Existujú knihy, ktoré prečítate a rýchlo na ne zabudnete. A potom sú tu také, ktoré vás zasiahnu tak hlboko, že ich príbehy, postavy a myšlienky si ponesiete so sebou celý život. Niektoré z týchto diel sa stali piliermi literatúry, iné zas inšpirovali milióny ľudí k zmene, k zamysleniu, k empatii.
V tomto výbere vám prinášame overené knihy v slovenskom jazyku, ktoré by si mal každý aspoň raz prečítať – bez ohľadu na vek, pohlavie či záujmy. Sú to knihy, ktoré prežili skúšku časom a stále rezonujú svojím odkazom.
Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry
Táto útla knižka je na prvý pohľad rozprávkou pre deti, no v skutočnosti je hlbokou filozofickou úvahou o ľudskosti, vzťahoch a hľadaní zmyslu života. Príbeh malého princa, ktorý cestuje po rôznych planétach, konfrontuje čitateľa so svetom dospelých – plným márnivosti, túžby po moci a zabúdania na to podstatné. „Človek vidí len srdcom, to podstatné je očiam neviditeľné,“ patrí medzi najcitovanejšie vety v literatúre. Malý princ je jednoducho kniha, ku ktorej sa oplatí vracať v každom životnom období.
1984 – George Orwell
Aj keď kniha vznikla pred desiatkami rokov, dnes je jej varovanie aktuálnejšie než kedykoľvek predtým. Orwellova dystópia o totalitnom štáte, kde Veľký brat všetko sleduje, je mrazivým obrazom manipulácie, propagandy a straty individuality. 1984 nie je ľahké čítanie, no je to literárna facka, ktorá prebudí každého, kto má pocit, že sloboda je samozrejmosťou. Príbeh Winstona Smitha nám pripomína, aké dôležité je myslieť vlastnou hlavou.
Sto rokov samoty – Gabriel García Márquez
Toto monumentálne dielo magického realizmu sa nečítá, ono sa zažíva. Príbeh rodu Buendíovcov v imaginárnom mestečku Macondo je plný vášne, osudovosti, lásky, smrti a nekonečných cyklov histórie. Márquez vytvoril svet, ktorý je zároveň podivný aj dôverne známy, a jeho jazyk je ako poézia v próze. Pre niekoho výzva, pre iného životná láska – Sto rokov samoty si zaslúži miesto v knižnici každého čitateľa.
My deti zo stanice ZOO – Christiane F.
Autentické svedectvo o drogovej závislosti tínedžerky v západnom Berlíne 70. rokov je brutálne úprimné a otrasné, no zároveň nevyhnutne dôležité. Táto kniha nie je len o drogách, ale o osamelosti, o absencii lásky a o zúfalstve mladých ľudí, ktorí túžia po niečom, čo im spoločnosť nedokáže dať. My deti zo stanice ZOO nie je román, ktorý vás pohladí – je to rana do brucha, ktorá otvorí oči.
Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Ruský majster psychológie a morálnych dilem vytvoril postavu, ktorá sa zapíše do vedomia každého čitateľa – Raskoľnikov, chudobný študent, ktorý spácha vraždu a snaží sa ospravedlniť svoje konanie „vyšším dobrom“. Zločin a trest je temná sonda do ľudskej duše, do viny a pokánia, do otázok dobra a zla. Nie je to jednoduché čítanie, ale je to literárna skúsenosť, ktorá sa vám zaryje pod kožu.
Sapiens – Yuval Noah Harari
Pre tých, ktorí preferujú literatúru faktu, je tu fascinujúca a pútavá história ľudstva od prvých homo sapiens až po súčasnosť. Harariho štýl je prístupný, no zároveň provokatívny. Kniha spája poznatky z histórie, biológie, antropológie a ekonómie tak, že čitateľ zrazu začne inak vnímať svet okolo seba. Sapiens je kniha, ktorá núti myslieť – a o to pri čítaní predsa ide.
Denník Anny Frankovej
Ak je nejaká kniha dôkazom sily slova a nevinnosti tvárou v tvár zlu, je to Denník Anny Frankovej. Mladé židovské dievča si počas úkrytu pred nacistami zapisovalo svoje myšlienky, túžby a každodenný život. Jej hlas zostal navždy zachovaný ako pripomienka hrôz holokaustu, ale aj ako silný prejav nádeje. Táto kniha by mala byť povinným čítaním na školách aj v živote.
Neznesiteľná ľahkosť bytia – Milan Kundera
Český román, ktorý sa presadil po celom svete, skúma tému slobody, náhody a vnútornej rozpoltenosti človeka v dobe normalizácie. Príbeh Tomáša, Terezy a Sabiny balansuje medzi filozofiou a intimitou, pričom kladie čitateľovi otázky, ktoré si možno sám nikdy nepoložil. Kundera otvára dvere do zákutí ľudskej existencie – a necháva nás v nich blúdiť so svetlom v ruke.
Kronika vtáčika na kľúčik – Haruki Murakami
Murakamiho dielo nie je pre každého, ale tí, ktorí mu podľahnú, objavia svet, ktorý spája realitu so snovou symbolikou, humor s temnotou a bežnosť so zvláštnosťou. Kronika vtáčika je možno najkomplexnejším Murakamiho románom, kde sa prelínajú vojnové spomienky, osobné straty a mysteriózne udalosti. Čítanie tohto románu je ako zostup do podvedomia – pomalý, hlboký a nezabudnuteľný.
Meno ruže – Umberto Eco
Historický román s prvkami detektívky, filozofie a teológie sa odohráva v benediktínskom kláštore 14. storočia. Eco brilantne spája stredovekú atmosféru s napätím, logikou a učenosťou, čím vytvára dielo, ktoré si vyžaduje sústredeného čitateľa. Meno ruže je dôkazom, že aj náročná literatúra môže byť zábavná a vzrušujúca – a že knihy sú nebezpečné práve preto, že menia ľudí.
Knihy ako zrkadlá nášho vnútra
Literatúra má silu meniť nielen svet, ale predovšetkým nás samých. Každá z vyššie spomenutých kníh je odrazom ľudskej skúsenosti, otázok, túžob a trápení, ktoré sú nám spoločné bez ohľadu na kultúru či čas. Nie je dôležité, kedy ich prečítate – dôležité je, aby ste im dali šancu. Možno vám niektorá z nich zmení pohľad na život. A možno vám len pripomenie, že nie ste na svoje myšlienky sami. A to je niekedy viac než dosť.
Zoznam kníh, ktoré by ste si mali prečítať aspoň raz:
- Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry – Kúpite TU
- 1984 – George Orwell – Kúpite TU
- Sto rokov samoty – Gabriel García Márquez – Kúpite TU
- My deti zo stanice ZOO – Christiane F. – Kúpite TU
- Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij – Kúpite TU
- Sapiens: Stručná história ľudstva – Yuval Noah Harari – Kúpite TU
- Denník Anny Frankovej – Anna Franková – Kúpite TU
- Neznesiteľná ľahkosť bytia – Milan Kundera – Kúpite TU
- Kronika vtáčika na kľúčik – Haruki Murakami – Kúpite TU
- Meno ruže – Umberto Eco – Kúpite TU
Zdroj foto: Pixplet.com