music ZONE

10 zaujímavostí o kapele AC/DC, ktoré možno neviete

10 zaujímavostí o kapele AC/DC, ktoré možno neviete

AC/DC, austrálska rocková kapela, ktorá sa preslávila svojou nezameniteľnou energiou a nezabudnuteľnými hitmi, patrí medzi ikony rock ‚n‘ rollu. Od svojho založenia v roku 1973 bratmi Angusom a Malcolmom Youngovcami, sa AC/DC stali synonymom pre hard rock po celom svete. Tu je desať fascinujúcich faktov o kapele, ktoré možno nepoznáte.

1. Pôvod mena kapely AC/DC

Názov AC/DC pochádza z označenia na šijacej mašine ich sestry Margaret. AC/DC znamená „alternating current/direct current“ (striedavý prúd / jednosmerný prúd), čo sestra považovala za symbol energie a výkonnosti kapely.

2. Školská uniforma ako ikona

Angus Young, sólový gitarista kapely, je známy svojím nosením školskej uniformy na pódiu. Tento nápad mu navrhla jeho sestra Margaret a stal sa jeho trademarkom už od prvých dní kapely.

3. Prvý spevák AC/DC

Prvým spevákom AC/DC nebol Bon Scott, ale Dave Evans. Bon Scott sa k skupine pridal až v roku 1974, po odchode Evansa z kapely.

4. Back in Black

Album „Back in Black“ je venovaný pamiatke Bona Scotta, predchádzajúceho speváka kapely, ktorý zomrel v roku 1980. Album sa stal jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias.

5. Rock and Roll Hall of Fame

AC/DC boli uvedení do Rock and Roll Hall of Fame v roku 2003, čo je pocta ich dlhotrvajúcemu prínosu do sveta hudby.

6. Vysokonapäťový Rock ‚n‘ Roll

Prvý album kapely, „High Voltage“, bol vydaný v roku 1975. Odvtedy AC/DC vydali viac ako 15 štúdiových albumov.

7. Zmeny v zostave AC/DC

Kapela zažila viacero zmien v zostave počas svojej kariéry, ale Angus Young zostal jediným konštantným členom kapely od jej založenia.

8. AC/DC a ich vplyv na astronómiu

Jednou z menej známych, ale fascinujúcich zaujímavostí o AC/DC je ich nečakaný prínos k astronómii. V roku 2012 bola po kapele pomenovaná asteroidová skala, čím sa ich meno navždy zapísalo nielen do histórie rock ‚n‘ rollu, ale aj do vesmírnej histórie. Asteroid, oficiálne nazvaný „ACDC“, krúži okolo Slnka vo vnútornej časti hlavného asteroidového pásu a je symbolom trvajúceho vplyvu kapely na fanúšikov a kultúru vo všeobecnosti, a teraz aj v mimozemskom priestore. Táto pocta od astronómovej komunity je dôkazom, že hudba AC/DC dosiahla doslova hviezdne výšky.

9. Úspech aj bez Grammy

Napriek ich obrovskej popularite a vplyvu na hudobný svet, AC/DC vyhrali svoju prvú Grammy až v roku 2010 za najlepší Hard Rock výkon s piesňou „War Machine“.

10. Austrália vs. Škótsko

Hoci AC/DC sú často považovaní za austrálsku kapelu, bratia Youngovci sa narodili v Škótsku a do Austrálie sa presťahovali v ranom veku. Tento dvojitý kultúrny vplyv formoval ich hudobný štýl a prístup.

Bonus: AC/DC budú hrať po prvýkrát na Slovensku

Jednou z najzaujímavejších noviniek pre rok 2024 je, že legendárna rocková kapela AC/DC vystúpi po prvýkrát na Slovensku. Tento koncert, ktorý sa uskutoční na Starom letisku v bratislavských Vajnoroch dňa 21. júla 2024, predstavuje dlho očakávaný míľnik pre slovenských fanúšikov rockovej hudby. Po desaťročiach, keď Slováci cestovali do zahraničia, aby zažili nezameniteľnú energiu a nezabudnuteľné hity AC/DC naživo, má teraz kapela prísť priamo k nim.

Kto sú AC/DC?

AC/DC je austrálska rocková kapela založená v Sydney v roku 1973 bratmi Malcolmom a Angusom Youngovcami. Sú známi svojim hard rockom a blues rockom, a stali sa jednou z najvplyvnejších rockových skupín všetkých čias.

Aké sú najznámejšie hity AC/DC?

Medzi najznámejšie hity AC/DC patria „Highway to Hell“, „Back in Black“, „Thunderstruck“ a „You Shook Me All Night Long“.

Kto sú súčasní členovia AC/DC?

Súčasná zostava AC/DC zahŕňa Angusa Younga (sólová gitara), Briana Johnsona (hlavný spev), Cliffa Williamsa (basová gitara), Phila Rudda (bicie) a Stevieho Younga (rytmická gitara). Zostava sa však môže líšiť v závislosti od turné alebo nahrávok.

Prečo nosí Angus Young školskú uniformu na pódiu?

Angus Young nosí školskú uniformu ako jeho scénický kostým na návrh jeho sestry Margaret. Stala sa ikonickým znakom jeho vystúpení a symbolom energie a mladistvého ducha kapely.

Aké albumy AC/DC by som mal počúvať ako nováčik?

Ako nováčik v hudbe AC/DC odporúčame začať s albumami „Back in Black“, „Highway to Hell“ a „The Razors Edge“, ktoré sú považované za klasiky.

Ako sa AC/DC zapísali do histórie rockovej hudby?

AC/DC sa zapísali do histórie svojím jedinečným zvukom, energickými vystúpeniami, dlhovekosťou a vplyvom na generácie hudobníkov a fanúšikov po celom svete. Ich album „Back in Black“ je jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias.

Prečítajte si tiež
To Top