Kultúra

Čítanie na jeseň: Okno do iných svetov. Ponorte sa do príbehov niektorých októbrových noviniek.

Jeseň. Rôznofarebné listy padajú z vetvičiek a svet sa postupne mení na mozaiku červených, oranžových a zlatistých odtieňov. Keď po dlhých letných dňoch prídu chladné noci a krátke dni, mnohí z nás hľadajú útočisko vo vnútornom svete kníh. Kým niektorí ľudia v tomto období najradšej chytajú do rúk hracie konzoly alebo tablety, iní sa nevedia dočkať, až si vezmú do rúk novú knihu, s ktorou môžu stráviť hodiny v tichej pohode svojho obľúbeného kútika.

Čítanie je nielen zdrojom vedomostí, ale aj únikom do iných svetov, do životov postáv, ktoré môžu byť podobné nám alebo úplne odlišné od našej reality. Je to čas, keď môžeme zapnúť svoju fantáziu, stratiť sa v príbehu a dočasne opustiť všetky naše každodenné starosti. A keď príde jeseň s jej typickou atmosférou – keď dážď tiká o okná a vetrík šepká príbehy minulosti – aký je lepší spôsob, ako stráviť chladné večery, ako s dobrým románom v ruke?

Jeseň je tým najlepším obdobím na to, aby ste sa zahĺbili do kníh. Keď sa začne vonku ochladzovať, nie je nič lepšie, ako sa zabaliť do teplej deky, zapáliť sviečku a ponoriť sa do dobrej knihy. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na knihy, ktoré vyjdú v októbri a ktoré by ste si tento rok rozhodne nemali nechať ujsť.

Atramentovočierne srdce (Robert Galbraith) – 6. diel série. Obľúbená detektívna dvojica Strike a Robin sa vracia s novým prípadom. Mladá autorka komiksu, Edie Ledwellová, je zavraždená a dvojica sa musí popasovať so zložitou spleťou internetových prezývok, obchodných záujmov a rodinných konfliktov, aby odhalila vraha.

Kulinársky trojlístok: Zdravé, lacné, rýchle (Fitlavia kolektív) – Ak ste začali cítiť tlak na svoj rozpočet pri nakupovaní potravín, táto kniha vám ukáže, ako pripraviť zdravé a lacné jedlo za kratší čas. So 114 receptami, ktoré môžete pripraviť do 30 minút sa naučíte, ako získať kontrolu nad svojím stravovaním a usporiadať svoju kuchyňu.

Nie je čo závidieť (Barbara Demick) – Americká reportérka Barbara Demick vám umožní nahliadnuť do skutočného života Severnej Kórei. Preniknite do každodennej reality obyvateľov tohto uzavretého štátu cez príbehy šiestich obyčajných ľudí, ktorí sa nakoniec odhodlali utiecť.

Elon Musk (Walter Isaacson) – Tento životopis od známeho autora Isaaca Isaacsona ponúka intímny pohľad na život jedného z najkontroverznejších inovátorov našej doby. Počas dvoch rokov sledovania a rozhovorov s Muskom a jeho blízkymi Isaacson vytvoril podrobný portrét muža, ktorý viedol svet do éry elektrických vozidiel, súkromného výskumu vesmíru a umelej inteligencie.

Hlbina (Jozef Karika) – V liptovských horách v roku 1963 vyšetruje dôstojník Štátnej bezpečnosti beštiálny zločin. Skoro zisťuje, že za zločinom stojí zlomyseľný fenomén, nie človek. V storočnej zime narastá počet obetí a desivých javov, čím sa stupňuje napätie medzi bezpečnostnými zložkami.

Predohra k Nadáci (Isaac Asimov) – V šiestom diele série Nadácia od Isaaca Asimova vládne v Trantore imperátor Cleon. Mladý matematik Hari Seldon predstavuje revolučnú teóriu psychohistórie, čím sa stáva stredobodom impéria. Asimovova Nadácia je klenotom moderného sci-fi a literárnej klasiky.

Viac noviniek nájdete po kliknutí SEM.

V tomto článku sme vám ponúkli pár knižných tipov, ktoré sú ideálne na jesenné čítanie. Od záhadných príbehov, cez kulinárske inšpirácie, až po hlboký pohľad do uzavretých svetov, ktoré vedia prekvapiť. Nech už hľadáte dobrodružstvo, pohodu alebo chcete objaviť nové horizonty, nájdete tu knihu, ktorá vás pohltí. Vezmite si hrnček horúcej čokolády, obľúbenú deku a nechajte sa unášať na vlnách príbehov…

Najčastejšie otázky

Prečo je čítanie kníh na jeseň obľúbené?

Jeseň prichádza s chladnejším počasím a kratšími dňami, čo mnohých ľudí motivuje k hľadaniu pohodlia doma s dobrým príbehom.

Aké žánre sú v tomto článku odporúčané?

Článok ponúka rôznorodé žánre od romantiky, cez detektívky, históriu až po fantasy. Pre každého čitateľa sa nájde niečo.

Akú atmosféru by som mal vytvoriť pre ideálne jesenné čítanie?

Mnohí ľudia preferujú čítať v teple domova, obklopení mäkkými dekami, s hrnčekom horúceho nápoja v ruke a s jemným svetlom lampy.

Prečítajte si tiež
To Top