Aktuality

Rady a tipy, ako si vybrať správnu prilbu na motorku

Rady a tipy, ako si vybrať správnu prilbu na motorku

Tak ako správne používanie bezpečnostných pásov v aute znižuje riziko úmrtia pri dopravnej nehode o 61 %, rovnako tak prilba na motorku eliminuje smrteľné alebo vážne zranenie hlavy až o 45 %. Avšak, aby vám bola schopná táto výbava poskytnúť potrebný komfort, je nutné si ju správne vybrať. Znamená to venovať celému rozhodnutiu a procesu dostatok času i pozornosti a podstúpiť za týmto účelom niekoľko dôležitých krokov.

Ako si poradiť so správnym výberom prilby na motorku?

Skontrolujte veľkosť a pohodlie prilby

Pred kúpou si prilbu nasaďte na hlavu a zostaňte v nej aspoň niekoľko minút. Uistite sa, že vám  na vašej hlave pohodlne a bezpečne sedí. Ak nosíte dioptrické okuliare, overte si pri skúšaní konkrétneho modelu, či sa vám pod prilbu zmestia a nebude ich prítomnosť spôsobovať nepríjemné tlaky.

Oboznámte sa aj so spôsobom zapínania priezoru a remienka pod bradou. Dôležité je, aby sa prilba nedala z hlavy stiahnuť a kvalitným zapínaním sa predišlo jej samovoľnému pohybu, prípadne otáčaniu počas jazdy.

Nezabudnite na ochranu uší

Pri výbere praktickej prilby na motorku dajte pozor aj na ochranu uší. Hluk vetra môže byť pri vysokej rýchlosti značný, takže vedieť chrániť svoje uši v takýchto podmienkach môže prispieť nielen k väčšiemu komfortu, ale aj vašej bezpečnosti.

Zvážte účel použitia prilby

Pri dobrom výbere prilby je vhodné zvážiť aj podmienky jazdy, pri ktorých bude najčastejšie používaná. Zvoliť si môžete spomedzi niekoľkých typov, ktoré sa líšia podľa ich účelu použitia. Celotvárové prilby sú napríklad vhodné pre vysoké rýchlosti a denné použitie, zatiaľ čo výklopné prilby sú pohodlnejšie pre turistické jazdy. Pre off-road jazdu sú zas určené cross prilby, ktoré ponúkajú lepšie vetranie a ochranu pred kamienkami.

Buďte pri výbere prilby obozretní

Pri výbere prilby na motorku je dôležité venovať pozornosť nielen dizajnu, ale aj jej správnosti a pohodliu. Nezabudnite si vyskúšať viacero modelov a poradiť sa s odborníkmi, aby ste mali istotu, že vaša nová prilba bude nielen bezpečná, ale na dlhé jazdy aj komfortná. Obozretnosťou pri nákupe tohto doplnku predsa chránite svoju hlavu a život.

Zdroj obrázka: 4 PM production/Shutterstock.com

Prečítajte si tiež
To Top