Festival Pohoda, ktorý vznikol v roku 1997 ako jednodňové podujatie, sa postupne vypracoval na najnavštevovanejšie multikultúrne open-air podujatie na Slovensku. Jeho začiatky síce nepredpovedali taký obrovský úspech, no dnes je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kultúrnej scény. Pohoda nie je len umeleckým festivalom, kde sa stretávajú rôzne hudobné žánre, ale je aj miestom, kde sa každoročne stretávame s našimi blízkymi i neznámymi a spoločne vytvárame jedinečnú oázu pohody.
Ocenenia a význam Pohody
Festival Pohoda sa v roku 2023 stal najlepším stredne veľkým festivalom v Európe, keď získal ocenenie Best Medium Sized Festival na European Festival Awards. Pohoda sa roky zastáva slabších a upozorňuje na dôležité témy v spoločnosti prostredníctvom podujatí ako Koncert pre všímavých, Koncert pre Martinu a Jána, Koncert pre Ukrajinu, Slovenská krčma a Slovenská tepláreň.
Festival Pohoda musí pokračovať
S kultúrou na Slovensku je to vo všeobecnosti zlé. Pandémia, inflácia a zvyšovanie cien kapiel a dodávateľských služieb spôsobujú finančné ťažkosti aj Pohode. Tento ročník festivalu mal byť ten, ktorým by sa Pohoda dostala sama viac do pohody. Nestalo sa tak, podujatie zrušila búrková smršť. Organizátori pristúpili k jednému z najnáročnejších rozhodnutí – kvôli najvyššej bezpečnosti všetkých zúčastnených festival predčasne ukončiť.
Podľa dát z meteo staníc v okolí dosiahol poryv vetra rýchlosť 97,2 km/h. Meteorológovia z iMeteo hovoria, že išlo o DERECHO – rozsiahly a dlhotrvajúci systém rýchlych búrok, ktoré sa pohybujú lineárne. Tieto búrky sú spojené so silnými nárazovými vetrami a môžu spôsobiť rozsiahle škody na majetku, stromoch a infraštruktúre.
Podľa riaditeľa festivalu Michala Kaščáka, lokálne nastal jav nazývaný DOWNBURST, ktorý nie je možné predpovedať aj napriek tomu, že priamo na Pohode situáciu monitoroval odborník SHMÚ. Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami.
Vráťme Pohode, čo nám roky dáva
Pohoda od tragédie pred rokmi prešla mnohými zmenami, aby vylepšila mechanizmy na ochranu bezpečia jej účastníkov. Vystriedala dodávateľa stanov za firmu Kayam, ktorá dodáva tieto stavby aj na podujatia ako Glastonbury či Roskilde. Spolupracuje so SHMÚ, ktorí sú priamo prítomní na festivale a oznamujú upozornenia a výstrahy. Napriek tomu sa tento rok búrky nedali predpovedať s dokonalou presnosťou a mnohí sa nestihli dostatočne chrániť.
Pohoda vytvára bezpečné, prijímajúce a pokojné prostredie, kde každý rok na tri dni ožíva slobodné umenie, láska a vzájomnosť. V dnešnej dobe neistôt je to pre nás všetkých nesmierne dôležité. Vráťme Pohode, čo nám dáva, aby mohla pokračovať.
Pre viac informácií a možnosť prispieť, navštívte portál Donio.
Iniciátormi zbierky sú Anténa – sieť pre nezávislú kultúru, SHARPE festival, Otvorená Kultúra!, Asociácia hudobných klubov Slovenska, Uprising festival, Bratislavské Jazzové Dni, Spoločnosť Mariána Vargu, Konvergencie, Flaam festival, Festival 66 hodín, Festival Atmosféra, Rock For People (CZ), Lala Slovak Music Export, Nová Cvernovka, Pink Whale.