Preskočiť na obsah

Prečo hrajú futbal jedenásti proti jedenástim? Táto kniha ti odhalí najväčšie tajomstvá obľúbeného športu

REKLAMA

Futbal patrí medzi najpopulárnejšie športy na svete a ročne priťahuje milióny divákov na štadióny či k obrazovkám. Mnohí fanúšikovia sa však nikdy nezamysleli nad tým, prečo má futbalové mužstvo presne jedenásť hráčov alebo odkiaľ sa vzali pravidlá ako deväťdesiatminútový zápas či pokutové kopy. Kniha Prečo hrajú futbal jedenásti proti jedenástim? od Luciana Wernickeho sa snaží odpovedať práve na takéto zvedavé otázky, ktoré síce znejú jednoducho, no často v sebe ukrývajú fascinujúce príbehy plné histórie, kuriozít a zaujímavých detailov.

Autor knihy dokáže pútavo rozprávať o futbalových pravidlách a ich vzniku, pričom vyťahuje na svetlo sveta nejednu zaujímavú historku či anekdotu. Už samotný fakt, že existuje hráč, ktorý strelil gól, hoci nikdy nevkročil na ihrisko, pôsobí neuveriteľne a zároveň láka čitateľa pokračovať v objavovaní ďalších zvláštností. Práve v tom tkvie čaro Wernickeho knihy, ktorá spája odbornosť a vášeň pre futbal s ľahkosťou rozprávania, vďaka čomu zaujme nielen skalných fanúšikov, ale aj tých, ktorí si k tomuto športu ešte len hľadajú cestu.

Koľko hráčov a koľko minút? Kde sa zrodili futbalové pravidlá

Jednou z najčastejších otázok futbalových fanúšikov je, prečo má mužstvo práve jedenásť hráčov a nie viac či menej. Luciano Wernicke v knihe vysvetľuje, že počet hráčov súvisel s historickým rozdelením žiakov na anglických školách, kde sa futbal rozvíjal. Postupne sa tento počet udomácnil ako ideálny kompromis medzi dynamikou hry a priestorom na ihrisku, čo vytvorilo základnú podobu futbalu, akú poznáme dnes.

Podobne deväťdesiatminútová dĺžka zápasu vznikla prakticky z potreby kompromisu medzi fyzickými možnosťami hráčov a záujmom publika, ktoré nechcelo sledovať príliš krátky ani nekonečne dlhý súboj. Wernicke však nejde len po faktoch, ale pridáva k nim aj množstvo zaujímavých príhod a opisov situácií, ktoré ovplyvnili úpravy pravidiel. Mnohé z týchto zmien vyvolali nečakané odrazy lopty či nepredvídané udalosti, ktoré spôsobili, že sa futbal vyvíjal do dnešnej podoby.

Penalty, karty a rozhodcovia: Futbal plný prekvapení

Ďalšou kapitolou knihy sú pokutové kopy, žlté a červené karty, ktoré sa dnes považujú za bežnú súčasť hry, no kedysi boli veľkou novinkou. Luciano Wernicke opisuje ich zrod a prvé použitie v zápasoch. Kým dnes rozhodcovia bežne trestajú tvrdú hru či nesprávne správanie, v minulosti hráči neraz zneužívali voľnosť pravidiel, čo viedlo k nevídaným excesom.

Zábavnou súčasťou knihy sú príbehy o rozhodcoch, ktorí sa ocitli v kurióznych situáciách, napríklad čiarovom rozhodcovi, ktorého vylúčil hlavný rozhodca, alebo o rozhodcovi, ktorý dal červenú kartu sám sebe. Autor vie tieto príhody podať s humorom, čím dokáže aj odborné pasáže spraviť pútavými a zrozumiteľnými. Kniha tak poskytuje pohľad na futbal nielen ako na šport, ale aj ako na sociálny a kultúrny fenomén, ktorý odráža mentalitu spoločnosti.

Rekordy, mýty a legendy, ktoré tvoria futbalovú históriu

Futbal nie je len o pravidlách, ale aj o rekordoch, mýtoch a legendách, ktoré sa s ním spájajú. Wernicke sa v knihe púšťa do rozboru známych údajov, ako je napríklad 1 279 gólov, ktoré sú pripisované Pelému, a skúma, nakoľko sú tieto čísla pravdivé. Okrem toho sa venuje zápasom, v ktorých padol rekordný počet gólov, či hráčom, ktorí sa preslávili nezvyčajnými výkonmi alebo netradičnými osudmi.

Autor prináša aj príbehy o mužstvách, ktoré zažili neslýchané prehry alebo výnimočné úspechy, a ponúka vysvetlenie, ako niektoré legendy vznikli a prečo sa udržali v povedomí fanúšikov dodnes. Takéto pasáže knihy robia z čítania zábavnú encyklopédiu, v ktorej sa človek dozvie, že futbal je plný paradoxov a nie vždy platí, že favorit vyhráva. História futbalu je totiž spleťou náhod, vášne a niekedy aj veľkej dávky humoru.

Kniha, ktorú si zamilujú nielen futbaloví nadšenci

Kniha Prečo hrajú futbal jedenásti proti jedenástim? je skvelým titulom pre všetkých, ktorí túžia pochopiť zákulisie hry, ktorá spája celý svet. Prekladateľ Samo Marec hovorí, že pri práci na preklade zažil mnoho momentov, kedy sa musel smiať či žasnúť nad tým, aké bizarné situácie vo futbale nastali. Práve vďaka tomu sa dielo číta ľahko, pretože kombinuje odborné fakty s anekdotami, ktoré majú schopnosť čitateľa nielen poučiť, ale aj pobaviť.

Kniha je písaná tak, že ju ocenia aj tí, ktorí o futbale doteraz veľa nevedeli, pretože krátke kapitoly, rýchly spád a pútavý štýl nútia človeka listovať ďalej. Navyše ponúka množstvo kuriozít a historických detailov, ktoré nie je jednoduché nájsť len tak na internete. Luciano Wernicke tak vytvoril dielo, ktoré je cenným prínosom do knižníc športových nadšencov, ale aj zaujímavou voľbou pre každého, kto má rád príbehy plné humoru, drámy a vášne.

FAQ ku knihe „Prečo hrajú futbal jedenásti proti jedenástim?“

Prečo má futbalový tím práve jedenásť hráčov?

Počet jedenásť hráčov vychádza z historickej praxe anglických škôl, kde sa futbal začal hrať. Tento počet sa ukázal ako ideálny kompromis medzi dynamikou hry a veľkosťou ihriska.

Ako vznikla dĺžka futbalového zápasu na 90 minút?

Deväťdesiat minút bolo stanovených ako rovnováha medzi fyzickou kondíciou hráčov a atraktivitou zápasu pre divákov. Dlhšie zápasy boli príliš únavné, kratšie zas málo zaujímavé.

Kedy sa začali používať pokutové kopy vo futbale?

Penalty vznikli koncom 19. storočia ako reakcia na časté fauly v blízkosti bránky, ktoré rozhodcovia nemohli účinne trestať. Zavedenie pokutových kopov prinieslo do hry spravodlivejší spôsob trestania.

Prečo existujú vo futbale žlté a červené karty?

Žlté a červené karty boli zavedené, aby rozhodcovia mohli jasne a univerzálne komunikovať tresty za fauly či nevhodné správanie. Predtým panovala v pravidlách väčšia nejednotnosť a chaos.

Je pravda, že existuje hráč, ktorý strelil gól, hoci nikdy nevkročil na ihrisko?

Áno, Luciano Wernicke vo svojej knihe spomína takéto kuriózne prípady. Ide o situácie, keď bol gól prisúdený hráčovi napríklad ako technická výhra či kontumačný výsledok, hoci fyzicky nehral.

Ktorý futbalový rekord je podľa knihy najviac diskutovaný?

Jedným z najdiskutovanejších rekordov je 1 279 gólov pripisovaných Pelému. Wernicke v knihe rozoberá, či je toto číslo reálne, keďže zahŕňa aj neoficiálne zápasy.

Obsahuje kniha aj zábavné príbehy o rozhodcoch?

Áno, kniha prináša vtipné historky, napríklad o rozhodcovi, ktorý dal červenú kartu sám sebe, alebo o čiarovom rozhodcovi, ktorého vylúčil hlavný arbiter. Tieto príbehy odľahčujú odborný obsah.

Pre koho je kniha Prečo hrajú futbal jedenásti proti jedenástim? určená?

Kniha je vhodná pre skalných futbalových fanúšikov aj pre tých, ktorí futbal veľmi nepoznajú. Vďaka krátkym kapitolám, humoru a zaujímavostiam je pútavá pre široké publikum.

Čo robí štýl Luciana Wernickeho výnimočným?

Autor kombinuje historické fakty s anekdotami a ľahkým rozprávačským štýlom. Vďaka tomu aj odborné informácie pôsobia zábavne a sú prístupné bežnému čitateľovi.

Môže sa človek z knihy dozvedieť fakty, ktoré nie sú bežne známe?

Áno, kniha obsahuje množstvo kuriozít a historických detailov, ktoré nie je jednoduché nájsť na internete. Wernicke prináša unikátny pohľad do zákulisia futbalových pravidiel a histórie.

REKLAMA
Zdielať tento článok

Redakcia LIFEZONE.sk

Redakcia LIFEZONE.sk tvorí tím autorov, ktorí denne prinášajú aktuálne správy, praktické tipy, zaujímavosti a inšpirácie z rôznych oblastí života. Naším cieľom je prinášať obsah, ktorý informuje, baví a rozširuje obzory čitateľov.