Aktuality

Silvester 2023 v Bratislave, Nový rok bez ohňostroja ale s novými tradíciami

Silvester 2023 v Bratislave, Nový rok bez ohňostroja ale s novými tradíciami

Silvester v Bratislave, hlavnom meste Slovenska, v roku 2023 bude výnimočný. Oslavy príchodu Nového roku 2024 budú mať iný charakter než v predchádzajúcich rokoch. V súlade so súčasnými ekologickými a ekonomickými výzvami sa mesto rozhodlo nepoužívať ohňostroje na oslavu Silvestra. Tento krok oznámil Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta.

Podľa slov Bublu, motiváciou pre tento krok boli nielen úspory v rozpočte, ktoré umožnia lepšie využitie finančných prostriedkov, ale aj rastúci dopyt verejnosti po pokojnejšom vstupe do Nového roku. Výpadky z rozpočtu a žiadosti občanov o obmedzenie používania petárd a ohňostrojov, ktoré môžu narušiť pokoj mnohých rodín, viedli k tomuto rozhodnutiu.

Napriek absencii tradičného ohňostroja však Bratislava nezostáva pozadu v oslavách. Hviezdoslavovo námestie, jedno z centrálnych miest mesta, bude hostiť hlavné oslavy Silvestra. Tu sa obyvatelia a návštevníci mesta môžu zúčastniť na spoločnom odpočítavaní posledných sekúnd starého roka pri svetelnom odpočítavadle umiestnenom pred historickou budovou Slovenského národného divadla (SND).

Toto odpočítavanie bude symbolickým a zároveň spoločenským momentom, keď sa ľudia stretávajú, aby privítali príchod nového roka. Bude to chvíľa, kedy spoločne reflektujú minulý rok a vítajú nadchádzajúce možnosti a výzvy, ktoré prinesie rok 2024.

Okrem toho budú vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí otvorené až do druhej hodiny rannej, poskytujúc tak návštevníkom možnosť užiť si sviatočnú atmosféru a občerstvenie. Nápis „Bratislava s rokom 2024“ bude svietiť aj na Nový rok, čím sa zvýrazní začiatok nového kalendárneho roku.

Silvester 2023 v Bratislave teda predstavuje zmenu tradičných osláv. Mesto sa snaží nájsť rovnováhu medzi udržateľnosťou a oslavou, pričom kládlo dôraz na ekologické a ekonomické aspekty. Tento prístup možno vnímať ako príklad pre iné mestá, ktoré sa snažia prehodnotiť svoje silvestrovské tradície v záujme udržateľnosti a pokoja. Bratislava sa tak stáva miestom nových tradícií a spôsobov osláv, ktoré sú v súlade s modernými hodnotami a očakávaniami jej občanov.

Bude v Bratislave počas Silvestra 2023 ohňostroj?

Nie, v roku 2023 Bratislava nepripravuje tradičný silvestrovský ohňostroj. Toto rozhodnutie bolo motivované ekologickými a ekonomickými dôvodmi.

Prečo sa Bratislava rozhodla nepoužívať ohňostroje?

Dôvody zahŕňajú snahu o šetrenie rozpočtu mesta a žiadosti občanov o pokojnejší vstup do Nového roku bez petárd a ohňostrojov, ktoré môžu byť rušivé pre mnohé rodiny.

Kde sa budú konať hlavné silvestrovské oslavy v Bratislave?

Hlavné oslavy sa uskutočnia na Hviezdoslavovom námestí, kde bude organizované spoločné odpočítavanie posledných sekúnd roku 2023.

Aké aktivity sú plánované na Hviezdoslavovom námestí?

Na Hviezdoslavovom námestí bude svetelné odpočítavanie pred historickou budovou SND. Vianočné trhy budú otvorené do druhej hodiny rannej.

Bude na Hviezdoslavovom námestí špeciálne osvetlenie alebo dekorácia na Nový rok?

Áno, bude tam svietiť nápis „Bratislava s rokom 2024“, čím sa oslávi príchod nového roku.

Ako dlho budú otvorené vianočné trhy na Silvestra?

Vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí budú otvorené až do 2:00 ráno.

Bude vstup na oslavy na Hviezdoslavovom námestí zdarma?

Áno, tradične sú oslavy na verejných miestach v Bratislave zdarma.

Ako sa môžem dostať na Hviezdoslavovo námestie?

Hviezdoslavovo námestie je ľahko dostupné mestskou hromadnou dopravou, a tiež je v pešej dostupnosti z mnohých častí mesta.

Sú nejaké obmedzenia alebo bezpečnostné opatrenia na oslavách?

Presné bezpečnostné opatrenia neboli špecifikované, ale môžeme očakávať, že mesto zabezpečí potrebné bezpečnostné a zdravotnícke služby na mieste.

Bude možné na oslavách zakúpiť jedlo a nápoje?

Áno, na vianočných trhoch a v okolitých stánkoch bude dostupný výber jedál a nápojov.

Prečítajte si tiež
To Top