Aktuality

Smutná správa, zomrel zakladateľ kapely Modus Ľubo Kyslík Stankovský

Smutná správa, zomrel zakladateľ kapely Modus

V piatok, 8. marca 2024, nás opustila legendárna postava slovenskej hudobnej scény, Ľubomír „Kyslík“ Stankovský. Tento výnimočný hráč na bicie nástroje a spevák sa narodil 23. augusta 1951 v Bratislave, v bývalom Československu, a svoj život odovzdal hudbe až do posledných chvíľ.

Ľubomír Stankovský, absolvent strednej priemyselnej školy strojníckej, bol spolu s Jánom Balážom a Mirom Žbirkom jedným z zakladajúcich členov legendárnej skupiny Modus v roku 1967. Jeho pôsobenie v kapele do roku 1973 položilo základy pre neskoršie úspechy tejto formácie. Po odchode z Modusu sa Stankovský krátko venoval skupine Vlada Hronca a neskôr spolupracoval s viacerými významnými menami slovenskej hudobnej scény, vrátane Deža Ursinyho, s ktorým nahral šesť albumov.

Jeho kariéra v 80. rokoch priniesla ďalší rozmach, keď sa vrátil do kapely Modus a v roku 1984 naspieval pieseň „Ty, ja a môj brat“, ktorá sa stala obrovským hitom. Stankovský bol výraznou postavou nielen v rámci skupiny Modus, ale aj ako účinkujúci pri nahrávaní mnohých albumov, hudobných projektov a scénickej hudby, vrátane spolupráce so skupinou Elán.

V roku 2018, v obnovenej zostave spolu s Jánom Balážom a novými členmi, Ľubomír Stankovský oživil kapelu Modus a nahrali album ReGenerácia, čím prispeli k ďalšej kapitole v histórii tejto významnej skupiny.

Ľubomír „Kyslík“ Stankovský zanechal nezmazateľnú stopu na slovenskej hudobnej scéne. Jeho odchodom stratila slovenská hudba jednu zo svojich najjasnejších hviezd. Ľubomír Stankovský bude navždy pripomínaný ako ikona, ktorá formovala a inšpirovala generácie hudobníkov a poslucháčov. Jeho hudobné dedičstvo a vplyv na slovenskú hudbu zostanú nezabudnuteľné.

O smutnej správe informovala kapela Modus na Facebooku:

S najhlbším zármutkom vás bohužiaľ musíme informovať, že nás navždy opustil náš najbližší kamarát, kolega a jeden zo zakladateľov Modusu, Lubko „Kyslík“ Stankovský. Lubko bol nielen spoluzakladateľom nášho projektu Modus, ale aj kľúčovou postavou, ktorá stála za mnohými z našich úspechov. Jeho vášeň, odborné znalosti a nekonečná energia inšpirovali všetkých, s kými prišiel do kontaktu. Bol priateľom, na ktorého sa dalo spoľahnúť, a kolegom, ktorý vždy išiel príkladom. Lubko „Kyslík“ Stankovský bol dušou nášho tímu, jeho entuziazmus a odhodlanie boli pre nás všetkých zdrojom motivácie.

Prečítajte si tiež
To Top