Pravidelné umývanie auta nie je len o tom, aby auto dobre vyzeralo. Starostlivosť v tomto smere sa človeku vráti po rokoch, keď sa rozhodne auto predať. Bude mať totiž vyššiu hodnotu. Veľa ľudí však zabúda na interiér.
Odpadky musia preč
Interiér auta si síce môžete nechať vyčistiť profesionálom, ale keďže nejde napr. o potrebné čistenie DPF, môžete to urobiť aj svojpomocne. Nie je to vôbec zložité. Začnite tým, že povyhadzujete všetky odpadky a podobné veci, ktoré nemajú v aute čo hľadať.
Štartujeme vysávač
Ďalším krokom by malo byť dôkladné povysávanie podlahy auta, koberčekov a tiež sedadiel a rôznych „zákutí“ v podobe rohov, štrbín a pod. Či už vysávačom na čerpacej stanici, alebo autoumyvárni, prípadne vlastným doma na záhrade, či (ak máte akumulátorový vysávač) pred bytovkou.
Palubná doska a iné
Potom prichádza na rad čistenie palubnej dosky, stredovej konzoly a dverí. Prach, odtlačky prstov, či prípadné mastné škvrny, toho všetkého sa treba zbaviť! Pomôže vám s tým dobrá mikrovláknová utierka a čistič v závislosti od povrchov prítomných vo vašom aute (prípadne môžete použiť šetrný univerzálny čistič).
Sedadlá čistíme podľa typu čalúnenia
„Povrch“ (v tomto prípade typ čalúnenia) je dôležité brať do úvahy najmä pri čistení sedadiel. Pri látkovom čalúnení použite prípravok na textilné povrchy a kefu s mäkkými štetinami. Potom sedadlá ešte raz dôkladne povysávajte.
Pri koženom čalúnení sedadiel je pochopiteľne potrebné použiť účinný prípravok na čistenie kože a mikrovláknovú utierku. Po vyčistení kožených sedadiel je dobré použiť aj kondicionér na kožu, vďaka ktorému čalúnenie dlhšie vydrží ako nové.
Už len okná
Na záver ostáva ešte vyčistiť okná zvnútra (a samozrejme aj zvonka, ak ste to ešte neurobili). Aj na tento účel poslúži mikrovláknová utierka a vhodný čistič, ktorý zbaví okná vášho auta všetkých nečistôt bez toho, aby zanechával šmuhy.
Zdroj obrázka: Autor: Krakenimages.com / Stock.adobe.com