dôležité sú práva a odmeny pre tvorcov príbehov, ktoré milujeme. A hoci štrajk priniesol veľa výziev, tiež ukázal solidaritu a odhodlanie scenáristov bojovať za to, čo si zaslúžia. Teraz, keď sa štrajk skončil sa všetci tešíme na návrat k obľúbeným a novým príbehom.

Prečítajte si tiež
To Top