music ZONE

Rock na dzedzine, revolučné spojenie slovenského folklóru a rocku oživuje tradície

Ro©k na dzedzine, revolučné spojenie slovenského folklóru a rocku oživuje tradície

Na Slovensko prichádza nevšedný kultúrny fenomén, ktorý spája dva na prvý pohľad rozdielne svety: tradičný slovenský folklór a energický rock. Tento projekt, nazvaný „Ro©k na dzedzine“, je plodom spolupráce Folklórneho súboru Šarišan a skupiny významných umelcov z východného Slovenska. V roku 2023 oslávil súbor Šarišan 55 rokov od svojho založenia a tento projekt je vrcholom ich dlhoročnej práce a vášne k tradičnej kultúre.

Premiéra tohto jedinečného programu sa uskutočnila 24. júna 2023 v Divadle J. Záborského v Prešove, kde odvtedy zaznamenáva neskutočný úspech a záujem verejnosti. Vstupenky na predstavenia sú dlhodobo vypredané, čo svedčí o veľkom záujme divákov o túto nezvyčajnú kombináciu hudobných štýlov.

Projekt „Ro©k na dzedzine“ je založený na prepojení tradičnej ľudovej hudby a tancov s moderným rockovým prejavom. Folklórny súbor Šarišan spolu s rockovou skupinou Rock Band SKPO, vedenou Petrom „Peciho“ Uherom, prináša na scénu dynamické spojenie, ktoré osviežuje tradičný folklór novými, energickými prvkami. V predstavení sa tiež objavujú talentované herečky voľakedy Veronika Husovská, Ivana Maťufková a Miriama Fedorková, ktoré vtiahnu divákov do príbehu plného tradície a inovácie.

Inšpiráciou pre „Ro©k na dzedzine“ bola výstava fotografií, ktorá predstavila dvanásť obrazov zobrazujúcich rodinné a výročné zvyky našich predkov. Fotografie vytvoril renomovaný fotograf Ján Štovka a zahrnul do nich portréty významných osobností spojených s regiónom Šariš, vrátane spevákov Kataríny Knechtovej a Petra Lipu, moderátora Michala Hudáka či muzikantov Mariána Čekovského a Petra Biča.

Za vznikom tohto multidisciplinárneho projektu stojí folkloristka a dramaturgička Jana Pitková, ktorá spolu s režisérom Viliamom Mikulom a choreografmi Ivanou Antolovou Kučerovou, Ladislavom Cmorejom a ďalšími, vytvorila predstavenie, ktoré nezabudnuteľným spôsobom prepojuje slovenskú kultúru minulosti s prítomnosťou. „Ro©k na dzedzine“ ponúka divákom nielen pohľad na bohatstvo slovenského folklóru, ale aj možnosť zažiť jeho modernú transformáciu prostredníctvom rockovej hudby. Projekt je tak nielen oslavou tradičnej kultúry, ale aj príkladom jej evolúcie a adaptácie na súčasné umelecké formy.

Úspech „Ro©k na dzedzine“ potvrdzuje, že slovenský folklór má stále čo ponúknuť a v kombinácii s modernými hudobnými žánrami môže osloviť široké spektrum publika. Predstavenie je vhodné pre všetky vekové kategórie a ponúka nezabudnuteľný zážitok plný tradície, hudby a tanečnej virtuozity.

Ro©k na dzedzine 2024 koncerty

  • 22.3.2024 – Ro©k na dzedzine Trenčín
  • 23.3.2024 Ro©k na dzedzine Bratislava
  • 24.3.2024 Ro©k na dzedzine Žilina
Prečítajte si tiež
To Top