Výsledky rozsiahleho britského experimentu so štvordňovým pracovným týždňom sú tu – a sú prevažne pozitívne. Z viac ako 60 firiem, ktoré sa do experimentu zapojili, 92% chce pokračovať v skrátenom pracovnom týždni. Z takmer 3 000 zamestnancov uviedlo 71%, že pociťujú nižšiu mieru vyhorenia. Boli zaznamenané aj zlepšenia v oblasti fyzického zdravia a pohody.
Avšak experiment neuspel vo všetkých firmách. Napríklad Allcap, spoločnosť pre inžinierstvo a priemyselné dodávky, sa rozhodla ukončiť skúšobnú fázu o dva mesiace skôr kvôli personálnym problémom a charakteru ich odvetvia. Mark Roderick, riaditeľ Allcapu, hovorí: „Aj keď sme skúsili upravený model štvordňového týždňa, zamestnanci boli pred svojim voľným dňom vyčerpaní. Naviac sme mali problém nájsť za nich náhradu.“
Výzvou pre niektoré firmy, najmä tie s orientáciou na zákazníkov, bolo vytvoriť dostatočný voľný čas v rozvrhu pre štvordňový týždeň, čo mohlo zvýšiť náklady na zamestnanie. Tieto firmy často čelia väčším problémom pri udržiavaní štvordňového pracovného týždňa. Alison Dunn z Citizens Advice v Gateshead hovorí: „Najrušnejšie dni v kontaktnom centre sú zvyčajne pondelky a piatky, takže nie je možné vziať si voľno na začiatku alebo na konci týždňa. To znamená, že súk dispozícii iba tri dni, kedy môžu zamestnanci čerpať svoj extra voľný deň.“
Niektoré firmy v experimente sa rozhodli nepoužívať pevný štvordňový týždeň, ale ponúknuť väčšiu flexibilitu. Zamestnanci si mohli sami vybrať, či im vyhovuje štvordňový pracovný týždeň alebo si radšej zvolia napríklad plný pracovný týždeň ale len so 6 hodinovým pracovným časom.
Profesorka Abigail Marks z Newcastle University Business School verí, že tento model skráteného pracovného týždňa a pružnosti by mohol priniesť najväčšie výhody. Marks zdôrazňuje: „Tradičných pracovný čas už nefunguje. Je to ďalší experiment v post-pandemickom svete práce, ktorý ukazuje, že ľudia si uvedomujú, že kultúra dlhých hodín nie je zdravá ani udržateľná.“
Hoci by štvordňový pracovný týždeň mohol byť pre niektoré spoločnosti trvalým riešením, pre iné sa to zdá byť nereálne. Roderick z Allcapu uvádza: „Ak by sme mohli, znovu by sme zaviedli štvordňový týždeň vo svojej firme. Aj keď všetci videli, čo sa deje a boli neustále zaneprázdnení, boli sklamaní, keď sme náš pokus zrušili.“