Domácnosť a bývanie

Matrace pre seniorov – na čo sa zamerať pri výbere?

Matrace pre seniorov - na čo sa zamerať pri výbere?

Starší ľudia majú osobitné potreby – najmä ak sú chronicky chorí alebo trpia bolesťami chrbta, ktoré im sťažujú kvalitný odpočinok. Dobre padnúci matrac im môže uľahčiť zotavenie a znížiť bolesť. Zistite, na čo sa zamerať pri výbere matraca pre seniorov, aby ste im poskytli pohodlie, ktoré si zaslúžia.

Kedy sa oplatí vymeniť matrac pre seniora?

Starší ľudia sú často veľmi viazaní na svoj životný štýl, zariadenie svojho domova a nábytok, ktorý tam bol dlhé roky. Z tohto dôvodu niektorí starší občania spia na gaučoch, pohovkách, rozťahovacích posteliach alebo starých matracoch už mnoho rokov, čo pre nich nie je zdravé. Niekedy musí iniciatíva vyjsť od mladších generácií – detí alebo vnúčat – ktoré by mali seniorov upozorniť, že sa oplatí vymeniť matrac za nový. Je to dôležité najmä vtedy, keď sa objavia problémy s chronickými bolesťami chrbta, stuhnutosťou šije, svalovým napätím a spánkom. Matrac sa oplatí vymeniť aj z hygienických dôvodov – najmä ak doň prenikla vlhkosť. Nový, prispôsobený matrac môže seniorom priniesť úľavu a zmierniť ich nepohodlie.

Aký matrac pre staršie osoby?

Ak má senior problémy s chrbticou, oplatí sa vybrať matrace, ktoré poskytujú telu primeranú oporu, vyznačujú sa bodovou pružnosťou a neutralizujú tlak. Medzi takéto modely patria taštičkové matrace alebo matrace z vysoko elastickej peny. Dobre poslúžia aj latexové modely alebo modely s latexovou vrstvou. Pre osoby s kardiovaskulárnymi problémami bude najdôležitejšie zníženie bodového tlaku a alergici a astmatici by mali dbať na hypoalergénne vlastnosti. Je vhodné, aby sa do tohto hľadania zapojila aj osoba, pre ktorú matrac hľadáte – veď to bude práve ona, kto ho bude používať.

Matrace pre seniorov 160 x 200 cm – záleží na veľkosti?

Ak kupujeme nové lôžko pre staršieho občana, máme možnosť rozhodnúť sa, či bola existujúca veľkosť dostatočná alebo či by sme ju mali zmeniť – a to stojí za zváženie. Jednolôžkové postele majú zvyčajne rozmery 90 x 200 cm, ktoré postačujú pre jednu osobu a šetria miesto. Matrace pre seniorov s rozmermi 160 x 200 cm sa odporúčajú pre páry, pretože poskytujú dostatok priestoru na pohodlný spánok pre obe osoby a zároveň sa zmestia aj do malých spální. Na druhej strane, postele s rozmermi 200 x 200 cm sú takzvané king-size modely, určené pre ľudí, ktorí potrebujú viac priestoru alebo majú priestrannú spálňu. Pri výbere sa oplatí venovať pozornosť zabezpečeniu pohodlného prístupu k posteli a skutočnosti, že nadrozmerné modely môžu byť problematické pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.

Tvrdosť matraca pre seniorov – aký vybrať?

Matrace pre seniorov sa upravujú podobne ako matrace pre iné vekové skupiny. Základným kritériom výberu je hmotnosť osoby, ktorá bude na matraci spať. Napríklad stredne mäkké matrace sa odporúčajú pre osoby s hmotnosťou 50 – 80 kg, stredne tvrdé matrace pre osoby s hmotnosťou 70 – 110 kg a tvrdé matrace sa vyberajú pre osoby s hmotnosťou nad 100 kg. Samozrejme, je vhodné zohľadniť aj osobné preferencie a zvyky seniora, ktorý bude matrac používať. Je vhodné skontrolovať, či je vrchná vrstva vyrobená z termoelastickej peny alebo iného typu materiálu, ktorý podporuje prirodzené krivky chrbtice a znižuje bolesti chrbta, kĺbov a kostí.

Detaily, na ktorých záleží

Pri výbere matracov pre seniorov si môžete vybrať zo stoviek možností. Môžeme sa napríklad rozhodnúť pre matrac s reguláciou teploty, ktorý dobre poslúži ľuďom trpiacim nadmerným potením. Špeciálne materiály a poťahy môžu znížiť rast roztočov a iných alergénov a zvýšiť hygienu používania matraca. Modely so siedmimi zónami tvrdosti poskytujú optimálnu oporu každej časti tela a prinášajú úľavu osobám trpiacim bolesťami chrbta a kĺbov. Vložka z kokosových rohoží zvyšuje tvrdosť, zabezpečuje priedušnosť a vytvára nepriaznivé prostredie pre roztoče. To sú len príklady funkčnosti, na ktorú sa môžeme v moderných matracoch spoľahnúť.

Matrace pre seniorov môžu skutočne prispieť k pohodliu starších ľudí, zlepšiť ich pohodu, pomôcť pri zotavovaní a zmierniť bolesť. Široký výber umožňuje prispôsobiť matrac potrebám konkrétnej osoby – oplatí sa pozorne hľadať a dozvedieť sa o výhodách rôznych možností!

Prečítajte si tiež
To Top