Mať postavený vlastný dom je jedným zo životných snov mnohých ľudí. Rozhodne to však nie je cieľ, ktorý sa dá splniť takpovediac zo dňa na deň. Aj ak si odmyslíme finančné záležitosti, tak stavba domu skrátka nejakú nezanedbateľnú dobu trvá.
Obsah článku
Montovaný dom je postavený výrazne rýchlejšie ako murovaný
Stavba domu skúsenou firmou trvá v priemere jeden rok. Môže to byť aj o niečo rýchlejšie, ale nebolo by príliš realistické očakávať dobu kratšiu ako trištvrte roka. Ale to hovoríme o murovaných domoch.
Oveľa rýchlejšie môže byť stavba hotová a vy sa môžete venovať palisádam a iným praktickým a okrasným prvkom na záhrade, ak sa rozhodnete pre montovanú drevostavbu. Výstavba drevostavby na kľúč zvyčajne netrvá viac ako 5 mesiacov. V čom spočíva rýchlosť tohto typu výstavby?
Faktory, ktoré urýchľujú zhotovenie montovaného domu
Drevostavby alebo (presnejšie) panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva sa skladajú zo zvislých nosných konštrukcií – panelov, ktoré vznikajú vo výrobnej hale. Takáto výroba je maximálne presná a nevplýva na ňu počasie.
Na stavbu sa následne dovážajú až hotové panely, ktoré sa hneď aj montujú. Fáza montáže je veľmi rýchla. Hrubá stavba domu je postavená len za 2 dni a to vrátane záklopu a stropného systému, ktorý umožňuje mať plne pochôdzne podkrovie.
Odbúraná je aj fáza vysušenia stavby, ktorá bežne predlžuje výstavbu klasických murovaných stavieb. Aj to je dôvod, prečo sú drevostavby obývateľné oveľa rýchlejšie. Ak chcete bývať vo svojom novom dome čo najrýchlejšie, drevostavba je jednoznačná voľba.
Ďalšie výhody montovaných drevostavieb
Drevostavby majú aj ďalšie výhody. Týmto spôsobom je možné realizovať prakticky akýkoľvek typ domu od bungalovov po poschodové domy do 3 nadzemných podlaží. A ako sme už spomenuli, stropný systém umožňuje mať aj podkrovné izby.
Vďaka vlastnostiam dreva sú drevostavby ultranízko-energetické, takže náklady na bývanie v nich sú naozaj nízke. A drevo (ideálne za pomoci modernej rekuperácie) sa tiež postará o to, aby ste mali čo najvyššiu kvalitu vnútorného prostredia.
Zdroj obrázka: Autor: brizmaker / Stock.adobe.com