Aktuality

Brian May, gitarista kapely Queen príde na Slovensko

Brian May z kapely Queen príde na Slovensko

Bratislava sa pripravuje na jednu z najvýnimočnejších udalostí roka, keď legendárny gitarista skupiny Queen a vášnivý astrofyzik, Brian May, prinesie na Slovensko festival STARMUS. Tento svetovo uznávaný festival, známy svojím jedinečným spojením vedy, hudby a umenia, sa bude konať od 13. do 17. mája a zameriava sa na oslavu a popularizáciu vedy, pričom tento rok bude venovaný Planéte Zemi pod heslom „STARMUS Zem, budúcnosť našej rodnej planéty“.

STARMUS, založený astrofyzikom Garikom Israelianom a Brianom Mayom, prekračuje hranice tradičných hudobných festivalov tým, že ponúka pôsobivý mix vedeckých prednášok, panelových diskusií a vzdelávacích aktivít s cieľom inšpirovať budúce generácie a regenerovať ducha objavov. Siedmy ročník festivalu si kladie za cieľ zapojiť verejnosť do riešenia najväčších otázok a výziev, ktorým naša planéta čelí, a to prostredníctvom kombinácie vedy a umenia.

Okrem vedeckých aktivít festival STARMUS oslavuje aj prostredníctvom SONIC UNIVERSE CONCERT – série exkluzívnych a jedinečných koncertov svetovo uznávaných umelcov. Tento rok sa môžu návštevníci tešiť na vystúpenia takých hviezd ako punk-rocková kapela The Offspring, popový spevák Tony Hadley a ďalšie výnimočné live vystúpenia, ktoré budú čoskoro oznámené. Tieto koncerty poskytnú unikátnu príležitosť prepojiť oslavu vedy s hudobným umením, čo dodáva festivalu STARMUS jedinečný rozmer.

STARMUS má za cieľ nielen zabávať, ale aj vzdelávať a inšpirovať. S podporou Organizácie Spojených národov festival vyzdvihuje 17 cieľov udržateľného rozvoja a snaží sa prostredníctvom svojich aktivít upozorniť na dôležitosť ochrany našej planéty pre budúce generácie. Vedecké prednášky a diskusie na témy ako klimatická zmena, ochrana biodiverzity a udržateľný rozvoj ponúkajú návštevníkom možnosť získať nové poznatky a inšpiráciu na aktívnu účasť na ochrane našej Zeme.

Účasť Briana Maya na festivale STARMUS je dôkazom jeho záväzku k vede a vzdelávaniu. May, ktorý si počas svojej hudobnej kariéry našiel čas dokončiť doktorát z astrofyziky, je príkladom toho, ako môžu veda a umenie kráčať ruka v ruke. Jeho prítomnosť na Slovensku predstavuje výnimočnú príležitosť pre fanúšikov a nadšencov vedy stretnúť sa s jednou z najikonickejších postáv súčasnej kultúry.

Festival STARMUS je viac ako len udalosť; je to hnutie smerujúce k lepšej budúcnosti našej planéty prostredníctvom vedy a umenia. Svojou unikátnou kombináciou prvkov sa stal jedným z najdôležitejších festivalov svojho druhu na svete, a jeho siedmy ročník na Slovensku sľubuje byť nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých účastníkov.

Festival STARMUS sa bude konať od 12. do 17. mája 2024, čím otvorí sezónu letných podujatí v srdci Európy. Za miesto konania bolo zvolené prostredie Zimného štadióna Ondreja Nepelu, známeho tiež ako Tipos Aréna, nachádzajúceho sa na adrese Odbojárov 9 v Bratislave. Táto lokalita je známa svojou výbornou dostupnosťou a kapacitou, vďaka čomu poskytne ideálne zázemie pre množstvo plánovaných prednášok, workshopov a koncertov.

Čo je festival STARMUS?

Festival STARMUS je medzinárodný festival, ktorý spája vedy, hudbu a umenie s cieľom inšpirovať a vzdelávať širokú verejnosť. Zakladateľmi sú astrofyzik Garik Israelian a Brian May, gitarista skupiny Queen a doktor astrofyziky. Festival zdôrazňuje dôležitosť vedy a umenia vo svete a snaží sa zvýšiť povedomie o globálnych vedeckých výzvach.

Kedy a kde sa koná festival STARMUS?

Festival STARMUS sa v roku 2024 koná od 12. do 17. mája na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (Tipos Aréna) v Bratislave, na adrese Odbojárov 9.

Aké aktivity ponúka festival STARMUS?

Festival ponúka širokú škálu aktivít vrátane prednášok popredných vedcov, panelových diskusií, workshopov, vedeckých prezentácií a hudobných vystúpení. Tento rok festival zahŕňa aj SONIC UNIVERSE CONCERT s vystúpeniami svetovo uznávaných umelcov.

Kto vystúpi na SONIC UNIVERSE CONCERT?

Na SONIC UNIVERSE CONCERT sa predstavia umelci ako The Offspring a Tony Hadley, spolu s mnohými ďalšími, ktorých mená budú čoskoro oznámené.

Ako môžem získať vstupenky na festival STARMUS?

Vstupenky na festival STARMUS sú dostupné online prostredníctvom oficiálnej stránky festivalu a v sieti Ticketportal. Je odporúčané zakúpiť si lístky vopred, keďže očakávaný záujem je veľký.

Aký je hlavný cieľ festivalu STARMUS?

Hlavným cieľom festivalu STARMUS je podporovať popularizáciu vedy prostredníctvom umenia, inšpirovať budúce generácie k vedeckému bádaniu a zvýšiť verejné povedomie o výzvach, ktorým čelí naša planéta.

Prečo sa festival STARMUS koná v Bratislave?

Výber Bratislavy ako miesta konania festivalu STARMUS podčiarkuje rastúci význam mesta v medzinárodnom kontexte a jeho schopnosť hostiť významné kultúrne a vedecké podujatia.

Je festival STARMUS vhodný pre všetky vekové kategórie?

Áno, festival STARMUS je určený pre široké spektrum návštevníkov vrátane študentov, rodín s deťmi, vedeckých nadšencov a fanúšikov hudby. Program je navrhnutý tak, aby bol prístupný a zaujímavý pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Aké sú témy prednášok a diskusií na festivale?

Témy prednášok a diskusií na festivale zahŕňajú širokú škálu vedeckých disciplín od astrofyziky, cez klimatické zmeny, až po udržateľný rozvoj a ochranu biodiverzity, reflektujúce súčasné globálne výzvy a objavy.

Prečítajte si tiež
To Top