Kultúra

Jesenné knižné novinky: Knihy, ktorými si môžete doplniť knižnicu v novembri 2023

Víta vás November – mesiac, ktorý je ako stvorený pre útočisko v teple domova a pohlcovanie stránok nových knižných pokladov. Ako listy padajú a noci sa stávajú dlhšími, čítanie sa mení na útulný rituál, ktorý prinesie svetlo do chladných večerov. Práve teraz je ideálny čas na to, aby sme si vychutnali čaro nových knižných vydaní, ktoré prídu do kníhkupectiev už tento mesiac.

S rôznorodosťou žánrov a tém, od napínavých detektívok až po detské rozprávky, november 2023 predstavuje kaleidoskop literárnych výtvorov, ktoré môžu obohatiť každého čitateľa. Či už hľadáte únik od každodenného zhonu, nové perspektívy, alebo prostriedok ako prehĺbiť svoje poznatky, knižné novinky tohto mesiaca rozhodne majú čo ponúknuť.

V tomto článku sa ponoríme do prehľadu tých najzaujímavejších knižných noviniek, ktoré si zaslúžia miesto na vašich poličkách. Objavíme spolu diela, ktoré nielenže potešia vašu čitateľskú túžbu, ale možno vám ponúknu aj nový pohľad na svet okolo nás.

Tak teda, pripravte si pohodlné miesto, teplý nápoj a poďme spoločne objavovať knižné skvosty, ktoré tento november prináša do sveta literatúry.

Hrad v Škótsku (Julie Caplin) – Keď sa Izzy vráti zo školy Killorgally do svojho zdedeného škótskeho hradu, nachádza ho v rekonštrukcii, s príťažlivým profesorom histórie Rossom v kuchyni a zistí že ho jej mama prenajala na Vianoce bohatým hosťom. Má len niekoľko týždňov na to, aby ho premenila na hotel. Napriek svojej počiatočnej nechuti sa Izzy s Rossom zblíži a stáva sa jedným z jej hlavných pomocníkov v tomto chaotickom podujatí. Kniha vychádza 20. 11. 2023.

Súboj s láskou (Jana Pronská) – V knihe sa rozpráva príbeh bratov Rafaela a Jána Podmanických z Bystrice, ktorí ako mocní veľmoži a lúpežní rytieri dominujú regiónu Považie a dokonca sa ich bojí aj šľachta na Morave a v Sliezsku. Títo neľútostní bojovníci a zruční diplomati sú chránení svojimi príbuzenskými zväzkami s cirkvou a významnými šľachtickými rodmi, čo im umožňuje nielen ovládať svoje teritórium, ale aj úspešne odolávať akýmkoľvek útokom a pomste od tých, ktorých majetky ohrozili. Kniha vychádza 30. 11. 2023.

Výzva (Elle Kennedy) – Rozprávačka príbehu sa chcela na vysokej škole zbaviť komplexu škaredého káčatka. Skončila v školskom spolku Kappa Chi s falošnými dievčatami, ktoré vytvorili pre ňu výzvu aby medzi ne zapadla: zviesť najsexi hokejistu na škole. Ten sa prispôsobí jej hre a predstierajú vzťah. Conor tým chce dráždiť ostatné dievčatá až kým tento falošný vzťah nezačne presahovať do emocionálnej hry. Kniha vychádza 15. 11. 2023.

Deň radosti (Ďuro Balogh Peter Gärtner) – Na Silvestra roku 1977 sa zakázaní umelci Lasica a Satinský vrátili na televízne obrazovky, čo bolo pre divákov ako zjavenie, a nedlho potom dostali svoju reláciu „Ktosi je za dverami“, čo naznačovalo ich možnú rehabilitáciu v komunistickom režime. Tento komiksový príbeh vás zavedie do zložitých čias, v ktorých sa tvorili ich slávne hry a albumy, a ukazuje, ako sa za dverami komunistických pohlavárov rozhodovalo o ich osude a kariére. Kniha vychádza 16. 11. 2023.

Umenie blízkosti (Ján Hrustič Monika Kompaníková) – Ján Hrustič, skúsený psychológ a terapeut, v knihe rozoberá, ako vzťahy upadajú do osamelosti a rutiny kvôli nedostatočnej komunikácii, nepochopeniu a konfliktom, a ponúka konkrétne techniky na obnovenie blízkosti, dôvery, intimity a slobody vo vzťahu. V druhej časti sa venuje svojmu osobnému príbehu, ako jeho zážitky v rusínskej rodine a práca s hendikepovanými a väzňami formovali jeho prístup k psychológii a mystike, pričom jeho rady a metódy sú zakorenené v bohatej praxi. Kniha vychádza 16. 11. 2023.

Nehas, čo ťa nepáli (M.J. Arlidge) – V meste sa pohybuje bezcitný vrah, ktorý si vyberá obete z tých, ktorí sú v noci doma sami. Inšpektorka Helen Graceová sa ujíma vyšetrovania, avšak sama sa stáva terčom vraha túžiaceho po pomste. Ako sa Helen snaží odhaliť vraha, narazí na desivú pravdu, ktorá odhaľuje šokujúce prepojenie medzi brutálnymi zločinmi. Kniha vychádza 15. 11. 2023.

Láska v hrncoch (Kristína Procházková) – Táto kuchárska kniha je určená pre všetkých, od začiatočníkov až po skúsených kuchárov, a sľubuje naučiť vás variť s láskou, či už ste mäsožravec alebo vegán. Ponúka jednoduché tradičné recepty aj moderné dezerty. Okrem receptov obsahuje aj základné princípy práce v kuchyni, podrobné popisy a techniky, vďaka ktorým budete schopní vytvoriť dokonalé jedlá a dezerty z akýchkoľvek surovín, a to s dôrazom na kreativitu a bez limitov. Kniha vychádza 15. 11. 2023.

Nenásilná komunikácia (Marshall B. Rosenberg) – Väčšina našej komunikácie, vrátane odsudzovania, šikanovania, predsudkov, obviňovania, kritizovania a nahnevaných reakcií, môže byť označená ako „násilná komunikácia“, pretože ubližuje alebo zraňuje druhých. Nenásilná komunikácia, naopak, zahŕňa vedomie súcitu a spolupráce, používanie jazyka, ktorý podporuje spojenie namiesto odcudzenia, efektívnu komunikáciu, ktorá rešpektuje rozdielne názory a smeruje k uspokojivým riešeniam, a zdieľanie moci s ostatnými, čím podporuje život plný voľby, zmyslu a spojenia s druhými.

Posledný dar (Emily Stone) – Cassie a jej starší brat Tom, ktorý ju odmalička zapájal do vianočných hádaniek, si boli veľmi blízki, obzvlášť po smrti ich rodičov, pričom Tom aj jeho kamarát Sam sa o ňu starali a chránili ju. Všetko sa zmenilo jedného chladného večera počas lyžovačky, keď sa Cassie a Sam odcudzili a Tomova náhla smrť ešte viac prehĺbila priepasť medzi nimi, zatiaľ čo Cassie čelí dileme, či dať Samovi druhú šancu a či im posledná Tomova vianočná hádanka pomôže nájsť si k sebe cestu späť. Kniha vychádza 14. 11. 2023.

Národné jedlá (Anya von Bremzen) – V knihe autorky úspešného Umenia sovietskej kuchyne sa čitateľ ponorí do fascinujúceho skúmania jedla a národnej identity vo svete ovplyvnenom globalizáciou, s detailným pohľadom na gastronomické centrá ako Paríž, Neapol, Tokio, Sevilla, Oaxaca a Istanbul. Autorka Anya preskúma ikonické jedlá a ich kultúrne dedičstvo s humorom a zvedavosťou, odhaľujúc, ako sa meniaca politická a sociálna identita národa odráža v jeho národnej kuchyni a chuťových preferenciách. Kniha vychádza 14. 11. 2023.

Popík a jeho veľké dobrodružstvá 2: Chuť na farby (Aniela Cholewinska-Szkolik) – Detská kniha: Veselý teriér Popík spolu s malou veterinárkou Miškou na klinike v korune lipy zažívajú rôzne príhody pri starostlivosti o zvieratá potrebujúce pomoc. Pričom Popík a jeho priateľ Fliačik sa snažia nájsť zábavu, hoci niekedy to vedie k neporiadkom a nečakaným situáciám. Táto druhá časť série je určená pre deti, ktoré majú radi príbehy o zvieratách a prírode, a pokračuje v rozprávaní o dobrodružstvách Mišky a jej malých pacientov. Kniha vychádza 15. 11. 2023.

Cocomelon: Už to vidím! (Autorský kolektív) – Pre najmenších: Milé deti, v novej knižke od JayJay si užijete skvelú zábavu pri hľadaní predmetov schovaných na obrázkoch, čím si precvičíte postreh, počítanie, znalosti farieb a tvarov. Ilustrácie sú navrhnuté tak, aby ste ich zvládli samy, čím kniha slúži ako východiskový bod pre ďalšie hry rodičov s deťmi a ich kamarátmi z CoComelon.

Dni sa postupne skracujú a chlad jesene nás pozýva k teplej deke a horúcemu čaju, novembrové knižné novinky ponúkajú dokonalý únik do sveta fantázie, dobrodružstva a nových poznatkov. Či už hľadáte útočisko v srdcervúcich príbehoch lásky, napätie v napínavých kriminálkach, inšpiráciu v motivačných knihách, kulinárske dobrodružstvá v kuchárskych knihách, alebo chcete rozvíjať fantáziu vašich detí prostredníctvom detských príbehov, tento mesiac vás čaká bohatá paleta literárnych žánrov.

Nech už siahnete po akejkoľvek z týchto noviniek, jedno je isté: každá kniha je ako kľúč, ktorý otvára dvere do iného sveta, a v týchto dlhých jesenných večeroch môže byť práve čítanie to najkrajšie a najosobnejšie dobrodružstvo.

Prečítajte si tiež
To Top