Na Slovensku i v zahraničí sa rozozvučí hlas spravodlivosti a pripomenutia. 21.2.2024, viac ako šesť rokov po brutálnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa ľudia v mnohých mestách pripravujú zísť sa a uctiť si ich pamiatku. Tento článok poskytuje prehľad miest, kde sa budú konať pietne spomienkové zhromaždenia, a zároveň predstavuje rečníkov a umelcov, ktorí sa týchto podujatí zúčastnia.
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – slovenské mestá 2024
Mestá na Slovensku, kde sa 21.2.2024 uskutočnia spomienkové zhromaždenia:
- Bardejov
- Banská Bystrica
- Banská Štiavnica
- Bratislava, Námestie slobody
- Dolný Kubín
- Humenné
- Kežmarok
- Košice
- Komárno
- Levice
- Liptovský Mikuláš
- Lučenec
- Martin
- Michalovce
- Námestovo
- Nové Zámky
- Piešťany
- Poprad
- Považská Bystrica
- Prievidza
- Prešov
- Rimavská Sobota
- Rožňava
- Ružomberok
- Spišská Nová Ves
- Trstená
- Vranov nad Topľou
- Veľký Krtíš
- Zvolen
Zhromaždenia Za slušné Slovensko – zahraničné mestá 2024
V zahraničí si pripomenieme pamiatku Jána a Martiny 21.2.2024 v nasledujúcich mestách:
- Brno
- Brusel
- Haag
- Kodaň
- Luxemburg
- Oslo
- Paríž
- Praha
- Vancouver
- Zlín
Účinkujúci a rečníci Za slušné Slovensko 2024
Zhromaždenia poskytnú priestor pre rodinných príslušníkov zosnulých, ako sú rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej, ako aj za zástupcov novinárov a verejné osobnosti. Medzi vystupujúcimi budú herec Richard Stanke, Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, Katarína Batková z Via Iuris a hudobníci Katarína Koščová a Daniel Špiner.
Tieto zhromaždenia sú dôležitým pripomenutím významu práce investigatívnych novinárov a potreby boja proti korupcii a za spravodlivú spoločnosť. Spoločným úsilím a pietnou spomienkou na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú vyjadrujeme nesúhlas s násilím a podporujeme neustály zápas za pravdu a spravodlivosť.
Kto bol Ján Kuciak?
Ján Kuciak bol slovenský investigatívny novinár, ktorý pracoval pre portál Aktuality.sk. Bol známy svojou prácou na odhaľovaní korupcie, podvodov a prepojení medzi slovenskými politikmi a podnikateľmi s organizovaným zločinom.
Čo sa stalo Jánovi Kuciakovi?
Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení vo svojom dome v obci Veľká Mača v noci na 21. februára 2018. Ich smrť vyvolala šok a hnev vo verejnosti a viedla k rozsiahlym protestom proti korupcii na Slovensku.
Prečo bol Ján Kuciak zavraždený?
Presný motív jeho vraždy je predmetom súdnych konaní, ale predpokladá sa, že jeho smrť súvisela s jeho investigatívnou prácou, konkrétne s odhaľovaním korupčných schém a prepojení medzi politikmi a podnikateľmi.
Aký bol výsledok vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka?
Vyšetrovanie vraždy viedlo k zatknutiu a obvineniu niekoľkých osôb, vrátane kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý bol obvinený z objednania vraždy Kuciaka. Súdne procesy a odvolania pokračujú, a kauza má viacero vrstiev a súvislostí.
Aký vplyv mala vražda Jána Kuciaka na Slovensko?
Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala jedny z najväčších protestov na Slovensku od čias Nežnej revolúcie v roku 1989. Protesty, známe ako „Za slušné Slovensko“, viedli k politickým zmenám, vrátane rezignácie premiéra Roberta Fica a viacerých vysokopostavených úradníkov. Zároveň zvýšili verejnú požiadavku na transparentnosť, zodpovednosť a boj proti korupcii.
Ako sa Ján Kuciak zapísal do histórie Slovenska?
Ján Kuciak sa zapísal do histórie ako symbol boja proti korupcii a za spravodlivú spoločnosť. Jeho smrť podnietila významné spoločenské a politické zmeny a zdôraznila význam nezávislej žurnalistiky a ochrany novinárov.
Ako si môžu ľudia uctiť pamiatku Jána Kuciaka?
Pamiatku Jána Kuciaka si možno uctiť viacerými spôsobmi, vrátane účasti na spomienkových akciách, podpory nezávislej žurnalistiky, vzdelávania sa o jeho práci a pokračovania v odhaľovaní a boji proti korupcii a nespravodlivosti vo vlastných komunitách.