Na Slovensku sa nedávno objavila informácia o údajnom koncerte Travisa Scotta, ktorý sa má uskutočniť 12. júla 2025 na Letisku v Žiline. Fanúšikovia známeho amerického rapera sa však sklamali, pretože táto správa sa zdá byť nepravdivá. Údajne ide o podvod, ktorý zmiatol nielen verejnosť, ale aj niektoré známe slovenské médiá.
Obsah článku
Ako sa informácia objavila a prečo mnohí uverili?
Informácia o vystúpení sa pôvodne objavila na webstránke, ktorá vznikla len 17. októbra 2024 a začala predávať vstupenky na toto údajné podujatie. Nezvyčajné však bolo, že stránka obsahovala aj logo VÚB Banky (aktuálne je už logo odstránené), čím sa zrejme pokúšala zvýšiť svoju dôveryhodnosť. Údajní organizátori pravdepodobne vedeli, že fanúšikovia Travisa Scotta v Európe už dlho čakajú na jeho koncert, a preto sa im túto informáciu podarilo využiť naplno.
VÚB Banka reaguje: „Logo bolo použité bez povolenia“
Keďže stránka uviedla logo známej banky, verejnosť si dôvodne myslela, že ide o dôveryhodný predaj. VÚB Banka však pre TA3 potvrdila, že s touto podozrivou aktivitou nemá nič spoločné. Logo bolo použité bez jej povolenia, čo pre verejnosť znamená jednoznačný znak podvodu.
Organizátor tvrdí, že podujatie bude
Napriek pochybnostiam a varovaniam od VÚB Banky organizátor podujatia trvá na svojom stanovisku. V rozhovore pre TA3 uviedol: „Garantujem, že podujatie bude.“ Tento postoj však len pridáva na zmätku medzi fanúšikmi a verejnosťou, ktorí už tak majú pochybnosti o pravosti podujatia. Organizátorove uistenia, aj napriek dôkazom o možnom podvode, vyvolávajú otázky o tom, do akej miery je pripravený prebrať zodpovednosť v prípade, že sa koncert nakoniec neuskutoční. Verejnosť by mala byť opatrná a sledovať oficiálne kanály na potvrdenie pravosti tejto akcie.
Na webstránke organizátora, ktorá predáva vstupenky momentálne svieti odkaz: „Predaj vstupeniek je dočasne pozastavený. Na odstránení problému pracujeme.“
Slovenské médiá zdieľali správu bez overenia
Správa o vystúpení rapera okamžite zasiahla slovenské médiá, ktoré ju bez overenia zdieľali. Tento krok viedol k masívnemu rozšíreniu oznámenia. Informácia tak nielenže zasiahla dôverčivých fanúšikov, ale tiež spôsobila rozruch na mediálnej scéne, kde sa často kladie dôraz na rýchlosť informovania verejnosti. Práve tento prístup však viedol k nedostatočnému overeniu zdrojov a rozšíreniu informácie.
Ako sa chrániť pred falošnými informáciami?
Podvody tohto typu poukazujú na dôležitosť overovania informácií. Pred kúpou vstupeniek alebo podobným krokom je vždy vhodné skontrolovať, či informáciu poskytuje dôveryhodný zdroj. Fanúšikovia svetových hviezd by mali byť obzvlášť opatrní pri nákupe vstupeniek na menej známych stránkach, kde často dochádza k podvodom. Je tiež vhodné sledovať oficiálne kanály umelcov a relevantných podujatí, kde sú informácie overené a zaručene správne.
Napriek počiatočnému sklamaniu sa fanúšikom odporúča zostať ostražitými a dôkladne overovať všetky podujatia pred zakúpením vstupeniek.