Jedlé bedle patria medzi najobľúbenejšie jesenné jedlá, ktoré si získali miesto v slovenských domácnostiach nielen vďaka svojej chuti, ale aj pre ich dostupnosť v prírode. Prechádzky v lesoch počas jesene, keď sa tieto veľké a majestátne huby začínajú objavovať, sú pre mnohých Slovákov súčasťou rodinnej tradície. Práve z nich vznikajú pokrmy, ktoré sú nielen výnimočne chutné, ale aj zdravé.
Obsah článku
Jedlé bedle sú húb, ktoré možno nájsť na okrajoch lesov, na lúkach či pastvinách, a ich rozpoznávanie je relatívne jednoduché, keďže majú veľké klobúky a charakteristický vzhľad. Ak máte možnosť vybrať sa na huby, jedlé bedle sú zaručene pokladom, ktorý sa oplatí doniesť domov a pripraviť z nich chutné jedlo. Či už sa rozhodnete ich smažiť, piecť alebo pridať do polievok či omáčok, ich výnimočná chuť vás očarí.
Jedlé bedle sú navyše bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály, takže sú nielen chutné, ale aj výživné. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá pomáha s trávením, a nízky obsah kalórií z nich robí ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie alebo sledujú svoju váhu. Ak hľadáte niečo nové do vášho jesenného jedálnička, jedlé bedle sú skvelým riešením.
Prečo práve jedlé bedle?
Jedlé bedle sú huby, ktoré sa ľahko rozpoznávajú a sú bohaté na živiny, ktoré podporujú zdravie. Klobúk bedlí môže dosahovať priemer až 30 cm a má charakteristické šupinky, ktoré sú tmavšie než samotný klobúk. Táto huba je známa aj svojou jemnou orechovou chuťou, ktorá sa prejaví v rôznych úpravách.
Na Slovensku sú jedlé bedle často obľúbené vďaka svojej dostupnosti počas jesenných mesiacov. Keďže rastú na miestach, ktoré sú ľahko dostupné, ako sú lúky či okraje lesov, hubári ich zbierajú už celé generácie. Ich jednoduchá príprava z nich robí ideálnu voľbu na rýchle jedlá, ale v kombinácii s inými surovinami môžu tvoriť aj sofistikované pokrmy.
Jedlé bedle sú tiež výbornou alternatívou pre ľudí, ktorí chcú znížiť príjem mäsa alebo preferujú vegetariánske jedlá. Vďaka svojej pevnej textúre a sýtosti môžu ľahko nahradiť mäso v rôznych receptoch. A keďže sú bohaté na bielkoviny, sú skvelou voľbou aj pre tých, ktorí sa snažia o vyváženú stravu.
Tradičný recept na jedlé bedle
Jedným z najjednoduchších a najobľúbenejších spôsobov prípravy jedlých bedlí je ich smaženie. Tento recept je jednoduchý, rýchly a určite vás nesklame. Smažené bedle majú lahodnú chrumkavú kôrku a jemnú textúru vo vnútri, ktorá je príjemná na zjedenie.
Ingrediencie
- 4 veľké klobúky jedlých bedlí
- 2 vajcia
- 100 g hladkej múky
- 100 g strúhanky
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Olej na smaženie (najlepšie slnečnicový alebo repkový)
Postup
- Čistenie bedlí: Najprv jemne očistíme klobúky bedlí. Nepoužívame veľa vody, pretože by sa mohli bedle stať príliš vlhké a stratiť svoju pevnú štruktúru. Môžeme ich len jemne utrieť vlhkou handričkou alebo štetcom.
- Obalovanie: Pripravíme si tri misky. Do prvej nasypeme múku, v druhej rozšľaháme vajcia a v tretej máme strúhanku. Klobúky bedlí najprv obalíme v múke, následne vo vajci a nakoniec v strúhanke.
- Smaženie: Na panvici si rozohrejeme olej. Bedle smažíme na strednom ohni, kým nebudú mať zlatistú farbu z oboch strán. To by malo trvať asi 3 – 5 minút na každej strane, v závislosti od veľkosti klobúkov.
- Servírovanie: Smažené bedle podávame s čerstvým chlebom, kyslými uhorkami alebo ľahkým zeleninovým šalátom. Sú skvelé aj ako príloha k iným jedlám alebo ako samostatné hlavné jedlo.
Variácie na prípravu jedlých bedlí
Jedlé bedle sú veľmi všestranné a môžete ich pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Ak chcete vyskúšať niečo iné než tradične smažené, tu sú niektoré ďalšie obľúbené recepty:
- Grilované jedlé bedle: Bedle môžete marinovať v olivovom oleji s bylinkami a potom ugrilovať. Táto úprava im dodá jemnú a dymovú chuť, ktorá je ideálna na ľahké večere alebo grilovacie party.
- Plnené jedlé bedle: Klobúky bedlí môžete naplniť rôznymi zmesami – napríklad syrom, šunkou, bylinkami alebo zeleninou. Naplnené bedle potom pečieme v rúre, kým nebudú zlatisté a chrumkavé.
- Polievka z jedlých bedlí: Ak máte radi polievky, určite oceníte jemnú hubovú polievku z jedlých bedlí. Stačí ich nakrájať na menšie kúsky, podusiť s cibuľou a cesnakom, pridať vývar a smotanu. Polievka získa nádhernú chuť lesných húb a stane sa obľúbenou súčasťou vášho jesenného jedálnička.
Jedlé bedle sú jedným z pokladov, ktoré nám príroda ponúka počas jesene. Ich nezameniteľná chuť a široké možnosti prípravy z nich robia ideálny doplnok každej kuchyne. Obsahujú veľké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov, a tak sa stávajú nielen lahodným, ale aj zdravým jedlom.
Či už sa rozhodnete pripraviť ich smažené, grilované, plnené alebo v podobe polievky, jedlé bedle vždy prinesú na váš stôl chuť lesa. Neváhajte a vyskúšajte tento tradičný slovenský recept, ktorý si obľúbite vy aj vaša rodina.
Jedlé bedle sú príkladom toho, že aj jednoduché ingrediencie môžu vytvoriť úžasné jedlo. Stačí sa vybrať do lesa, nazbierať si tieto chutné huby a užiť si ich prípravu v pohodlí domova.