Kašeľ je jedným z najčastejších príznakov detských chorôb. Väčšina kašľov je spôsobená respiračným ochorením, ako je prechladnutie, chrípka alebo astma, niekedy však môžu signalizovať aj niečo závažnejšie (čierny kašeľ, zápal pľúc). Kedy je kašeľ len bežným príznakom a kedy je potrebné radšej navštíviť lekára? V tomto článku sa dozviete viac o siedmych typoch kašľa, o ktorých by ste mali vedieť.
Štekavý kašeľ
Ak má vaše dieťa upchatý nos a pokojne zaspí, môže sa počas noci objaviť kašeľ, ktorý znie ako štekot tuleňa. Pravdepodobnou príčinou tohto typu kašľa môže byť vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje zápal hrtana (hlasivky) a priedušnice (priedušnice). Prejavuje sa medzi októbrom a marcom a postihuje deti vo veku 6 mesiacov až 3 roky. Počas dňa sa zvyčajne zlepší, ale neskôr sa vráti (prevažne v noci). Popri tom môžete u dieťaťa spozorovať tzv. stidor – vysoký pískavý zvuk pri nádychu.
Liečba: Na štekavý kašeľ je najideálnejšie dieťa zabaliť a zobrať von na vzduch, pretože studený vzduch pomáha uvoľniť dýchacie cesty. Ak nemáte možnosť ísť s dieťaťom na chladnejší vzduch, môžete v kúpeľni zapnúť horúcu sprchu a sedieť s dieťaťom v zaparenej kúpeľni 15 až 20 minút, nakoľko vlhký vzduch môže tiež zlepšiť prejavy štekavého kašľa. Dohliadnite, aby dieťa pilo viac tekutín. Lekára by ste mali navštíviť v prípade, ak má dieťa problémy s dýchaním a ak stidor sa s každým nádychom zhoršuje alebo trvá dlhšie ako päť minút.
Flegmatický (mokrý) kašeľ
Dieťa má nádchu, bolí ho hrdlo, nechuť do jedla a hlienový kašeľ. Pravdepodobnou príčinou môže byť bežná nádcha, ktorá trvá väčšinou jeden až dva týždne. Malé deti môžu byť prechladnuté v priemere šesť až desaťkrát za rok.
Liečba: Keďže nádchu spôsobujú vírusy, antibiotiká na hlienovitý kašeľ nepomôžu. Základom je soplíky vyfúkať von, ak dieťa nevie noštek fúkať treba odsávať. Môžete použiť fyziologické nosné kvapky alebo v prípade väčších detí aj preplach dutín. Pred podaním voľnopredajných liekov sa informujte u vášho pediatra. V prípade, ak má dieťa zelené sople a horúčku, pravdepodobne ide o bakteriálnu infekciu dutín. V takomto prípade by ste mali zájsť s dieťaťom k lekárovi.
Nočný suchý kašeľ
Nepríjemný kašeľ počas celej zimy, ktorý sa zhoršuje každú noc a počas zvýšenej fyzickej aktivity. Suchý kašeľ u detí pravdepodobne spôsobuje astma. Aj napriek tmu, že väčšina rodičov si myslí, že sipot je primárnym znakom astmy, otravný nepretržitý kašeľ môže byť častokrát jedinou príčinou. Kašeľ je vyvolaný cvičením, alergiami, prechladnutím alebo studeným vzduchom.
Liečba: V prípade podozrenie na astmu, navštívte svojho lekára. Deti, ktoré sú dostatočne staré (zvyčajne vo veku 5 alebo 6 rokov), budú fúkať do špeciálnej trubice na testovanie funkcie pľúc. Na stanovenie diagnózy u mladších detí sa lekári zvyčajne spoliehajú na vyšetrenie dieťaťa spolu so správami rodičov o symptómoch a akejkoľvek rodinnej anamnéze astmy alebo alergií.
Záchvatovitý kašeľ
Tento typ kašľa je veľmi vyčerpávajúci, dieťa je príliš unavené na to, aby sa hralo. Častokrát sú deti slabé, majú vysokú horúčku, bolesti svalov a soplíky. Záchvatovitý kašeľ je spôsobný chrípkou- vírusovým ochorením.
Liečba chrípky: Dostatok tekutín a na lieky na zníženie horúčky (pozor na odporúčané dávkovanie).
Chrapľavý kašeľ
Dieťa je podráždené, rýchlo dýcha a chrapľavo kašle. Pravdepodobnou príčinou je bronchiolitída – respiračný syncyciálny vírus (známy ako RSV), ktorý postihuje deti najmä počas zimných mesiacov.
Liečba: Ak sa zdá, že vaše dieťa má ťažkosti s dýchaním alebo pitím, okamžite kontaktujte svojho pediatra. Dbajte na zvýšený odpočinok a dostatok tekutín. Väčšina detí na liečbu nepotrebuje lieky, ale v závažných prípadoch môže byť dieťa hospitalizované, aby dostalo kyslík, tekutiny alebo potrebnú liečbu.
Čierny kašeľ
Dieťa má nádchu viac ako týždeň a trápia ho záchvaty kašľa – niekedy kašle aj viac ako 20-krát na jeden nádych. Medzi kašľami má problémy s dýchaním a vydáva zvláštny chrapľavý zvuk. Tento typ kašľa je pravdepodobne spôsobený čiernym kašľom. Baktérie nazývané čierny kašeľ napádajú výstelku dýchacích ciest a spôsobujú závažný zápal, ktorý zužuje – a niekedy dokonca blokuje – dýchacie cesty. Na čierny kašeľ najčastejšie ochorejú deti, ktoré neboli plne zaočkované, najväčšiemu riziku sú však vystavené malé bábätká.
Liečba: Ak máte podozrenie na čierny kašeľ alebo ak má dieťa dýchacie problémy okamžite navštívte lekára. Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý a lieči sa antibiotikami. Deti do 6 mesiacov musia byť hospitalizované.
Vlhký hlienovitý kašeľ
Dieťa má už týždeň nádchu, ktorá sa neustále zhoršuje. Kašeľ je vlhký, hlienovitý a dieťa rýchlejšie dýcha. Pravdepodobnou príčinou je pneumónia (zápal pľúc), pri ktorej sa pľúca plnia tekutinou. Práve snaha dostať tekutinu z pľúc vyvoláva vlhký nepríjemne znejúci kašeľ.
Liečba: Pri podozrení na pneumóniu alebo v prípade ak máte pocit, že vaše dieťa dýcha horšie ako zvyčajne, navštívte lekára. Pediater vyšetrí dieťa, pošle ho na röntgenové vyšetrenie a stanový spôsob liečby, najčastejšie antibiotikami.