Hudba bola vždy viac než len zábavou. Bola hlasom, ktorý sa nebál hovoriť o pravde, o túžbach obyčajných ľudí, o spravodlivosti či o strachu zo straty slobody. Tento hlas v minulosti prinášali pesničkári ako Karel Kryl či Milan Lasica, ktorí v piesňach reflektovali aktuálne spoločenské dianie. No ako sa menia časy, menia sa aj mená tých, ktorí tieto témy otvárajú.
Dnes sú to napríklad rapoví a punkoví interpreti ako Dušan Vlk či Fvck_Kvlt. O tom, či sa zmenili aj témy, ktoré slovenskú spoločnosť trápia, chcú hovoriť hudobníci Malý Cynik a Filip Jánošík prostredníctvom série tematických koncertov s názvom „Protest-songy za Slovensko“, ktoré zaznejú v deviatich slovenských mestách.
Od Kryla k dnešným rebelom – čo sa vlastne zmenilo?
Pesničkári minulosti ako Karel Kryl, Ivan Hoffman alebo legendárne duo Milan Lasica a Jaro Filip spievali o totalite, neslobode a pokrytectve spoločnosti. Dnes ich hudba opäť nachádza aktuálny odraz v piesňach novej generácie, ku ktorej patria interpreti ako Dušan Vlk či projekt Fvck_Kvlt.
Hoci sú žánre odlišné – od folku cez punk až po hip-hop, ich piesne majú spoločné jedno: silnú kritiku spoločnosti, systému či politikov, ktorí nereprezentujú záujmy obyčajných ľudí. Aktivista a investigatívny novinár Jakub Pohle, známy pod pseudonymom Malý Cynik zo stránky Málo Cynizmu na toto mesto, spoločne s hudobníkom a podcasterom Filipom Jánošíkom pripravili sériu koncertov, ktoré majú pripomenúť túto neustálu aktuálnosť protestnej piesne.
Spoločné túžby po láske, spravodlivosti a mieri
„Túžime po láske, slobode, spravodlivosti a mieri. Naše túžby sa podobne nenapĺňali v minulosti a nenapĺňajú sa ani dnes.“ Práve týmito slovami opisuje zámer koncertnej série Filip Jánošík. Spolu s Malým Cynikom sa rozhodol hudobne spojiť minulosť so súčasnosťou a odpovedať na otázku, či autori rôznych generácií spievali v podstate o tom istom.
Na ich koncertoch zaznejú skladby pesničkárov, ktorí sa nebáli spoločenskej kritiky – od klasikov ako Karel Kryl, cez legendárne slovenské mená ako Milan Lasica a Jaro Filip, až po súčasných tvorcov ako Slobodná Európa, Tomáš Klus, či radikálnejších umelcov ako Dušan Vlk a Fvck_Kvlt. Vystúpenia tak budú nielen umeleckým zážitkom, ale aj reflexiou vývoja slovenskej spoločnosti.
Hudobná kritika od Bratislavy až po Veľký Krtíš
Koncertná šnúra „Protest-songy za Slovensko“ odštartuje už 9. apríla 2025 v bratislavskom podniku Bukowski bar 2.0 a postupne navštívi mestá ako Rimavská Sobota, Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Žilina, Ružomberok, Nitra, Bánovce nad Bebravou, Veľký Krtíš a svoju cestu zakončí 7. júna 2025 v Trnave v podniku 10BAR.
Okrem tradičnejších folkových skladieb odznejú aj novšie politicky angažované skladby, medzi ktoré patria aj piesne kapely Bezpokory, v ktorej pôsobí práve Malý Cynik. Táto kapela sa v minulosti hudobne vyjadrovala k dianiu na Slovensku veľmi ostro – či už kritikou politikov ako Robert Fico alebo Marián Kotleba, alebo reflektovaním problémov mladej generácie vo svojej skladbe Lóve.
Protest-songy za Slovensko sa budu konať v 9 slovenských mestách:
- 9. 4. 2025 Bratislava – Bukowski bar 2.0
- 11. 4. 2025 Rimavská Sobota – Citadela
- 12. 4. 2025 Banská Štiavnica – RUINbar
- 30. 4. 2025 Banská Bystrica – Hogo Fogo
- 7. 5. 2025 Žilina – KC Hoffmann
- 16. 5. 2025 Ružomberok – Čajovňa Relax
- 17. 5. 2025 Nitra – Uránia
- 30. 5. 2025 Bánovce nad Bebravou – Kultúrno-komunitné centrum ŽI:VA
- 31. 5. 2025 Veľký Krtíš – KC Marťák
- 7. 6. 2025 Trnava – 10BAR
Keď folkový minimalizmus stretne úprimnú výpoveď
Nedávno vydal Filip Jánošík na svojom YouTube kanáli živé vystúpenie, kde zazneli skladby plné emócií ako odpúšťanie nevery alebo pocity matky, ktorá vychováva dcéru bez otca. Tieto piesne ukazujú, že umelecká výpoveď nemusí byť vždy len politická – ale môže byť aj hlboko osobná.
Aj preto spojenie Malého Cynika a Filipa Jánošíka funguje tak dobre: prinášajú publiku niečo, čo ide hlbšie než len povrchná kritika systému. Ich piesne hovoria o autentických ľudských emóciách, túžbach a sklamaniach, čím pripomínajú, že boj za slobodu či spravodlivosť je vždy v prvom rade o konkrétnych osudoch ľudí.
Protestné piesne ako zrkadlo slovenskej spoločnosti
V časoch, keď sa spoločenské dianie mení a ľudia často zápasia s pocitom bezmocnosti, sú práve piesne tým najvýstižnejším odrazom reality. Projekt Malého Cynika a Filipa Jánošíka pripomína, že aj keď mená hudobníkov či štýly sa menia, túžby, problémy a frustrácie ostávajú rovnaké. Odpoveďou na úvodnú otázku, či spieval Kryl o tom istom ako dnešní umelci, je jednoznačné „áno“ – pretože boj za slobodu, pravdu a dôstojnosť nemá svoj koniec. Zúčastniť sa týchto koncertov znamená nielen užiť si dobrú hudbu, ale aj ponoriť sa hlbšie do toho, čo nás ako spoločnosť formuje už desaťročia.