music ZONE

Jana Kirschner sa vracia na hudobnú scénu s albumom plným „Obyčajností“

Jana Kirschner sa vracia na hudobnú scénu s albumom plným

Po dlhšom čase ticha na hudobnej scéne sa Jana Kirschner vrhla do vôd s novým albumom „Obyčajnosti“, ktorý predstavuje oslavu každodennosti a drobných radostí života. Album bol pokrstený v Bratislave, kde sa konala jeho slávnostná prezentácia, a to nič menej významnou osobnosťou ako Matúšom Vallom, frontmanom skupiny Para, ktorý s Janou udržiava dlhoročné priateľstvo a spoluprácu.

Tento nový hudobný počin je dostupný na CD, v digitálnej verzii a ako exkluzívna dvojvinylová LP. Kirschnerová na ňom pracovala počas niekoľkých mesiacov pandémie, čo jej poskytlo nečakanú príležitosť na hĺbkovú introspekciu a tvorbu. „V živote som sa zrazu dostala do bodu, kedy všetko stíchlo. To ticho mi prinieslo veľa nových vecí, ale najmä čas na to, aby som si trochu upratala v živote,“ hovorí Jana Kirschner o období, ktoré viedlo k vzniku albumu.

AlbumObyčajnosti“ nie je len hudobným dielom, ale aj pohľadom do duše speváčky, ktorá prostredníctvom 11 piesní a textov rozpráva príbehy založené na vlastných zážitkoch a úvahách. Tieto skladby sú výsledkom spontánnej tvorby, ktorá pre Janku predstavuje nový spôsob vyjadrovania. „Niekedy som si našla pár minút aj počas dňa a z nedostatku času som si vymyslela pracovnú metódu ’15 minút‘,“ vysvetľuje speváčka.

Pri nahrávaní albumu sa Jana spolu s jej partnerom a producentom albumu, Eddiem Stevensom, a ďalšími hudobníkmi snažili o uvoľnenú a organickú atmosféru. „Nepremýšľali sme, aké to má byť. Išli sme po melódii, no hlavne sme z toho museli mať radosť,“ dodáva Kirschnerová.

Obyčajnosti“ ponúkajú intímne nahliadnutie do Janiných pocitov a myšlienok, pričom jej slovenské texty ukazujú, ako veľmi jej tento jazyk prirástol k srdcu. Album je výnimočný svojou úprimnosťou a neobvyklým pohľadom na zdanlivo bežné momenty života.

Jana Kirschner tento album predstavila aj v debate v kníhkupectve Martinus v Bratislave, kde sa stretla s dlhoročným fanúšikom a moderátorom Martinom Pycom Rauschom. „Obyčajnosti“ okrem iných pochválil aj Matúš Vallo, ktorý oceňuje Janin prístup k hudbe a schopnosť otvoriť sa prostredníctvom svojho umenia.

Na záver Jana spomína, že celý proces tvorby albumu bol pre ňu veľmi osobný, čo odráža aj art work albumu, na ktorom sa podieľala spolu so svojimi dcérami. „Som síce umelkyňa, ale aj matka. Od začiatku som chcela, aby to bolo na albume cítiť,“ hovorí Jana o integrácii svojho rodinného života do svojej hudby.

Pre Janu Kirschner albumObyčajnosti“ nie je len ďalším hudobným projektom, ale odkazom na to, ako nájsť krásu a inšpiráciu v každodennom živote, aj keď sa svet okolo nás zastaví. Tento album tak môže slúžiť ako pripomienka, že obyčajnosť nemusí byť nutne synonymom pre nudu alebo monotónnosť, ale môže byť zdrojom nekonečnej inšpirácie a tvorivosti.

JANA KIRSCHNER – OBYČAJNOSTI TOUR 2024

  • 03.04.2024 Banská Bystrica, Záhrada CNK
  • 04.04.2024 Lučenec, Synagóga
  • 05.04.2024 Košice, Tabačka
  • 06.04.2024 Žilina, Nová Synagóga
  • 07.04.2024 Praha, Lucerna Music Bar 
  • 09.04.2024 Brno, Fléda
  • 11.04.2024 Bratislava, Stará Tržnica
  • 12.04.2024 Bratislava, Stará Tržnica

Jej spôsob práce na tomto albume, rovnako ako finálny produkt, odzrkadľuje hĺbku a šírku jej umeleckého videnia. Skladby na albume sú bohaté na emócie a vyznačujú sa jedinečnou hĺbkou, čo odzrkadľuje Janinu schopnosť komunikovať svoje myšlienky a pocity prostredníctvom hudby.

Na koniec svojej cesty s albumomObyčajnosti“ Jana naznačuje, že jej hudobná tvorba bude pokračovať a že už má v hlave koncept na ďalší projekt. Tento neustály prúd kreativity a túžba po vyjadrení sa prostredníctvom hudby ukazujú, že Jana Kirschner zostáva významnou figúrou na slovenskej hudobnej scéne.

Tak ako albumObyčajnosti“ oslavuje krásu bežných momentov, aj Jana Kirschner oslavuje život v jeho plnej šírke, pripomínajúc nám, že inšpirácia môže prísť z najneočakávanejších zdrojov. Jej schopnosť zdieľať svoje zážitky a pocity prostredníctvom hudby robí z „Obyčajností“ nielen hudobný zážitok, ale aj hlbší pohľad na univerzálnu ľudskú skúsenosť.

Kto je Jana Kirschner?

Jana Kirschner je slovenská speváčka, skladateľka a textárka, ktorá sa stala známou koncom 90. rokov. Jej hudba pokrýva viacero žánrov, vrátane popu, jazzu, folkovej hudby a dokonca aj experimentálnych prvkov. Jej schopnosť preklenúť rôzne hudobné štýly ju robí jednou z najrozmanitejších umeleckých osobností na Slovensku.

Aké sú niektoré z jej najznámejších piesní alebo albumov?

Jana Kirschner má za sebou niekoľko úspešných albumov a hitov. Medzi fanúšikmi sú obzvlášť obľúbené skladby ako „Modrá“, „Pokoj v duši“ a „V cudzom meste“. V posledných rokoch vydala albumy ako „Moruša: Biela“, „Moruša: Čierna“ a „Obyčajnosti“, ktoré boli dobre prijaté kritikou aj poslucháčmi.

Aké sú hlavné témy jej hudby?

Hudba Jany Kirschner sa často dotýka tém ako sú láska, životné skúsenosti, hľadanie identity, ako aj spoločenské a osobné otázky. Jej texty sú poznáme svojou lyrickou hĺbkou a často reflektujú jej osobné zážitky a pohľad na svet.

Spolupracovala Jana Kirschner s inými umelcami?

Áno, Jana Kirschner spolupracovala s mnohými umelcami, nielen zo Slovenska, ale aj z medzinárodnej scény. Medzi významné kolaborácie patrí práca s Michalom Horáčkom na projekte „Krajina rovina“ alebo s kapelou Para, ako aj s rôznymi producentmi a hudobníkmi počas svojej kariéry v Británii.

Je Jana Kirschner aktívna aj mimo hudby?

Okrem svojej hudobnej kariéry sa Jana Kirschner venuje aj ďalším projektom a aktivitám. Je známa svojim angažovaním v oblasti kultúry a umenia, príležitostne sa objavuje v televíznych programoch a podieľa sa na rôznych kreatívnych projektoch.

Prečítajte si tiež
To Top