Pri pečení často narazíme na dva podobne vyzerajúce prášky – prášok do pečiva a sódu bikarbónu. Hoci sú tieto dve zložky na prvý pohľad podobné, v skutočnosti plnia odlišné úlohy a ich nesprávne použitie môže zmeniť výsledok vášho pečenia.
Prášok do pečiva je kombináciou sódy bikarbóny a kyseliny (zvyčajne vínneho kameňa) a niekedy aj kukuričného škrobu, ktorý slúži ako stabilizátor. Tento výrobok funguje tak, že keď sa zmieša s tekutinou a zahreje, dochádza k chemickej reakcii, ktorá uvoľňuje oxid uhličitý, čím sa cesto nadýma a stáva sa ľahším. Vďaka pridaným kyselinám v prášku do pečiva nepotrebujete ďalšie kyslé zložky v recepte.
Na druhej strane, sóda bikarbóna je čistá látka – chemická zlúčenina nazývaná hydrogénuhličitan sodný. Aby sóda bikarbóna správne fungovala ako kypridlo, potrebuje kyselinu na aktiváciu, napríklad ocot, citrónovú šťavu, kyslé mlieko alebo kakao. Keď sa sóda bikarbóna zmieša s kyslou zložkou, uvoľňuje oxid uhličitý, čo spôsobuje nadýchanie cesta. Ak v recepte použijete len sódu bikarbónu bez dostatočného množstva kyseliny, výsledné cesto môže byť horké alebo mať nepríjemnú chuť.
Aký je teda hlavný rozdiel? Prášok do pečiva obsahuje kyselinu, ktorá je potrebná na aktiváciu sódy bikarbóny, zatiaľ čo sóda bikarbóna túto kyselinu potrebuje od iných zložiek v recepte. Preto, ak váš recept už obsahuje kyslú zložku, často bude lepšie použiť sódu bikarbónu. Ak nie, je lepšie siahnuť po prášku do pečiva.
Vždy dbajte na to, aby ste použili správnu zložku podľa pokynov v recepte. Nesprávne použitie môže viesť k zmenám v chuti, konzistencii a vzhľade vášho pečeného pokrmu.
Použite prášok do pečiva, ak recept neobsahuje kyslé ingrediencie, a sódu bikarbónu, ak sú v recepte kyslé zložky, ktoré ju aktivujú. Tieto základné pravidlá vám pomôžu dosiahnuť dokonalé výsledky pri pečení.