Keď matka porodí, svet okolo očakáva, že sa jej telo čoskoro vráti späť do pôvodnej formy. Avšak tieto očakávania sú nielen nereálne, ale aj potenciálne škodlivé. Spoločnosť, a často aj blízki, sa zameriavajú na fyzický vzhľad namiesto zdravia a pohody ženy.
Je zvláštne ako spoločnosť hodnotí obdobie po pôrode ženy na základe toho ako vyzerá, a nie na základe toho, ako sa cíti. Mnohé ženy sa po pôrode potýkajú s rôznymi zdravotnými komplikáciami. Diastáza brušných svalov, popôrodné poranenia a úniky moču sú len niektoré z problémov, s ktorými sa mamy po pôrode stretávajú.
Hoci nie vždy sú symptómy viditeľné, až 50% žien trpí na prolaps panvových orgánov. Asi 1/3 žien má problémy s inkontinenciou. Diastáza brušných svalov, ktorá nielen že ovplyvňuje vzhľad brušnej steny ale môže spôsobiť aj bolesti či problémy s chôdzou, postihuje približne 60% žien po pôrode.
Média často podnecujú tento trend tým, že upriamujú pozornosť na postavu celebrít po pôrode a to bez toho, aby vedeli o ďalších zdravotných problémoch, ktorým môžu čeliť.
Programy zamerané na diéty a cvičenie pre matky sú čoraz populárnejšie, pričom mnohé z nich nie sú zostavené odborníkmi na popôrodnú starostlivosť.
Táto kultúra „rýchleho návratu do formy“ môže mať vážne dôsledky. Mnoho žien sa snaží splniť tieto nereálne štandardy, často na úkor svojho fyzického a duševného zdravia. Toxické kombinácie tlaku spoločnosti a nedostatku podpory môžu viesť k zhoršeniu popôrodných poranení a komplikovať hojenie.
Dr. Jennifer Lincoln, odborníčka na gynekológiu a laktáciu, upozorňuje: „Videla som ženy, ktoré začali cvičiť už týždeň po pôrode, a potom mali problémy s prolapsom a zvýšeným krvácaním. Alebo mamy, ktoré dojčili, ale drasticky znížili príjem kalórií a ich produkcia mlieka výrazne klesla.”
Zmeny, ktorými prechádza ženské telo počas tehotenstva, sú významné. Mnohé z týchto zmien sa stanú trvalými. Panva sa môže počas tehotenstva natrvalo rozšíriť o približne 2,5 cm. Možné popôrodné komplikácie, ako je hojenie po cisárskom reze alebo natrhnutie hrádze, si vyžadujú dlhšie obdobie regenerácie. Ideu, že ženy sa môžu fyziologicky vrátiť do svojho predtehotenského tela v priebehu niekoľkých týždňov po pôrode, je potrebné prehodnotiť.
Je dôležité, aby sa naše spoločenské paradigmy zmenili a začali oslavovať matky za to, čím v skutočnosti sú: hrdinky, ktoré privádzajú na svet život a obetujú sa pre svoje deti. Mamičky si zaslúžia podporu, lásku a rešpekt, nie súd a nereálne očakávania. Zdravie, pohoda a spokojnosť by mali byť prioritou a nie estetický ideál.