Domácnosť a bývanie

Mikrovlnná rúra ako nová: Krok za krokom k dokonale čistej mikrovlnke

Mikrovlnná rúra je v mnohých domácnostiach neoddeliteľným pomocníkom. Umožňuje nám rýchlo ohriať jedlo, uvariť niečo na poslednú chvíľu alebo rozmraziť potraviny. S častým používaním sa však stáva, že jej vnútro nie je také čisté, ako by sme si priali. Ak ste niekedy otvorili dvere svojej mikrovlnky a zistili ste, že je vnútri mastnota, zvyšky jedla a špinavé boky, tento článok je práve pre vás.

Predtým, než sa ponoríme do samotného čistenia, poďme sa stručne pozrieť na históriu tohto úžasného kuchynského pomocníka. Mikrovlnná rúra bola objavená úplne náhodou v roku 1945, keď inžinier Percy Spencer zistil, že mikrovlnné vlny roztavili čokoládu v jeho vrecku. Tento objav viedol k vytvoreniu prvej mikrovlnnej rúry, ktorá bola pôvodne veľká, ťažká a drahá. Dnes je moderná mikrovlnka kompaktná, cenovo dostupná a nájde sa takmer v každej domácnosti.

Príprava na čistenie

Predtým, než začnete s čistením, odpojte mikrovlnku od zásuvky. Je to bezpečnostné opatrenie, ktoré zabezpečí, že sa nebudete môcť zraniť alebo spôsobiť poškodenie prístroja.

Krok 1: Odstráňte zvyšky jedla

Začnite tým, že odstránite všetky zvyšky jedla, ktoré sa môžu nachádzať na stenách alebo na dne mikrovlnky. Použite mäkkú handričku alebo hubku, aby ste sa vyhli poškriabaniu povrchu.

Krok 2: Mäkké čistenie

V miske zmiešajte pol hrnčeka vody s jednou čajovou lyžičkou octu. Vložte misku do mikrovlnky a zapnite na 5 minút. Vodná para, ktorá sa vytvorí, pomôže zmäkčiť špinu a mastnotu vo vnútri. Potom jednoducho utrite vnútro mikrovlnky vlhkou handričkou.

Krok 3: Hĺbkové čistenie

Ak je vaša mikrovlnka veľmi špinavá, môžete vyskúšať silnejšie čistiaci prostriedky. Existuje mnoho prípravkov určených špeciálne na čistenie mikrovlnných rúr. Vždy dodržiavajte návod na etikete a dôkladne opláchnite vnútro mikrovlnky, aby ste odstránili všetky zvyšky čistiacich prostriedkov.

Krok 4: Čistenie dverí

Nezabudnite aj na dvere! Často sa na nich usadzuje špinavá para a zvyšky jedla. Čistiaci roztok z vody a octu je skvelý aj na čistenie sklenených dvierok mikrovlnky.

Krok 5: Nezabudnite na rotačný tanier

Mnoho mikrovlnných rúr má odnímateľný rotačný tanier. Vyberte ho a umyte v teplej vode so saponátom na riad. Dobre ho opláchnite a nechajte vyschnúť pred tým, ako ho opäť vložíte do mikrovlnky.

Tipy a triky pre čistenie mikrovlnky

  • Citrónová voda je skvelou alternatívou k octovému roztoku. Citrón nielenže pomáha odstrániť špinu a mastnotu, ale zanecháva aj príjemnú vôňu.
  • Ak chcete predísť nepríjemným pachom, vždy ohrievajte jedlo s pokrievkou.
  • Aby ste predišli nadmernému zašpineniu, vždy ohrievajte v mikrovlnke jedlo s pokrievkou alebo špeciálnou mikrovlnnou fóliou. prípadne môžete používať uzatvárateľné nádoby vhodné do mikrovlnnej rúry. Predídete tak zašpineniu v prípade, ak zohrievate jedlo, ktoré má tendenciu prskať.

Mikrovlnná rúra je skutočne úžasným kuchynským pomocníkom, ale ako každý prístroj aj ona potrebuje pravidelnú údržbu a čistenie. Dúfame, že vám tento sprievodca pomôže udržať vašu mikrovlnku v perfektnom stave a bude vám slúžiť ešte mnoho rokov.

Najčastejšie otázky

Prečo je dôležité čistiť mikrovlnnú rúru pravidelne?

Pravidelné čistenie mikrovlnnej rúry zabezpečuje jej dlhšiu životnosť, prevádzkovú efektívnosť a eliminuje riziko šírenia baktérií a nepríjemných pachov v kuchyni.

Koľkokrát by som mal/a čistiť svoju mikrovlnku?

Odporúčame hĺbkové čistenie aspoň raz mesačne. Ak ju však používate často, môžete vykonávať mierne čistenie aj raz týždenne alebo vždy keď si po zohriatí všimnete znečistenie.

Môžem použiť bežné čistiace prostriedky na čistenie mikrovlnky?

Áno, môžete, ale vždy dôkladne opláchnite vnútro mikrovlnky vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky čistiacich prostriedkov. Niektoré prípravky môžu obsahovať chemikálie, ktoré by nemali prísť do kontaktu s potravinami.

Ako môžem predísť nadmernému zašpineniu mikrovlnky?

Vždy zohrievajte jedlo s pokrievkou alebo špeciálnou mikrovlnnou fóliou. Tým zabránite striekaniu jedla na steny mikrovlnky.

Môžem umývať rotačný tanier mikrovlnky v umývačke riadu?

Mnoho rotačných tanierov je určených na umývanie v umývačke riadu, ale vždy skontrolujte návod k prístroju alebo označenie na spodnej strane taniera.

Ako často by som mal/a meniť rotačný tanier?

Rotačný tanier by ste mali meniť len v prípade, že je poškodený alebo prasknutý. V opačnom prípade by mal vydržať rovnako dlho ako samotná mikrovlnná rúra.

Je bezpečné používať mikrovlnku, ak je vnútro zoxidované alebo poškodené?

Nie je odporúčané používať mikrovlnku s poškodeným alebo zoxidovaným vnútrom. Takáto mikrovlnka by mala byť skontrolovaná odborníkom alebo vymenená za novú.

Môžem použiť citrónovú vodu namiesto octu?

Áno, citrónová voda je skvelou alternatívou k octovému roztoku a navyše zanecháva príjemnú vôňu.

Čo ak nemám ocot alebo citrón? Existuje iná alternatíva?

Môžete tiež vyskúšať zmiešať vodu s jedlou sódou. Tento roztok môže pomôcť odstrániť odolnú špinu.

Ako často by som mal/a odpojiť mikrovlnku od zásuvky?

Odporúča sa odpojiť mikrovlnku od zásuvky vždy, keď ju čistíte, alebo ak ju neplánujete používať dlhšiu dobu.

Prečítajte si tiež
To Top