Deti sú ako zrkadlá sveta okolo nás – niekedy odvážne, inokedy neisté, často veselé a inokedy zase stratené vo vlastných myšlienkach. V knihe „Ja a moja trieda“, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Albatros Media Slovakia pod značkou Albatros, autorka Diana Mašlejová s jemnosťou, ale aj odvahou približuje bežné, no často prehliadané situácie, s ktorými sa dnešné deti stretávajú.
Šikana, neistota, odlišnosti, hanblivosť, ale aj silné priateľstvá – to všetko sa v príbehoch stretáva a tvorí pestrú mozaiku reálneho detského sveta. Diana zároveň otvorene priznáva, že kniha nie je len literárnym dielom – je aj pomocníkom pre rodičov a učiteľov, ktorí hľadajú cestu, ako sa s deťmi rozprávať o dôležitých témach.
Rôznorodosť nie je slabosť, ale príležitosť
Kniha predstavuje osemnásť detí, z ktorých každé nesie svoj vlastný príbeh, výzvu, ale aj spôsob, ako ju zvládnuť. Simonka bojuje s hanblivosťou, Adam sa hanbí za strojček, Karol je výborný žiak, ale čelí posmeškom, Mirka sa cíti iná, lebo má bližšie k chlapcom než k dievčatám.
Tieto príbehy nie sú vymyslené len pre efekt – vychádzajú z reality, ktorú si mnoho detí nesie so sebou do školy deň čo deň. Diana Mašlejová, sama kedysi terčom šikany, pristupuje k téme s úprimnosťou a skúsenosťou: „Šikana je zlá a nesprávna. Bodka.“ Jej cieľom nie je moralizovať, ale ukázať deťom aj dospelým, že odlišnosť môže byť obohatením – nie dôvodom na vylúčenie.
Príbehy, ktoré deti vnímajú ako svoje
Práve to, že postavy v knihe sú obyčajné deti s bežnými problémami, robí titul tak silným. Miro má problémy so sústredením, Petra nosí okuliare a vyniká v logike, Anička má špeciálne adrenalínové pero – každé dieťa má niečo, čo ho robí iným. No v kolektíve triedy, ako ju Diana opisuje, je práve inakosť zdrojom spolupatričnosti a rešpektu.
Nejde o to byť rovnaký, ale vedieť spolu fungovať, pomáhať si a učiť sa jeden od druhého. Empatia, tolerantnosť a zdravé sebavedomie sa tu prirodzene včleňujú do príbehov a vytvárajú živý a autentický svet, v ktorom sa môže nájsť každé dieťa – a možno aj nejeden dospelý.
Kniha ako nástroj na rozhovor
Významným aspektom knihy je, že ju odborníci z oblasti psychológie aktívne odporúčajú. Predslov napísala Mgr. Silvia Harvanová, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ktorá ocenila nielen spracovanie tém, ale aj ich vhodnosť pri práci s deťmi v školskom prostredí.
Príbehy môžu slúžiť ako spúšťač diskusie v triedach či doma, kde si rodičia s deťmi môžu vysvetliť, čo cíti Anička alebo Miro a ako by sa zachovali na ich mieste. Sociálne zručnosti, schopnosť porozumieť emóciám a odvaha byť sám sebou – to všetko sú hodnoty, ktoré kniha rozvíja cez jednoduché, ale silné príbehy.
Zodpovednosť autorky cítiť v každom riadku
Diana Mašlejová si dala záležať nielen na písaní, ale aj na výskume tém ako inakosť, šikana, sebaprijatie či detské obavy. V spolupráci s ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez Mihálik a tímom vydavateľstva vznikol projekt, ktorý je viac než len ďalšou detskou knihou.
Autorka dúfa, že čítanie nebude len zábavné, ale aj užitočné – nielen pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí sa im snažia porozumieť. V čase, keď sa deti učia veľa z digitálnych médií, dobrá kniha môže byť majákom porozumenia a nádeje. A to je presne to, čo Ja a moja trieda ponúka – nádej, že rôznorodosť nie je problém, ale hodnota.
Odlišnosť nás nespája náhodou – ale preto, že sme ľudia
Každý z nás bol niekedy iný. Každý z nás si niesol nejaké bremeno, ktoré bolo pre iného možno neviditeľné. Práve preto je také dôležité, aby sme sa k sebe správali s rešpektom a pochopením. Kniha „Ja a moja trieda“ je nádherným dôkazom, že literatúra pre deti môže meniť pohľad na svet – a možno aj svet samotný.
Učí deti, že byť iný nie je dôvodom na hanbu, ale na hrdosť. Učí rodičov a učiteľov, ako rozumieť mlčanlivému signálu. A učí nás všetkých, že najväčšou silou nie je byť rovnaký, ale byť spolu. Diana Mašlejová touto knihou otvára dvere k empatii, k rozhovorom a k lepšiemu svetu pre deti aj dospelých.