music ZONE

AC/DC, blesky, ktoré nikdy nezhasnú

AC/DC, blesky, ktoré nikdy nezhasnú

Vo svete rockovej hudby existuje málo kapiel, ktoré by mohli konkurovať legendárnej AC/DC v otázke odolnosti, energie a nezameniteľného zvuku. Austrálska skupina, ktorá si za viac ako päť desaťročí svojej existencie vybudovala status rockových bohov, je známa svojimi elektrizujúcimi vystúpeniami, ikonickými rifmi a nezabudnuteľnými hitmi. Poďme sa ponoriť do sveta AC/DC a objaviť niektoré z najzaujímavejších faktov, ktoré túto kapelu obklopujú.

Začiatky v garáži

AC/DC, založená v roku 1973 bratmi Malcolmom a Angusom Youngovcami, začínala ako mnohé iné kapely – v garáži. Ich jedinečný štýl a nekompromisná energia rýchlo získali fanúšikov, a kapela sa z garáže presunula na najväčšie svetové pódia.

Názov z elektrického zariadenia

Názov AC/DC, ktorý symbolizuje striedavý a jednosmerný elektrický prúd, pochádza z nápisu na šijacom stroji ich sestry Margarety. Bratia si mysleli, že to perfektne vystihuje energiu a silu ich hudby, hoci neskôr sa museli brániť nedorozumeniam, že názov odkazuje na bisexualitu.

Angus Young a jeho školská uniforma

Angus Young, sólový gitarista kapely, je známy svojím vystupovaním v školskej uniforme. Tento odev sa stal jeho trademarkom na pódiu. Podľa Angusa to bol nápad jeho sestry, ktorá navrhla, aby na pódiu vystupoval v oblečení, ktoré nosil v deň, keď z kapely odišiel ich pôvodný spevák Dave Evans.

Nesmrteľný „Back in Black“

Album „Back in Black“ je jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias. Vydaný ako pocta zosnulému spevákovi Bonovi Scottovi v roku 1980, album sa predal v viac ako 50 miliónov kópiách po celom svete.

Rock and Roll Hall of Fame

V roku 2003 bola kapela AC/DC uvedená do Rock and Roll Hall of Fame, čo je pocta ich dlhoročnému prínosu hudobnému priemyslu a nezmazateľnej stope, ktorú zanechali v rockovej hudbe.

Energia, ktorá nevyhasína

AC/DC je známa tým, že na svojich koncertoch vytvára neopakovateľnú atmosféru. Ich vystúpenia sú plné energie, pyrotechniky a ikonických gitarových sól, ktoré fanúšikov neprestávajú baviť.

Nezastaviteľná kapela

Napriek osobným a profesionálnym výzvam, vrátane smrti členov a zdravotných problémov, AC/DC pokračuje v tvorbe a vystupovaní. Ich odhodlanie a láska k hudbe ich udržiava na vrchole rockovej scény už viac ako pol storočia.

Nezvyčajné nahrávacie techniky

AC/DC sú známi tým, že pri nahrávaní svojich albumov používajú netradičné metódy. Napríklad, na albume „Back in Black“ sa používali rôzne techniky, aby sa dosiahli tie správne zvukové efekty, vrátane zvonenia zvonu v piesni „Hells Bells“, ktoré bolo nahrávané z reálneho zvonu vyrobeného špeciálne pre kapelu.

Vplyv na hudobný priemysel

Vplyv AC/DC na hudobný priemysel je nesmierny. Ich jednoduchý, ale výkonný štýl hry na gitare a bezkompromisné rockové melódie inšpirovali množstvo kapiel a hudobníkov naprieč žánrami. AC/DC dokázali, že skvelá rocková hudba nepotrebuje komplikované aranžmány, aby bola účinná.

Fanúšikovia po celom svete

Fanúšikovská základňa AC/DC je naozaj globálna. Kapela má fanúšikov na každom kontinente a ich koncerty sú vyhľadávané udalosti po celom svete. AC/DC dokázali prekonať jazykové a kultúrne bariéry, čo ich robí jednou z najuniverzálnejších rockových kapiel všetkých čias.

Kultúrna ikona

AC/DC sa stali kultúrnou ikonou, ktorá presiahla hudobný priemysel. Od filmov a televíznych relácií, ktoré používajú ich hudbu, po videohry a dokonca aj komiksy, vplyv AC/DC na populárnu kultúru je nepopierateľný. Ich piesne a image sú okamžite rozpoznateľné po celom svete.

Odkaz a dedičstvo

AC/DC nechali po sebe trvalý odkaz v rockovej hudbe. Ich prístup k tvorbe hudby, ktorý zdôrazňuje energiu, emócie a bezprostrednosť, bude inšpirovať budúce generácie hudobníkov. Kapela dokázala, že rock’n’roll je viac než len hudba; je to životný štýl, postoj a, v prípade AC/DC, nekonečná párty.

Keďže AC/DC oslavuje viac ako päť desaťročí na hudobnej scéne, ich hudba a odkaz zostávajú silnejšie než kedykoľvek predtým. Ich schopnosť prispôsobiť sa meniacemu sa hudobnému priemyslu, pričom si zachovávajú svoju jedinečnú identitu a energiu, ich robí jednou z najvýnimočnejších a najtrvácnejších kapiel v histórii rockovej hudby. AC/DC je skutočne bleskom, ktorý nikdy nezhasne.

Kedy bola kapela AC/DC založená?

AC/DC bola založená v roku 1973 v Sydney, Austrália, bratmi Angusom a Malcolmom Youngovcami.

Aký žáner hudby hrajú AC/DC?

AC/DC je známa najmä ako hard rocková kapela, ale ich hudba zahŕňa aj prvky blues rocku a heavy metalu.

Kto sú súčasní členovia AC/DC?

Súčasná zostava sa môže líšiť, ale dlhoroční členovia zahŕňajú Angusa Younga (sólová gitara), Briana Johnsona (hlavný spevák), Clifa Williamsa (basa), a Phila Rudda (bicie). Malcolm Young, spoluzakladateľ, zomrel v roku 2017.

Aké sú niektoré z najznámejších piesní AC/DC?

Medzi najznámejšie hity patrí „Back in Black“, „Highway to Hell“, „Thunderstruck“, a „You Shook Me All Night Long“.

Koľko albumov AC/DC vyprodukovalo?

AC/DC vyprodukovalo viac ako 15 štúdiových albumov, vrátane albumu „Power Up“ z roku 2020.

Čo znamená skratka AC/DC?

AC/DC je elektrotechnický termín, ktorý znamená „alternating current/direct current“ (striedavý prúd/jednosmerný prúd). Bratia Youngovci si vybrali tento názov, pretože cítili, že dokonale vyjadruje energiu a výkonnosť ich hudby.

Kto navrhol ikonický logo AC/DC?

Logo AC/DC, ktoré sa stalo jedným z najrozpoznateľnejších v hudobnom priemysle, navrhol Gerard Huerta v roku 1977.

Aké kontroverzie obklopujú AC/DC?

AC/DC boli občas obviňovaní zo satanismu a podporovania negatívnych správaní prostredníctvom ich textov a image, najmä v ich raných rokoch. Tieto obvinenia však kapela odmietla.

Ako sa menil hlavný spevák AC/DC?

Pôvodný spevák Dave Evans bol nahradený Bonom Scottom v roku 1974, ktorý viedol kapelu až do svojej smrti v roku 1980. Následne ho nahradil Brian Johnson, ktorý sa stal hlavným spevákom na albume „Back in Black“ a pokračuje v tejto úlohe dodnes, s výnimkou krátkeho obdobia odstúpenia kvôli problémom so sluchom.

Prečítajte si tiež
To Top