Kultúra

Čaro Vianoc v knihách, ktoré vás naladia na tú správnu sviatočnú atmosféru

Vianoce sú obdobie, keď sa zastaví čas a všetko okolo nás dostáva nový rozmer – rodinná pohoda, teplé svetlo sviečok, vôňa vianočného pečiva a nezameniteľná atmosféra, ktorú skrášľujú tradície a spoločné chvíle. Práve v tomto čase, kedy nás obklopuje tma a chladné večery my túžime po okamihoch pokoja a pohody, môžeme si dopriať luxus a zaboriť sa do sveta kníh s vianočnou tematikou.

REKLAMA

Čítanie vianočných kníh je ako vstup do čarovného sveta, kde sa snúbia staré príbehy s novými, kde tradície ožívajú na stránkach a prinášajú so sebou pocit nostalgie a radosti. Či už ide o klasické vianočné príbehy, ktoré sa generáciami prenášajú z roka na rok, alebo o moderné rozprávky, ktoré prinášajú nový pohľad na sviatočnú tematiku, všetky majú spoločný zámer – dodávajú do našich domovov kúsok vianočného kúzla.

Vianočné knihy sú viac než len čítaním; sú to mosty spájajúce minulosť s prítomnosťou, rodinné tradície s osobnými okamihmi pokoja. Sú to okná do sveta, kde každý deň je sviatkom a každá stránka je pozvánkou na oslavu toho najkrajšieho obdobia roka.

Posledný dar (Emily Stone) – Od malička Cassie dostáva od svojho staršieho brata Toma vianočné úlohy plné indícií a hádaniek, ktoré musela rozlúštiť, aby získala jeho darček. Ich vzájomný vzťah sa ešte viac posilnil po strate rodičov v ich ranom detstve. Tom sa o Cassie neustále staral a chránil ju, rovnako ako jeho najlepší priateľ Sam. Postupom času sa vzťah medzi Cassie a Samom stal intenzívnejším. Avšak jeden osudný zimný večer počas vianočného lyžovania všetko zmenil a vzťah medzi nimi ochladol. Situáciu ešte viac komplikuje nečakané Tomovo úmrtie, ktoré ich vzájomnú priepasť ešte viac prehĺbilo. Cassie teraz čelí otázke, či dokáže odpustiť a dať druhú šancu človeku, ktorý jej spôsobil bolesť. A môže Tomova posledná úloha pomôcť Cassie a Samovi nájsť cestu späť k sebe?

Vianočné pohľadnice (Karen Swan) – Natasha a Rob sa rozhodnú oživiť svoje manželstvo výletom na Maldivy počas zimy. No ich romantický únik sa skončí smutne – na ceste späť domov stratia obľúbenú plyšovú kravičku svojej dcéry. Natasha sa snaží upokojiť svoju smutnú dcéru a v snahe nájsť hračku sa obráti na sociálne médiá. Nečakane sa hračka nájde, ale teraz je v rukách Duffyho, ktorý je v Himalájach, tisícky kilometrov ďaleko.

Duffy sľúbi, že ich bude o putovaní kravičky informovať a posiela fotografie. Tento nečakaný vzťah sa medzi nimi začne rozvíjať a Natasha začína cítiť, že tento neznámy muž je jej bližšie ako jej vlastný manžel. Ako čas plynie, Duffy sa teraz viac ponára do hôr a Natasha postrehne zmenu v jeho správach. Potom, nečakane, správy úplne ustanú.

Otázka zostáva, či je hračka stratená navždy a čo sa stalo s Duffym. Natasha sa neskoro dozvedá, aký dôvod mal Duffy mať so sebou hračku ako talizman.

Zasnežené Vianoce (Sarah Morgan) – ideálne rodinné Vianoce… ale s inou rodinou?

Počas tohtoročných Vianoc sa súrodenci Millerovci chcú vyhnúť zvedavým otázkam svojich rodičov a babičky. Každý z nich má tajomstvo a preto sa na seba spoliehajú, aby odvrátili od seba pozornosť.

Neočakávaná návštevníčka Lucy Clarkovej čelí osamelým Vianocam a hrozíjej strata práce, ak nedosiahne obchodnú dohodu s Rossom Millerom. Rozhodne sa, že mu osobne doručí návrh do jeho domu na Škótskej vysočine a potom sa stiahne. Nechce predsa narušiť dokonalé rodinné Vianoce Millerovcov.

Lucy nečakane prichádza do domu Millerovcov, kde ju omylom pokladajú za Rossovú vymyslenú priateľku. Skôr, než sa celá situácia objasní, prepukne snehová búrka, a Lucy sa tak ocitá uväznená spolu s celou rodinou Millerovcov. Tajomstvá postupne vyjdú najavo a Lucy sa nečakane zapletie do rodinných konfliktov, ktoré nie sú jej vlastné.

Želám si Vianoce každý deň (Milly Johnson) – S prichádzajúcimi Vianocami sa malebný hostinec uprostred yorkshirských mokradí stane nečakaným útočiskom pre šesť ľudí, ktorí sa snažia ukryť pred snehovou búrkou. Mary už dlhé roky dúfa, že jej šéf Jack si ju všimne viac ako len v úlohe asistentky. Náhle zlé počasie ich spojí – dostane Mary tú príležitosť, po ktorej túžila? Bridge a Luke majú v pláne stretnúť sa, aby sa dohodli na rozvode. Avšak nečakané okamihy v tejto malebnej dedinke v nich prebudia iskru – a možno aj lásku? Charlie a Robin cestujú do luxusného hotela vo Škótsku na vianočnú dovolenku snov. Keď sú nútení stráviť čas v starom hostinci, nájdu to, po čom túžia, namiesto plánovanej luxusnej dovolenky?

REKLAMA

Vianočné kníhkupectvo (Jenny Colgan) – V malebnej zasneženej uličke vianočného Edinburghu sa nachádza čarovné staré kníhkupectvo, kde sa prelínajú rôzne príbehy. Toto miesto, ktoré vedie pán McCredie, sa stane útočiskom pre Carmen, ktorá nedávno prišla o prácu a presťahovala sa k svojej sestre. Ale kníhkupectvo čelí hrozbe zatvorenia a pán McCredie možno bude musieť toto čarovné miesto predať. Vianoce sú však obdobím zázrakov a Carmen sa v tomto kúzelnom prostredí neocitla náhodou. S jej nadšením a láskou k literatúre je odhodlaná obnoviť kníhkupectvu jeho zašlú slávu. Nečakane jej na pomoc prichádza aj známy charizmatický spisovateľ, ktorý má záujem nielen o kníhkupectvo, ale aj odvážnu Carmen.

Vianoce na Madeire (Beatrix Zaťková) – Vianočná Madeira je ostrov, ktorý vonia medom a svieti tisíckami svetiel, zdobený červenými vianočnými ružami, v očakávaní najkrajších sviatkov roka. Predstavte si starobylé námestie v srdci malebného Funchalu s barokovou fontánou, pekárňou, reštauráciou a útulným podkrovným bytom, ktorý sa počas adventu stane domovom troch nerozlučných kamarátov. Zuzana, talentovaná dekoratérka, má plné ruky práce s vianočnými zákazkami, a jej priateľky Sofia a Ines sa rozhodnú jej pomôcť. Na Madeire si ľudia potrpia na výzdobu, takže ich čaká veľa práce. Ich hlavným cieľom je vytvoriť nádherný betlehem, symbol Vianoc, uprostred tohto kúzelného námestia.

S blížiacimi sa sviatkami narastá hektika a vzrušenie, sprevádzané láskavými problémami, radom zábavných a dojímavých momentov a pôvabom adventnej Madeiry. To všetko spolu vytvára neobyčajný vianočný darček plný zázrakov a nežnej mágie. Veď Vianoce sú zázrakom a zázrakom je… láska.

Na Vianoce budem doma (Silvia Demovičová) – Iba pár dní zostáva do Vianoc a študentka vysokej školy Lea sa nevie dočkať, keď si po semestri na internáte konečne užije sviatky s rodinou, predstavuje si večery s horúcou čokoládou a vianočnými filmami.

Filip, hokejista, mal odcestovať so svojím tímom na najdôležitejší zápas svojej kariéry, ale namiesto toho sa ocitne v poslednej chvíli vo vlaku, sužovaný myšlienkou, že možno robí najväčšiu chybu svojho života.

Lea a Filip by nemohli byť viac odlišní – ona si užíva Vianoce, nosí náušnice v tvare zvončekov a mikinu s obrázkom soba, zatiaľ čo Filip sa správa skôr ako Grinč a nerozumie, čo je na Vianoce také špeciálne. Keď sa ich cesty náhodou pretnú na železničnej stanici, budú musieť spojiť sily, aby sa kvôli snehovej búrke dostali včas tam, kam potrebujú  – Lea domov, čo sľúbila svoju nevlastnej matke, a Filip do Prahy, kde na neho čaká ťažké rozhodnutie.

Bude koniec ich cesty aj koniec ich nečakaného priateľstva, alebo je to len začiatok niečoho nového?

Vianoce v Carntone (Tamera Alexander) – Aletta Prescottová, ktorá nedávno ovdovela, sa snaží prežiť s malým synom náročné životné obdobie. Keď im hrozí vysťahovanie z domu, nájde si inzerát Ženského charitatívneho spolku, ktorý hľadá nových zamestnancov. Po prihlásení sa však dozvie, že všetky pozície sú obsadené. Napriek tomu sa stretnutie so zraneným vojakom ukáže ako nová príležitosť a začiatok priateľstva. Ale Aletta sa pýta, či môže tomuto mužovi naozaj dôverovať.

Kapitán Jake Winston, vynikajúci ostrostrelec Konfederácie, bol zranený v Bitke pri Chickamauge a teraz čelí svojim schopnostiam a svojej identite pod diagnózou lekára. Počas zotavovania dostane príkaz pomôcť s dražbou Ženského charitatívneho spolku, hoci s tým nesúhlasí, pretože si nevie predstaviť, že bude slúžiť skupine žien. Ale rozkazy sú rozkazy a čoskoro zisťuje, že táto skupina žien, najmä jedna z nich, pre neho predstavuje viac, než si myslel.

„Vianoce v Carntone“, šírijúci sa na pozadí plantáže Carnton vo Frankline v Tennessee, je príbehom o obnovení nádeje a znovunájdenia viery počas vianočného obdobia.

Hrad v Škótsku (Julie Caplin) – Po návrate z renomovanej kuchárskej školy Killorgally do škótskeho hradu, ktorý zdedia, Izzy čeliala radom prekvapení. Nečakane nájde v kuchyni profesora histórie Rossa a zistí, že jej matka využila jej neprítomnosť na rekonštrukciu hradu, ktorý navyše počas Vianoc prenajala skupine bohatých hostí.

Izzy má teraz len pár týždňov na to, aby zo schátraného hradu vytvorila čarovný hotel. Našťastie má k dispozícii niekoľko pomocníkov, medzi ktorými je na všeobecné prekvapenie aj Ross. Napriek tomu, že si to Izzy nechce priznať, začína na Rossa myslieť zrejme viac než si dokáže pripustiť…

A tak sme skončili našu cestu stránok plných sviatočnej mágii. Vianočné knihy nám ponúkajú viac než len únik od každodenného života – približujú nás k hodnotám, ktoré Vianoce symbolizujú: láska, nádej, obdarovanie a rodina.

Nech sú tieto knihy vašim spoločníkom pri vytváraní nových vianočných spomienok a nech vám prinášajú isté potešenie. Nech vám každá voňavá stránka prinesie kúsok sviatočnej nálady do srdca a nech sa kúzlo Vianoc rozžiari v každom slove. Veselé Vianoce a šťastný nový rok plný príbehov, ktoré obohatia váš život.

REKLAMA
Prečítajte si tiež
Pridať komentár

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

To Top