Technológie

Dajme vode druhú šancu vďaka reverznej osmóze

Dajme vode druhú šancu vďaka reverznej osmóze

Prítomnosť pitnej vody je dnes samozrejmosť takmer na každom kroku. Napadlo vám však niekedy, ako sa taká voda dostane až k vám do pohára? Odpoveď, že vodovodnými potrubiami, nie je až taká zlá. Skrýva sa za tým však omnoho viac problémov, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Vodárenský zdroj, úpravovňa, vodojem, potrubia a až k nám. Často sú to kilometre, ktoré voda „precestuje“ a je vysoko pravdepodobné, že prinesie so sebou aj množstvo kontaminantov. Za zhoršením kvality vody býva aj prirodzený výskyt rozpustných pevných látok alebo aj používanie starých vodovodných rozvodov. Neznie to najlepšie, no aj tento problém má riešenia.

Ako funguje reverzná osmóza?

Jedným z nich je reverzná osmóza ako proces čistenia. Voda po vstupe do reverznej osmózy prechádza tzv. predfiltráciou, v rámci ktorej hovoríme hlavne o sedimentačnom a uhlíkovom filtri. Tie zachytávajú napríklad prach, hrdzu či chlór a až potom púšťajú vodu cez polopriepustnú membránu – systém predfiltrácie tak chráni membránu osmózy pred predčasným znečistením.

Práve táto membrána je nosným pilierom, pretože odstraňuje až 98% rozpustených pevných látok, a to za pomoci tlaku. Voda sa uchováva v zásobníku, aby jej bolo dostatok v prípade potreby použitia. Samotný proces filtrácie je logicky trošku zdĺhavejší ako pustenie kohútika a načerpanie vody.

Používaním tohto procesu sa zbavujeme aj soli, arzénu, fluoridu a pesticídov. Ďalším veľkým plusom je určite odstránenie nepríjemnej chuti a pachu. Inštalácia a údržba je jednoduchá, veľkosť systému reverznej osmózy je taktiež v prospech pozitívnej stránky pre jeho obstaranie.

Baktérie a vírusy. Áno, no s veľkým „ale“…

Reverzná osmóza dokáže odstrániť baktérie, no problémom sa stáva ich zachytenie na membráne. Môžu sa začať množiť a dostať sa do zásobníka vody. Presne to nechceme a aj tu prichádza riešenie v podobe UV lampy, a to hlavne vtedy, ak sme závislí na vode zo studne.

Žiarenie UV svetla spôsobuje dekontamináciu, a to tak, že znemožní reprodukciu mikroorganizmov narušením ich DNA. Takáto dezinfekcia vody je oproti použitiu chlóru ekologická, bez vzniku vedľajších produktov, a to s okamžitým výsledkom.

Zdroj foto: Andrii Medvediuk / Shutterstock.com

Prečítajte si tiež
To Top