Aktuality

Oscara za najlepší film získal Oppenheimer, dokopy si odniesol 7 sošiek

Oscara za najlepší film získal Oppenheimer, dokopy si odniesol 7 sošiek

Film Christophera Nolana „Oppenheimer“ sa v nedeľu večer stal víťazom Oscarov za najlepší film, čím prelomil dlhoročnú tradíciu, podľa ktorej akademickí voliči uprednostňovali menšie špecializované snímky pred komerčnými úspešnými blockbusterami. Tento historický životopisný film si odniesol celkom sedem ocenení a vyrovnal tak rekord spoločnosti Universal v počte Oscarových sošiek pre jeden film.

Napriek tomu, že mnohé filmy s tržbami presahujúcimi miliardu dolárov boli v minulosti nominované na najlepší film, voliči Akadémie sa zvyčajne rozhodovali v prospech menej komerčných diel. „Oppenheimer“ však tento trend výrazne zmenil tým, že získal ocenenie za najlepší film na ceremoniáli Oscarov 2024, čím sa stal jedným zo siedmich víťazstiev tohto historického biografického filmu.

Prečítajte si: Víťazi súťaže Oscar 2024 (kompletný zoznam)

S celosvetovými tržbami presahujúcimi 957 miliónov dolárov sa film stal najziskovejším víťazom v kategórii najlepší film od čias „Pána prsteňov: Návrat kráľa“ v roku 2004, ktorý zarobil 1,15 miliardy dolárov. „Oppenheimer“ je tiež prvým filmom za viac ako desať rokov, ktorý v domácom rozpočte prevýšil 100 miliónov dolárov, od čias filmu „Argo“ Bena Afflecka. Zároveň je to prvý víťazný film uvedený v júli – v srdci letnej filmovej sezóny – od čias filmu „Forrest Gump“ v roku 1994.

V snahe riešiť pokles sledovanosti Oscarov v posledných rokoch Akadémia hľadala spôsoby, ako osloviť divákov, ktorí by možno nepozerali televízne prenosy, ak by neboli ocenené filmy, ktoré videli. V roku 2018 Akadémia oznámila plány na kategóriu, ktorá by ocenila „populárne filmy“, ale po posmechu tento plán zrušila. V roku 2022 zaviedla neoficiálny segment hlasovaný fanúšikmi, ktorý sa v nasledujúcom roku nevrátil.

V tomto roku boli vo nomináciách dobre zastúpené najziskovejšie filmy roka. Film „Barbie“, ktorý bol druhou polovicou fenoménu Barbenheimer, bol tiež nominovaný na Oscara za najlepší film. Jedinečný pohľad Grety Gerwigovej na ikonickú bábiku sa stal kultúrnym momentom na ceste k celosvetovým tržbám 1,44 miliardy dolárov.

Kto režíroval film „Oppenheimer“?

Film „Oppenheimer“ režíroval Christopher Nolan.

Kto hral hlavnú úlohu v filme „Oppenheimer“?

Hlavnú úlohu Roberta Oppenheimera si zahral Cillian Murphy.

O čom je film „Oppenheimer“?

„Oppenheimer“ je historický biografický film, ktorý sleduje príbeh J. Roberta Oppenheimera, vedúcej postavy Manhattan Project, projektu, ktorý vyvinul prvé jadrové bomby počas druhej svetovej vojny.

Koľko Oscarov získal film „Oppenheimer“?

Film „Oppenheimer“ získal celkom sedem Oscarových ocenení.

Ktoré kategórie Oscarov vyhral film „Oppenheimer“?

Medzi vyhraté kategórie patrili najlepší film, najlepší režisér (Christopher Nolan), najlepší herec (Cillian Murphy), najlepší vedľajší herec (Robert Downey Jr.), najlepšia hudba (Ludwig Göransson), najlepšia kamera (Hoyte van Hoytema) a najlepší strih (Jennifer Lame).

Koľko tržieb mal film „Oppenheimer“ na celom svete?

Film „Oppenheimer“ mal celosvetové tržby viac ako 957 miliónov dolárov.

Ako sa film „Oppenheimer“ umiestnil v kontexte historických tržieb medzi víťazmi Oscarov za najlepší film?

„Oppenheimer“ je najziskovejším víťazom kategórie najlepší film od roku 2004, keď film „Pán prsteňov: Návrat kráľa“ zarobil 1,15 miliardy dolárov.

Je film „Oppenheimer“ založený na skutočných udalostiach?

Áno, „Oppenheimer“ je založený na skutočných udalostiach a osobe J. Roberta Oppenheimera, ktorý hral kľúčovú úlohu v projekte Manhattan a vo vývoji prvej jadrovej bomby.

Kto iný hral dôležité úlohy vo filme „Oppenheimer“?

Okrem Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr. vo filme hrali ďalšie významné úlohy aj ďalší známi herci, napríklad Emily Blunt a Matt Damon.

Aký vplyv mal film „Oppenheimer“ na filmový priemysel a Oscary?

„Oppenheimer“ zmenil dlhodobý trend, kedy Akadémia uprednostňovala menšie špecializované filmy pred komerčne úspešnými blockbusterami, a dokázal, že aj veľkofilmy môžu byť ocenené za svoje umelecké a naratívne kvality.

Prečítajte si tiež
To Top