Kuchyňa

Najväčšie mýty o víne odhalené

Víno, tento ušľachtilý nápoj, je obklopené mnohými mýtmi a zastaranými predstavami, ktoré často vedú k nesprávnym záverom o jeho výbere, konzumácii a hodnotení. Od presvedčenia, že staršie víno je automaticky lepšie, až po mylné predpoklady o vplyve obalu na kvalitu, tieto mýty môžu ovplyvňovať naše rozhodnutia. V tomto článku sa pozrieme na najbežnejšie mýty o víne a odhalíme skutočnú pravdu stojacu za nimi. Pridajte sa k nám v objavovaní fascinujúceho sveta vína, kde rozlúskneme tieto záhady a naučíme sa, ako skutočne oceniť každý pohár tohto nádherného nápoja.

Čím staršie víno, tým lepšie

Tento mýtus vyplýva z predstavy, že vína sa časom zlepšujú. V skutočnosti len asi 1% vín na svete je určených na dlhodobé zrenie. Väčšina vín je navrhnutá na konzumáciu do piatich rokov. Vína, ktoré sú určené na zrenie, musia byť skladované za správnych podmienok, aby sa ich kvalita skutočne zlepšila.

Víno v krabici alebo v plechovke je horšej kvality

Kvalita vína nesúvisí s druhom obalu. Tak ako existujú menej kvalitné vína v sklenených fľašiach, nájdu sa aj vynikajúce vína v krabiciach alebo plechovkách. Obaly ako krabice a plechovky chránia víno pred svetlom a vzduchom a sú ekologicky prijateľnejšie.

„Nohy“ vína alebo ,,vínne slzy“ sú ukazovateľom kvality

„Nohy vína“, teda stopy, ktoré víno zanecháva na vnútornej strane pohára po zatočení, ukazujú skôr obsah alkoholu a hustotu vína než jeho kvalitu. Vína s vyšším obsahom alkoholu majú širšie a pomalšie stekajúce nožičky.

Lacné víno je zlé víno

Cena vína závisí od mnohých faktorov, ako je pôvod hrozna, reputácia značky či techniky výroby. Existuje mnoho kvalitných vín v cenovom rozmedzí 15 až 30 eur. Neodporúča sa automaticky posudzovať víno na základe jeho ceny.

Vždy sa má servírovať mäso s červeným vínom a ryba s bielym vínom

V skutočnosti je možné kombinovať rôzne druhy vína s rôznymi jedlami. Niektoré plnšie biele vína sa hodia k červenému mäsu, zatiaľ čo niektoré chladené červené vína sú skvelé s tučnými rybami. Kľúčom je experimentovať a nájsť kombinácie, ktoré vám chutia.

Zmesi vín sú horšie než jednodruhové vína

Naopak, niektoré z najuznávanejších vín sveta sú zmesi. Príkladom môže byť francúzske Bordeaux alebo vína z Rhône Valley. Zmesové vína ponúkajú rôznorodé chute a arómy, ktoré sú výsledkom starostlivého výberu hrozna vinárom.

Prírodné vína alebo vína bez siričitanov nespôsobujú opicu

V skutočnosti všetky vína obsahujú nejaké množstvo prirodzených siričitanov a do niektorých pridávajú malé množstvo navyše na predĺženie trvanlivosti. Opicu alebo bolesti hlavy z vína spôsobuje skôr jeho obsah alkoholu než siričitany.

Prečítajte si tiež
To Top