Technológie

Koľko panelov potrebuje bežný dom na pokrytie ročnej spotreby elektrickej energie

Koľko panelov potrebuje bežný dom na pokrytie ročnej spotreby elektrickej energie

Energetická sebestačnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa stávajú stále populárnejšími. Solárne panely predstavujú pri výrobe čistej elektrickej energie jedno z najefektívnejších riešení. Otázkou však zostáva: koľko solárnych panelov je potrebných na pokrytie spotreby elektrickej energie v bežnej domácnosti?

Približnú odpoveď získate na základe zohľadnenia viacerých faktorov, na ktoré sa teraz spoločne a  detailnejšie pozrieme.

Rozhodujúcim kritériom je vaša spotreba

Prvým kľúčovým faktorom pri určovaní potrebnej veľkosti solárneho systému je vaša aktuálna spotreba elektrickej energie. Každá domácnosť je jedinečná a má odlišné energetické nároky. Preto je dôležité analyzovať svoju mesačnú spotrebu a stanoviť, aký podiel chcete pokryť solárnymi panelmi. V prípade bežných rodinných domov je to zhruba 3000 kWh za celý rok. Presnejšie a konkrétne údaje však zistíte z každoročne posielaného výpisu od vášho dodávateľa elektrickej siete.

Potom je tu druhý údaj, ktorým je konkrétny výkon fotovoltického panelu. Tie môžu byť rôzne, v priemere tie najlepšie dosahujú niečo cez 300 W, takže, pokiaľ potrebujete pokryť 3000 kWh-odinovú spotrebu elektrickej energie, počítajte, že využijete 10 panelov. Ak by išlo o nehnuteľnosť s priemernou ročnou spotrebou 6000 kWh, jednoduchými výpočtami zistíte, že bude vaša domácnosť potrebovať zhruba 20 panelov (ak je predpokladaný výkon jedného 300 W)

Treba si tiež ale položiť otázky typu – koľko obyvateľov a akú rozlohu má váš dom. Najdôležitejší je však dostatočný priestor na odbornú inštaláciu fotovoltiky, takže zvážte aj to, aké predispozície má vaša strecha na umiestnenie celého systému.

Čím vyššia efektivita, tým nižšia záťaž pre strechu a peňaženku

Ako sme spomínali vyššie, veľmi dôležitým aspektom je efektívnosť zvoleného riešenia. Moderné technológie umožňujú výrobu stále výkonnejších a účinnejších fotovoltických panelov. Firma ECOLOGIC vám napríklad dodá systém, kde už 8 m2 panelov dokáže pokryť priemernú spotrebu elektriny jedného obyvateľa. Ak je teda panel skutočne výkonný, na dosiahnutie potrebného výkonu vám môže stačiť aj menšie množstvo.

Zaujímavé tiež je, že fotovoltické moduly spoločnosti dosahujú aj po 25 rokoch používania  vysokú účinnosť s garanciou udržania 80 % výkonu.

Čím efektívnejšie teda budú vaše panely, tým menej z nich budete potrebovať na dosiahnutie požadovanej produkcie elektrickej energie. Je preto dôležité investovať do vysokej kvality a účinnosti konkrétneho systému, aby sa zabezpečila optimálna a relatívne rýchla návratnosť investície.

Zdroj obrázka: tl6781/AdobeStock.com

Prečítajte si tiež
To Top