music ZONE

Jean-Michel Jarre a Brian May očarili Bratislavu na úvod Starmus festivalu

Jean-Michel Jarre a Brian May očarili Bratislavu na úvod Starmus festivalu

Na scénu Incheba Expo v Bratislave vystúpili 12. mája 2024 dvaja hudobní giganti – francúzsky maestro elektronickej hudby Jean-Michel Jarre a britský rockový virtuóz Brian May. Tento koncert, nazvaný „Most z budúcnosti“, otvoril festival Starmus a prilákal viac ako 30 tisíc fanúšikov z celého sveta. Práve tento večer Bratislava zažiarila ako nikdy predtým, premeniac sa na hudobné epicentrum plné unikátneho spojenia hudby a vedy.

Koncert sa niesol v duchu inovácií a kreativity, ktoré sú charakteristické pre oba hudobné legendy. Jarre svojim vystúpením, ktoré začal dynamickou skladbou „Coachella Opening“, postupne prešiel k hlbokejšímu a meditatívnejšiemu materiálu z jeho albumu Oxygene. Jeho setlist tiež zahŕňal skladby ako „Équinoxe 4“ a „Zero Gravity“, pričom každá z nich bola majstrovsky zinscenovaná s bohatými vizuálnymi a zvukovými efektami.

Brian May, známy svojou prácou s kapelou Queen, nezostal nič dlžný a priniesol rockovú energiu, ktorá vyvrcholila v skladbách „Last Horizon“ a „Brighton Rock“. Jeho gitarové sóla, spojené s Jarrovou elektronickou hudbou, vytvorili nevšedný hudobný zážitok, ktorý rezonoval srdcami prítomných.

Jean-Michel Jarre Bratislava 2024 celý koncert

Vrcholom večera bola premiérová skladba „New World Symphony Bratislava 2024“, špeciálne skomponovaná pre tento koncert, ktorá symbolizovala most medzi minulosťou a budúcnosťou a zdôraznila tému festivalu – oslavu ľudskej kreativity a objavov.

Festival Starmus pokračuje do 17. mája 2024 a ponúka rad prednášok a diskusií, kde sa stretávajú umelci, vedci a myslitelia, aby diskutovali o najzásadnejších otázkach našej doby. Koncert „Most z budúcnosti“ tak predstavuje nielen kultúrnu udalosť, ale aj impulz pre intelektuálne a kreatívne premýšľanie.

Tento koncert určite vstúpi do histórie ako jedna z významných hudobných udalostí v Bratislave, ktorá nielen že prilákala tisíce návštevníkov, ale aj posunula hranice toho, ako môže hudba a umenie vplývať na spoločenské vnímanie vedy a inovácií.

Zoznam skladieb Jean-Michel Jarre Bratislava 2024

 1. Coachella Opening
 2. Epica – Oxygene
 3. Suite For Flute
 4. Oxygène 2
 5. Web Spinner
 6. Équinoxe 4
 7. Équinoxe 7
 8. Falling Down
 9. Révolution Industrielle 2
 10. The Architect
 11. Zero Gravity
 12. Rendez-vous 2
 13. New World Symphony Bratislava 2024
 14. Last Horizon / Brighton Rock
 15. Exit
 16. Azimuth
 17. Herbalizer
 18. Oxygène (Part 19)
 19. Glory
 20. Rendez-vous 4
 21. Stardust
 22. Bratislava Time

Tento setlist zahŕňa mix skladieb z rozsiahleho repertoáru Jean-Michela Jarreho a niekoľko rockových skladieb Briana Maya, pričom každá pieseň prináša rôzne emócie a atmosféru, dokonale zapadajúcu do tematického zamerania večera.

Čo je Starmus Festival?

Starmus Festival je jedinečné podujatie, ktoré kombinuje umenie, hudbu a vedu s cieľom osláviť ľudskú kreativitu a objavy. Festival sa koná od roku 2011 a v roku 2024 sa uskutoční v Bratislave.

Kedy presne sa koná Starmus Festival 2024?

Starmus Festival 2024 sa koná od 12. do 17. mája 2024.

Aké sú hlavné tematické okruhy festivalu?

Festival pokrýva široké spektrum tém, vrátane kozmológie, vesmírneho výskumu, genetiky, umelého inteligencie a filozofie vedy, pričom sa venuje aj prepojeniu týchto oblastí s umením a hudbou.

Aké ďalšie aktivity ponúka Starmus Festival okrem prednášok a koncertov?

Festival ponúka aj workshopy, panelové diskusie, filmové premietania a interaktívne výstavy, ktoré umožňujú návštevníkom priamo sa zapojiť do kreatívneho procesu a diskusií.

Sú na festivale špeciálne podujatia pre deti alebo študentov?

Áno, Starmus Festival ponúka špeciálne programy zamerané na vzdelávanie mládeže, vrátane študentských workshopov a prednášok prispôsobených pre mladých ľudí.

Prečítajte si tiež
To Top