Aktuality

Najteplejšie Vianoce v histórii, rekordné teploty na Slovensku

Najteplejšie Vianoce v histórii, rekordné teploty na Slovensku

Vianoce 2023 na Slovensku boli zaznamenané ako jedny z najteplejších v histórii krajiny podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Sviatočné dni, ktoré sú tradične spojené so snehom a chladným počasím, tento rok prekvapili rekordne vysokými teplotami. Počasie počas vianočných sviatkov bolo výnimočne teplé, čo vyvoláva otázky ohľadom klimatických zmien a ich vplyvu na tradičné počasie v tomto období.

Záznamy SHMÚ odhalili, že niektoré meteorologické stanice, vrátane tých v Bratislave, Sliači a Trebišove, zaznamenali najteplejšie vianočné dni v histórii ich meraní. Napríklad na bratislavskom letisku dosiahla teplota až 15 stupňov Celzia v pondelok 25. decembra, zatiaľ čo v Sliači a na severe Spiša – v Osturni bolo v utorok 14 stupňov Celzia.

Tieto výnimočne vysoké teploty mali rôzne dôsledky. Na jednej strane poskytli príjemnú atmosféru pre sviatočné prechádzky, na druhej strane však spôsobili obavy týkajúce sa klimatických zmien. Absencia tradičného zimného počasia a snehu môže mať negatívny vplyv na zimný turizmus a ekosystémy.

Rekordne teplé počasie počas Vianoc 2023 vyvolalo reakcie nielen medzi občanmi, ale aj medzi vedcami a politikmi. Diskusie sa točili okolo potreby adaptácie na zmenu klímy a hľadania spôsobov, ako zmierniť jej dopady. Zároveň to posilnilo dôležitosť environmentálnej výchovy a uvedomenia si dôležitosti udržateľného života.

Vianoce 2023 na Slovensku zostanú v pamäti mnohých ako svedectvo dramatických zmien v počasí a klimatických podmienok. Zatiaľ čo teplé počasie poskytlo príjemné prostredie pre sviatočné oslavy, zdôraznilo aj dôležitosť riešenia problému klimatických zmien. Tento fenomén je pripomienkou, že zmena klímy je reálna a vyžaduje si okamžitú pozornosť a konkrétne akcie na lokálnej aj globálnej úrovni.

Prečítajte si tiež
To Top