Nosenie ochranných pracovných pomôcok je v niektorých profesiách nevyhnutnosťou. Aj keď riziká sú na rôznych pracoviskách odlišné, najčastejšie býva pri práci ohrozený sluch, zrak a dýchacie cesty. Pozrime sa na základné ochranné pracovné pomôcky rozdelené podľa toho, čo z toho chránia.
Ochrana sluchu
Ochranné pracovné pomôcky na ochranu sluchu môžeme rozdeliť na dva typy podľa toho, akú úroveň ochrany poskytujú. Nižšiu úroveň ochrany poskytujú štuple do uší. Tie sú využiteľné napr. v ľahkom priemysle, kde menšiu úroveň hluku spôsobujú priemyselné pohony a iná technika. Uplatnenie však nájdu napríklad aj v logistických centrách.
V ťažkom priemysle alebo napríklad v stavebníctve, čo sú oblasti, v ktorých už býva riziko ohrozenia sluchu vyššie, sú však skôr potrebné ochranné slúchadlá. Tie existujú aj v prevedeniach, ktoré je možné pripojiť k ochranným prilbám.
Ochrana zraku
Aj osobné ochranné pracovné pomôcky na ochranu zraku môžeme rozdeliť na viacero typov. Nejde tu však až tak úplne o úroveň ochrany, ako skôr o vhodnosť použitia pri rôznych rizikách. Preto sa využitie jednotlivých typov viac prelína.
Poznáme ochranné okuliare (aj v uzavretom prevedení) a ochranné štíty, ktoré sa využívajú napr. v stavebníctve, poľnohospodárstve, ľahkom priemysle, či v logistike. „Ťažkou váhou“ pri ochrane zraku sú potom ochranné zváračské kukly.
Ochrana dýchacích ciest
Oblasti využitia sa prelínajú aj v prípade ochranných pracovných pomôcok určených na ochranu dýchacích ciest. Či už ide o respirátory, polomasky, alebo celotvárové masky, využívajú sa v stavebníctve, v ľahkom aj ťažkom priemysle a tiež aj v poľnohospodárstve. Pri výbere medzi jednotlivými typmi potom záleží na tom, aká úroveň ochrany je na konkrétnom pracovisku potrebná.
Zdroj obrázka: Autor: Kzenon / Stock.adobe.com