Cestovanie

Halloween okolo sveta: Oslavy, tradície a miestne zvyklosti

Halloween, známy aj ako All Hallows‘ Eve, je sviatok pôvodom zo starých keltských tradícií, ktorý sa postupom času rozšíril po celom svete a stal sa jedným z najobľúbenejších a najznámejších sviatkov v mnohých kultúrach. Napriek tomu, že oslavy Halloweenu majú korene v Európe, rôzne krajiny a kultúry si tento sviatok osvojili a prispôsobili si ho podľa svojich tradícií a zvyklostí.

Spojené štáty americké a Kanada

V Severnej Amerike sa Halloween stal jedným z najobľúbenejších sviatkov. Deti sa obliekajú do kostýmov a chodia od domu k domu, kde žiadajú sladkosti s otázkou „trick or treat“ (sladkosť alebo neplecha). Domy sú často zdobené strašidelnými dekoráciami a tekvicami s vyrezávanými tvárami a sviečkami vo vnútri, čo vytvára tajomnú atmosféru.

Mexiko: Día de los Muertos

Hoci Día de los Muertos (Deň mŕtvych) sa oslavuje 1. a 2. novembra a nie presne na Halloween, oba sviatky majú spoločné témy – smrť, duchov a oslavy. V Mexiku sa verí, že duše zosnulých sa vracajú k svojim rodinám, aby sa s nimi znovu spojili. Oltáre zdobené kvetmi, jedlom, fotkami a sviečkami sú vytvárané na počesť zosnulých.

Írsko a Veľká Británia

V Írsku, kde má Halloween svoje korene, sú oslavy podobné ako v USA. Oheň má v tradičných oslavách veľký význam. V minulosti ľudia verili, že oheň vyháňa zlých duchov. V Anglicku sa tiež oslavuje Guy Fawkes Night 5. novembra, kedy sa zapaľujú vatry a púšťajú ohňostroje.

Čína: Teng Chieh

Teng Chieh je čínsky festival, kedy ľudia veria, že duchovia predkov sa vracajú na tento svet. Ľudia na tento deň pripravujú jedlo a vodu, ktoré kladú pred fotky zosnulých. Lampióny a sviečky sa zapaľujú, aby ukázali cestu duchom.

India: Diwali

Diwali, známy aj ako festival svetla, sa oslavuje v Indii a je spojený s víťazstvom svetla nad temnotou. Hoci sa neoslavuje presne na Halloween, je to obdobie, kedy ľudia zapália lampy a sviečky, čo pripomína atmosféru Halloweenu.

Taliansko

V Taliansku sa na Halloween oslavuje La Festa di Ognissanti, Deň Všetkých Svätých. Mnohé rodiny sa na tento deň vracajú k hrobom svojich predkov, aby ich očistili a ozdobili kvetmi a sviečkami.

Austrália a Nový Zéland

V týchto krajinách sa Halloween oslavuje podobne ako v Severnej Amerike, ale s miestnymi tradíciami. Napríklad, mnoho ľudí verí v existenciu ducha zvaného „Yowie“, čo je podobné americkému „Bigfootovi“.

Halloween je sviatok, ktorý má svoje korene v starých keltských tradíciách, ale postupom času sa rozšíril po celom svete a stal sa súčasťou mnohých kultúr a tradícií. Každá krajina a kultúra si tento sviatok osvojila a prispôsobila podľa svojich zvyklostí a tradícií, čo vytvára fascinujúci mix osláv a rituálov po celom svete.

Prečítajte si tiež
To Top