Aktuality

Strednú časť Japonska zasiahlo v nedeľu silné zemetrasenie s magnitúdou 7,5

Strednú časť Japonska zasiahlo v nedeľu silné zemetrasenie s magnitúdou 7,5

Japonsko zažilo v nedeľu mohutné zemetrasenie s magnitúdou 7,5, ktoré zasiahlo strednú časť krajiny. Následne bolo vydané varovanie pred vlnami cunami, ktoré by mohli zasiahnuť pobrežie Japonského mora. Agentúry AP, DPA a AFP informujú, že prvé vlny cunami už dosiahli niektoré časti pobrežia.

Epicentrum zemetrasenia bolo lokalizované v blízkosti pobrežia prefektúry Išikawa, na západe hlavného ostrova Honšu. V dôsledku týchto otriasov došlo v regióne k ďalším zemetraseniam. Otrasy boli cítiť aj v Tokiu, hlavnom meste Japonska, kde sa budovy chveli. K aktuálnej dobe neexistujú správy o významných škodách alebo zraneniach.

Japonský meteorologický úrad (JMA) varoval, že vlny cunami môžu dosiahnuť výšku až piatich metrov a môžu ovplyvniť pobrežné oblasti vzdialené až 300 kilometrov od epicentra zemetrasenia. Varovanie je vydané s ohľadom na potenciálnu hrozbu pre infraštruktúru a bezpečnosť ľudí.

Tento prírodný jav pripomína katastrofu z roku 2011, keď silné zemetrasenie spolu s cunami spôsobilo obrovské škody v Japonsku, vrátane katastrofy v jadrovej elektrárni Fukušima. Zatiaľ čo aktuálne správy neuvádzajú žiadne podobné katastrofy, situácia si vyžaduje maximálnu ostražitosť a pripravenosť na evakuácie.

Medzinárodná spoločnosť vyjadruje podporu Japonsku a je pripravená pomôcť v prípade potreby. Tento incident opäť zdôrazňuje význam pripravenosti na prírodné katastrofy a neustáleho vývoja technológií na ich predpovedanie a minimalizáciu ich dopadov.

Prečítajte si tiež
To Top