V posledných dňoch na západnom Slovensku čelíme prudkému nárastu vodných hladín, pričom hladina rieky Morava sa na Záhorí stáva jedným z najvážnejších problémov. Zároveň je zaznamenané stúpanie hladiny Dunaja, ktoré môže viesť k povodňovým stavom. Obyvatelia v blízkosti týchto riek musia byť pripravení na možné záplavy, keďže prognózy predpovedajú, že situácia sa môže zhoršiť. Hrozba povodní sa dotýka viacerých miest a obcí, kde je už teraz vidieť zvýšenú pohotovosť záchranných zložiek a samospráv.
Obsah článku
Meteorológovia vydali výstrahy 3. stupňa pre okresy Myjava, Senica, Skalica a Malacky. Silné dažde, vietor a hrozba povodní výrazne ovplyvnia život obyvateľov týchto regiónov. Okrem toho sú vo zvyšku západného a stredného Slovenska vyhlásené výstrahy nižších stupňov. Na horách západného Slovenska sa očakáva až víchrica s rýchlosťou vetra, ktorá môže predstavovať nebezpečenstvo.
Extrémne dažde a povodne v západných okresoch
V posledných dňoch sa na západe Slovenska hromadia intenzívne zrážky, čo spôsobuje prudký vzostup hladín riek. Okresy Myjava, Senica, Skalica a Malacky čelia najvážnejším prejavom nepriaznivého počasia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred lokálnymi povodňami, ktoré môžu vzniknúť z preplnených riek a vodných tokov. Obyvateľom odporúčajú byť opatrní, keďže silné dažde môžu spôsobiť zaplavenie ciest a budov, čím vzniká riziko nebezpečenstva pre verejnosť a dopravnú infraštruktúru.
Tieto výstrahy 3. stupňa sú najvyššou úrovňou, ktorú meteorológovia vydávajú, čo znamená, že sa očakávajú veľmi vážne následky na životoch ľudí, majetku a infraštruktúre. Okrem toho silný vietor predstavuje ďalšie riziko, keďže môže spôsobiť pády stromov, poškodenie strech a prerušenie dodávok elektrickej energie.
Výstrahy nižších stupňov pre zvyšok krajiny
Kým najvážnejšia situácia je v západných okresoch, nepriaznivé počasie sa nevyhýba ani ostatným častiam západného a stredného Slovenska. Pre tieto oblasti platia výstrahy nižších stupňov, pričom sa očakáva intenzívny dážď, vietor a možné lokálne povodne. Na horách sa očakáva silná víchrica, ktorá môže dosahovať rýchlosti až 100 km/h. Turistom a obyvateľom horských oblastí sa preto odporúča dbať na zvýšenú opatrnosť a vyhnúť sa aktivitám v prírode, najmä vo vyšších nadmorských výškach.
Podľa predpovedí teploty vystúpia na 13 až 19 stupňov Celzia, čo je v tomto období relatívne bežné, no v kombinácii s extrémnym počasím to prináša zhoršené podmienky na vonkajšie aktivity. Tí, ktorí plánujú cesty alebo výlety, by mali sledovať aktuálne informácie od SHMÚ, keďže situácia sa môže rýchlo meniť.
Ako sa pripraviť na nepriaznivé počasie?
Vzhľadom na zhoršujúce sa podmienky meteorológovia a odborníci odporúčajú niekoľko preventívnych opatrení. Majitelia nehnuteľností by mali zabezpečiť svoje majetky, skontrolovať odvodňovacie systémy a pripraviť sa na prípadné záplavy. V oblastiach so silným vetrom je vhodné upevniť voľné predmety na záhradách alebo balkónoch, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo ohrozeniu bezpečnosti okolia.
Pre vodičov je dôležité sledovať aktuálne dopravné informácie, pretože cesty môžu byť zaplavené alebo blokované spadnutými stromami. V prípade nepriaznivých podmienok sa odporúča vyhnúť sa jazde, ak to nie je nevyhnutné, a zvoliť bezpečné trasy. Turistom sa odporúča držať sa v nižších polohách, pretože podmienky na horách budú veľmi nebezpečné.