Halloween je sviatok plný mystiky, strašidelnej zábavy a zvykov, ktoré sa presadili v mnohých kultúrach po celom svete. Ale odkiaľ pramení táto tradícia a ako sa vyvinula po stáročia?
Keltské korene: Samhain
Halloween má svoje korene v starovekom keltskom sviatku zvanom Samhain (vyslovované „sow-in“). Kelti, ktorí obývali oblasti dnešného Írska, Spojeného kráľovstva a severného Francúzska, oslavovali koniec leta a začiatok zimy 31. októbra. Verilo sa, že v túto noc sa hranica medzi svetom živých a mŕtvych stiera a duchovia mŕtvych sa vracajú na zem.
Pre Keltov mal Samhain dôležitý význam, pretože značil koniec úrodnej sezóny a začiatok temnejšieho a chladnejšieho obdobia. Počas osláv ľudia zapaľovali ohniská, aby vyhnali zlých duchov a vzdali hold tým dobrým.
Vplyv rímskej ríše a kresťanstva
Keď Rímska ríša expandovala do keltských oblastí v prvom storočí, rímske a keltské tradície sa začali miešať. Jedným z rímskych sviatkov, ktorý bol kombinovaný so Samhainom, bol sviatok Feralia, deň, kedy Rimania vzdávali poctu mŕtvym.
S postupným šírením kresťanstva v Európe sa cirkev snažila prepojiť pohanské sviatky s kresťanskými. V 7. storočí pápež Bonifác IV. vyhlásil 1. novembra za sviatok všetkých svätých (alebo All Hallows Day). Predvečer tejto slávnosti, teda 31. októbra, sa stal All Hallows Eve, čo sa neskôr zmenilo na Halloween.
Stredovek a rozšírenie tradície
V stredovekom Anglicku sa na Halloween začali rozvíjať rôzne tradície, ako napríklad „guising“, kedy sa deti obliekali do kostýmov a obchádzali domy, kde predvádzali krátke predstavenia alebo piesne výmenou za jedlo alebo peniaze.
Halloween v Amerike
Hoci prví osadníci v Amerike mali rezervovaný postoj k oslavám Halloween, s prílevom írskych a škótskych imigrantov v 19. storočí sa tradícia začala v USA šíriť. V USA sa zrodila tradícia „trick-or-treat“, kedy deti chodia od dverí k dverám a žiadajú sladkosti.
Moderný Halloween
Dnes je Halloween komerčným sviatkom oslavovaným vo veľkej časti sveta. Má rôzne podoby a tradície v závislosti od kultúry a regiónu, ale jeho korene v oslave a rešpekte k mŕtvym pretrvávajú.
Halloween, napriek svojmu súčasnému komerčnému nádychu nám pripomína, aký hlboký a rozmanitý je náš kultúrny odkaz. Pre niektorých je to noc plná strašidelnej zábavy, pre iných čas na spomienku na tých, ktorí odišli pred nami. Z histórie Samhainu cez rímske a kresťanské vplyvy až po dnešnú modernú oslavu, Halloween odráža prepojenie medzi starými tradíciami a súčasnými interpretáciami. Tento sviatok je dôkazom toho, ako ľudské kultúry dokážu kombinovať a meniť tradície tak, aby zodpovedali meniacim sa časom, zatiaľ čo si zachovávajú svoje korene a pôvodný význam.
Najčastejšie otázky
Čo znamená slovo „Halloween“?
Slovo „Halloween“ pochádza z anglického výrazu „All Hallows‘ Eve“, čo znamená „Predvečer Všetkých svätých“.
Prečo ľudia vyrezávajú na Halloween tekvice?
Vyrezávanie tekvíc, známe ako „jack-o‘-lanterns“, má írske korene. Legenda hovorí o mužovi menom Jack, ktorý nebol v nebi ani v pekle vítaný, a tak chodil so zapálenou sviečkou vo vydlabanej tekvici.
Prečo sa na Halloween obliekame do kostýmov?
Pôvodná myšlienka bola, že obliekaním sa do kostýmov môžeme zmyliť zlých duchov alebo duchov mŕtvych, ktorí sa vracajú v noci Samhainu.
Je Halloween oslavovaný rovnako po celom svete?
Aj keď mnoho krajín oslavuje Halloween, každá krajina a kultúra má svoje vlastné zvyklosti a tradície spojené s týmto sviatkom.