Aktuality

Snehová kalamita na Slovensku, v utorok 28.11.2023 sa pripravte na výdatné sneženie

Snehová kalamita na Slovensku, v utorok 28.11.2023 sa pripravte na výdatné sneženie

Občania Slovenska by mali byť pripravení na snehové prekvapenie, ktoré prinesie záver novembra, konkrétne 28.11.2023. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa očakáva výrazné sneženie najmä v okresoch Snina, Humenné, Bardejov, Košice mesto a Sobrance, kde môže spadnúť až 30 cm nového snehu. Tento snehový príval môže viesť k dopravným obmedzeniam a vyžaduje zvýšenú pozornosť vodičov a chodcov.

Napriek tomu, že sneženie nie je na Slovensku ničím nezvyčajným, prvá výrazná snehová kalamita sezóny prichádza len krátko pred oficiálnym začiatkom zimy. Výstrahy druhého stupňa naznačujú, že môže dôjsť k výrazným zrážkam, ktoré prinášajú nielen dve tlakové níže, ale aj potenciálne nebezpečné poveternostné podmienky.

Výstrahy prvého stupňa v Banskobystrickom kraji a ďalších okresoch poukazujú na menšiu intenzitu zrážok, ale stále významné množstvo, ktoré môže dosiahnuť až 35 centimetrov snehu. Okrem toho SHMÚ upozorňuje na možnosť tvorby snehových jazykov a závejov v Košickom a Prešovskom kraji, čo môže ďalej komplikovať situáciu na cestách.

Pozornosť by mala byť tiež venovaná poľadovici, ktorá môže vzniknúť na západnom Slovensku. S týmito predpovedanými poveternostnými podmienkami sa občania a príslušné orgány musia pripraviť na zabezpečenie bezpečnosti a plynulosti dopravy.

Situáciu komplikuje tlaková níž nad západnou Európou, ktorá ovplyvňuje počasie aj na Slovensku. SHMÚ preto vyzýva občanov, aby sledovali aktuálne meteorologické informácie, pripravili sa na snehové podmienky a zvýšili opatrnosť pri všetkých aktivitách.

Tento včasný príchod zimy nám pripomína, že príroda je nepredvídateľná, a zdôrazňuje dôležitosť byť pripravený na všetky jej výzvy.

Prečítajte si tiež
To Top