Aktuality

Prada navrhne nový skafander pre NASA na misiu na Mesiac

Astronauti NASA budú letieť štýlovo, keďže luxusná módna značka Prada bude pomáhať pri návrhu vesmírnych skafandrov pre misiu na Mesiac v roku 2025.

Táto talianska módna značka bude navrhovať skafandre spoločne s ďalšou súkromnou spoločnosťou – Axiom Space. V tlačovej správe Axiom uviedol, že Prada prinesie do projektu odbornosť v oblasti materiálov a výroby.

Jeden z astronautov pre BBC povedal, že si myslí, že Prada je schopná splniť túto výzvu vďaka svojim dizajnérskym skúsenostiam. Tie získali nielen na módnych prehliadkach v Miláne, ale aj prostredníctvom účasti Prady na pretekoch America’s Cup.

Prada má značné skúsenosti s rôznymi typmi kompozitných textílií a môže skutočne priniesť nejaké technické inovácie na vonkajšie vrstvy nového vesmírneho skafandra,“ povedal profesor Jeffrey Hoffman, ktorý absolvoval päť misií NASA.

Avšak upozornil, že by sme nemali očakávať, že astronauti budú nosiť „skafandre v paisley vzore alebo v iných výrazných vzoroch. Udržiavanie správneho tepelného prostredia je pre tento typ odevu skutočne kľúčové. Vesmírny skafander je v skutočnosti ako miniatúrna vesmírna loď. Musí poskytovať tlak, kyslík a udržiavať vás pri prijateľnej teplote,“ dodal.

Začiatkom tohto roka Axiom predstavil skafander, ktorý podľa ich slov bude používaný v nadchádzajúcej misii Artemis 3. Skafander váži 55 kg a hovorí sa, že je lepšie prispôsobený pre ženské astronautky.

V tlačovej správe Artemis a Prada uviedli, že použijú „inovatívne technológie a dizajn„, ktoré umožnia „väčšie preskúmanie mesačného povrchu ako kedykoľvek predtým„.

Misia Artemis 3 bude prvým pristátím posádky na Mesiaci od doby Apollo 17 v roku 1972 a zúčastní sa jej prvá žena, ktorá pristane na Mesiaci – Christina Koch.

Prečítajte si tiež
To Top