music ZONE

Konvergencie oslávia 25 rokov s Mozartom

Konvergencie oslávia 25 rokov s Mozartom

Festival Konvergencie, uznávaný medzinárodný festival komornej hudby, oslavuje svoje 25. výročie špeciálnym programom venovaným jednému z najvýznamnejších skladateľov všetkých čias, Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi. Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na deviatu zimnú edíciu festivalu, ktorá bude prebiehať od 13. do 25. februára 2024 v Bratislave a ponúkne štyri koncertné večery plné Mozartovej hudby, ako aj viaceré sprievodné podujatia.

Hlavným hosťom festivalu je fínsky klavirista, dirigent a skladateľ Olli Mustonen, ktorý je známy svojou všestrannosťou a originálnym prístupom k hudbe. Festival Mozart – Mustonen osvetlí nielen diela Mozarta, ale aj tvorbu Olliho Mustonena, čím vytvorí jedinečný dialóg medzi historickým géniom a súčasnou hudobnou scénou.

Umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták, zdôrazňuje význam 25 rokov trvajúcej tradície Konvergencií a poukazuje na neustálu túžbu ísť ďalej a prinášať inšpirujúci program pre domácich a zahraničných umelcov, ako aj pre publikum. Zimná edícia Konvergencií sa tento rok stáva hudobným dvojportrétom, ktorý ponúka pohľad na Mozartovu hudbu prostredníctvom prizmy Mustonenovej tvorby.

Festival prináša na Slovensko medzinárodných a domácich hudobníkov, ktorí predstavia široké spektrum Mozartovej komornej hudby – od veľkých diel po menej známe, no stále fascinujúce kompozície. V rámci programu sa predstaví aj Mustonenove dielo, čím sa vytvorí most medzi klasicizmom a súčasnosťou.

Medzi zaujímavé sprievodné podujatia patrí premietanie režisérskej verzie filmu „Amadeus“ režiséra Miloša Formana, ktoré je naplánované na 18. februára, a čítanie z Mozartových listov doplnené hudbou na klavichorde, čím sa účastníci ešte hlbšie ponoria do doby, v ktorej Mozart žil a tvoril.

Festival Konvergencie tak opäť potvrdzuje svoje miesto na hudobnej scéne ako podujatie, ktoré prepája rôzne hudobné žánre, obdobia a kultúry, a zároveň poskytuje priestor pre osobné a umelecké stretnutia. Vďaka bohatému programu, výnimočným umelcom a inšpiratívnym priestorom Slovenskej národnej galérie sa Konvergencie stávajú nielen oslavou hudby, ale aj príležitosťou na osobný a spoločenský rozvoj.

Prečítajte si tiež
To Top