Kultúra

SOZA udelila prvú špeciálnu cenu Jean-Michelovi Jarreovi

SOZA udelila prvú špeciálnu cenu Jean-Michelovi Jarreovi

V pondelok 13. mája sa v Bratislave uskutočnila významná udalosť v oblasti hudby a ochrany autorských práv. Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA) udelil Špeciálnu Cenu SOZA francúzskemu skladateľovi Jean-Michelovi Jarreovi za jeho celoživotný prínos v oblasti ochrany autorských práv. Táto cena bola udelená po prvýkrát v histórii SOZA a Jarre sa tak stal jej prvým laureátom.

Jarre je medzinárodne uznávaný ako priekopník elektronickej hudby. Jeho kariéra, ktorá začala debutovým albumom Oxygène v roku 1976, je plná inovácií a experimentovania. Jean-Michel Jarre nielen formoval elektronickú hudbu, ale tiež neúnavne bojoval za práva autorov. V rokoch 2013 až 2020 pôsobil ako prezident Medzinárodnej konfederácie spoločností autorov a skladateľov (CISAC), kde zastupoval viac ako 4 milióny autorov z 228 spoločností v 120 krajinách sveta.

Pod jeho vedením CISAC úspešne presadila smernicu EÚ o autorských právach, ktorá mala za cieľ obnoviť rovnováhu medzi tvorcami a digitálnymi platformami. Jean-Michel Jarre tiež viedol delegácie CISAC do inštitúcií OSN a poskytoval podporu tvorcom a spoločnostiam na menej rozvinutých trhoch, najmä v afrických krajinách.

Špeciálna Cena SOZA bola vytvorená na počesť autorov, ktorí výrazne prispeli k rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku a v zahraničí. Matúš Jakabčic, predseda Dozornej rady SOZA, pri odovzdávaní ceny vyjadril hrdosť na to, že prvým držiteľom je práve Jean-Michel Jarre. Bronzovú sošku Eurydiky, dielo sochárky Jany Brisudovej, mu odovzdali členovia SOZA.

Jean-Michel Jarre s pokorou prijal ocenenie a pri svojom prejave zdôraznil dôležitosť ochrany autorských práv v ére umelej inteligencie. „Som veľmi poctený, že som prvým zahraničným umelcom, ktorý získal túto cenu. Veľa to pre mňa znamená. Túto cenu by som chcel venovať všetkým autorom a umelcom, ktorí bojujú za ochranu autorských práv, a tiež organizácii SOZA, ktorá v dnešnej dobe čelí mnohým výzvam,“ uviedol Jarre.

Jean-Michel Jarre je známy nielen svojou hudbou, ale aj nezabudnuteľnými koncertami na neobvyklých miestach, ako sú Čína, egyptské pyramídy či miléniový koncert streamovaný online. Jeho diela, ako aj jeho angažovanosť v oblasti autorských práv, z neho robia významnú osobnosť svetovej hudobnej scény.

Prečítajte si tiež
To Top