Kuchyňa

Masala Chai: Čajová symfónia vôní a chutí

Kto by odolal zvodnej vôni korenia, ktoré sa mieša s vôňou čerstvo uvareného čierneho čaju? Masala Chai, tradičný indický korenistý čaj, je výnimočný nielen svojou chuťou, ale aj svojou históriou a kultúrnym dedičstvom.

Kým samotná história čaju siaha tisíce rokov dozadu, pridávanie korenín do čaju (čo vlastne robí Masala Chai tak výnimočným) je pomerne novým fenoménom. V starovekej Indii sa rôzne koreniny často varili v horúcej vode z dôvodu ich liečivých vlastností. Až s kolonizáciou a zavádzaním čajových plantáží Britmi v Indii sa tieto koreniny začali miešať s čiernym čajom.

Použitie a tradície Masala Chai

V Indii je Masala Chai viac než len nápoj. Je súčasťou každodennej rutiny, rituálom, ktorý spája rodiny a komunity. Pýtať sa niekoho, či by si dal šálku chai, je v Indii tak bežné, ako v západných krajinách ponúknuť kávu. Tradícia pitia chai má svoje korene v rodinách, ale aj v pouličných stánkoch, tzv. „chai wallahs“, kde si miestni obyvatelia a návštevníci môžu kúpiť tento osviežujúci nápoj.

Masala Chai sa často pije ráno ako energetický štart dňa alebo popoludní, ako malý pick-me-up. V chladnejších mesiacoch je tento teplý, korenistý nápoj ideálny na zahriatie tela i duše. Vďaka svojej bohatej chuti a aróme je tiež populárny pri rôznych spoločenských udalostiach, najmä pri rodinných stretnutiach a oslavách.

Mnoho ľudí v Indii verí, že pitie Masala Chai môže pomôcť pri trávení, čo je dôvod, prečo sa často podáva po ťažkých jedlách. Korenie, ako je zázvor a kardamón, sú tradične známe svojimi liečivými účinkami.

Recept na Masala Chai

Ingrediencie:

 • 2 šálky vody
 • 2 šálky plnotučného mlieka
 • 4 čajové lyžičky čierneho čaju (napr. Assam alebo Darjeeling)
 • 2,5 – 4 cm čerstvého zázvoru, nakrájaného alebo strúhaného
 • 6 celých klinčekov
 • 4 celé zelené kardamónové tobolky, mierne rozdrvené
 • 2 celé hviezdicové badiány (nepovinné)
 • 1 palica škorice
 • 4 čajové lyžičky cukru alebo podľa chuti
 • Prípadne mlieko na dolievanie alebo med na osladenie

Postup:

 1. Príprava korenín: Vo veľkom hrnci zmiešajte vodu a všetky koreniny (zázvor, klinčeky, kardamón, badián a škoricu). Na strednom ohni priveďte k varu.
 2. Pridanie čaju: Keď voda s koreninami začne vrieť, pridajte čierny čaj. Varíme 2-3 minúty.
 3. Pridanie mlieka a cukru: Do hrnca pridajte mlieko a cukor podľa chuti. Zmiešajte a znova priveďte k varu. Varíte ďalších 4-5 minút, občas premiešajte.
 4. Precedenie: Hrniec odstavte z ohňa a obsah preceďte cez jemné sito do šálky alebo čajníka, aby ste odstránili koreniny a listy čaju.
 5. Podávanie: Masala Chai je najlepší horúci. Podávajte s ďalším mliekom alebo medom, ak potrebujete dosladiť.

Masala Chai je viac než len nápoj – je to pohár plný histórie, kultúry a tradícií. Ako spojenie exotických korenín a osviežujúceho čierneho čaju predstavuje most medzi minulosťou a súčasnosťou, medzi východom a západom. Je to nápoj, ktorý vám môže priniesť teplo, pohodlie a chvíľu pokoja v rušnom dni. Či už ho pijete sami, s rodinou alebo s priateľmi, nech vám Masala Chai prinesie chvíle radosti a pripomenie vám bohatstvo svetovej kultúry. Vychutnajte si každý dúšok a nechajte sa uniesť na cestu plnú vôní a chutí.

FAQ

Čo je Masala Chai?

Masala Chai je tradičný indický korenistý čaj, ktorý kombinuje čierny čaj s rôznymi koreninami a bylinkami.

Aké sú hlavné ingrediencie v Masala Chai?

Základné ingrediencie zahŕňajú čierny čaj, zázvor, klinčeky, kardamón, badián, škoricu a často aj ďalšie koreniny podľa regionálnej preferencie. Čaj je zvyčajne osladený cukrom alebo medom a zmiešaný s mliekom.

Má Masala Chai kofeín?

Áno, obsahuje kofeín, pretože je pripravený na báze čierneho čaju. Množstvo kofeínu môže závisieť od druhu čierneho čaju a dĺžky varenia.

Môžem pripraviť Masala Chai bez mlieka?

Áno, môžete. Hoci tradičný Masala Chai sa robí s mliekom, môžete ho pripraviť aj bez neho podľa vlastných preferencií.

Kde môžem kúpiť koreniny na Masala Chai?

Korenie na Masala Chai môžete nájsť vo väčšine obchodov so zdravou výživou, v obchodoch s ázijskými potravinami alebo v online obchodoch.

Je Masala Chai zdravý?

Mnoho korenín používaných v Masala Chai, ako je zázvor a kardamón, má tradične známe liečivé vlastnosti. Avšak, ako s každým nápojom alebo jedlom, je dôležité konzumovať ho s mierou a v rámci vyváženej stravy.

Môžem použiť iný druh čaju okrem čierneho čaju na prípravu Masala Chai?

Tradične sa používa čierny čaj, ale môžete experimentovať s inými druhmi čajov, ako sú zelený čaj alebo rooibos, aby ste našli svoju vlastnú unikátnu chuť.

Ako môžem upraviť chuť Masala Chai podľa mojich preferencií?

Môžete pridať alebo ubrať koreniny, upraviť množstvo cukru alebo medu na osladenie alebo použiť rôzne druhy mlieka (kravské, mandľové, sójové atď.) na dosiahnutie želanej konzistencie a chuti.

Prečítajte si tiež
To Top