Kuchyňa

Hubárska sezóna 2023: Spracovanie húb – tipy a triky

Hubárska sezóna je v plnom prúde a priaznivci tejto jesennej aktivity už zrejme navštívili svoje obľúbené hubárske miesta. Hubárčenie je nielen relaxačnou činnosťou v prírode, ale aj výborným spôsobom, ako si domov priniesť chutné a výživné suroviny na varenie. Ako však správne a bezpečne spracovať huby v kuchyni? V tomto článku vám prinášame tipy a triky na varenie s hubami.

Ako vybrať a uložiť huby

Predtým, ako sa pustíte do varenia, je dôležité vedieť, ako vybrať kvalitné a čerstvé huby. Vyhnite sa hubám s plesňou, tmavými fľakmi alebo hubám, ktoré sú príliš mäkké na dotyk.

Huby vždy uchovávajte v papierovom vrecúšku alebo v mierne pootvorenom vrecku v chladničke. Tým sa predíde nahromadeniu vlhkosti, ktorá by mohla spôsobiť rýchlejšie kazenie.

Príprava húb na varenie

Pred varením je potrebné huby dôkladne umyť. Najlepšie je ich čistiť mokrou handričkou alebo mäkkou kefkou. Niektorí ľudia preferujú oplachovanie pod tečúcou vodou, ale dávajte si pozor, aby huby neprišli do kontaktu s príliš veľkým množstvom vody, pretože by mohli stratiť svoju chuť a textúru.

Varenie húb

  1. Grilovanie: Veľké huby ako napr. bedle, môžete grilovať celé. Stačí ich predtým pokvapkať olivovým olejom, osoliť, okoreniť a grilovať niekoľko minút z každej strany.
  2. Restovanie: Hubové risotto, omáčky alebo prílohy sú často pripravované z restovaných húb. Hubová zmes, nakrájaná na plátky alebo kúsky, sa skvele hodí na smaženie na masle alebo olivovom oleji.
  3. Dusenie: Huby sú vďaka svojej štruktúre skvelé na dusenie. Stačí pridať trochu vína, byliniek a zeleniny a máte výbornú hubovú omáčku na cestoviny.

Tipy a triky pre dokonalé hubové jedlá

  1. Nesoľte huby predčasne: Hubám by ste nemali pridávať soľ na začiatku varenia, pretože by vypustili príliš veľa vody. Soľ pridávajte až v závere varenia.
  2. Využite hubový vývar: Ak máte zvyšky húb alebo ich stonky, môžete z nich pripraviť výborný hubový vývar, ktorý poslúži ako báza pre polievky alebo omáčky.
  3. Používajte čerstvé bylinky: K hubám sa výborne hodí rozmarín, tymián, petržlen alebo šalvia. Tieto bylinky ešte viac zdôraznia ich výraznú chuť.
  4. Bezpečnosť predovšetkým: Aj keď je to samozrejmosť, stále je potrebné pripomenúť, že je veľmi dôležité zbierať len tie huby, ktorými ste si absolútne istí. Mnoho jedlých húb má svoje jedovaté dvojníky.
  5. Nebojte sa kombinovať: Huby sa skvele kombinujú s množstvom rôznych surovín – s mäsom, rybami, vajíčkami, syrmi či zeleninou. Experimentujte a objavte nové chuťové kombinácie!

Hubárska sezóna 2023 prináša mnoho možností na varenie a experimentovanie v kuchyni. Vďaka našim tipom a trikom môžete z húb pripraviť skutočné kulinárske špeciality. Dôležité je však vždy dbať na bezpečnosť a zbierať iba tie huby, ktoré poznáte. Vychutnávajte si chuť jesene v podobe týchto lesných delikates!

Najčastejšie otázky o spracovaní húb

Aké sú najobľúbenejšie jedlé huby?

Medzi najobľúbenejšie jedlé huby patria bedľa, suchohríb, dubák, masliak a mnoho ďalších. Vždy však overte totožnosť huby pred jej skonzumovaním.

Ako dlho je potrebné huby variť?

Doba varenia sa líši v závislosti od druhu huby. Všeobecne platí, že huby by sa mali variť aspoň 15-20 minút, aby sa odstránili prípadné toxíny.

Ako správne čistiť a pripravovať huby pred varením?

Z húb odstráňte zem, špinu a prípadný hmyz pomocou mäkkej kefky alebo vlhkého obrúsku. Nikdy ich príliš nenamáčajte, pretože môžu nasať veľa vody.

Je bezpečné jesť surové huby?

Hoci niektoré huby môžu byť technicky bezpečné na konzumáciu surové, vždy sa odporúča ich pred konzumáciou tepelne upraviť. To pomáha neutralizovať prípadné toxíny a zlepšuje trávenie.

Môžem huby mraziť?

Áno, huby sa dajú mraziť, ale je lepšie ich pred tým krátko povariť alebo oblanšírovať. Týmto spôsobom si zachovajú svoju chuť a textúru.

Prečítajte si tiež
To Top